Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia

Ocena: 4.5 (4 głosów)
opis

O Marilyn Monroe napisano już tyle książek, artykułów i publikacji, że sądziłam, że nic nowego nie da się już o tej wielkiej gwieździe powiedzieć. A jednak Elizabeth Winder tego dokonała: ukazała nową twarz aktorki i zaprezentowała ją jako kobietę pełną ambicji, empatii i wrażliwości, miłośniczkę sztuki i... prawdziwego mola książkowego! 

"Marilyn na Manhattanie" przedstawia bardzo ważny moment w życiu aktorki: kiedy zbuntowała się przeciwko niewolniczym kontraktom ze słynną wytwórnią Fox i postanowiła założyć własną wytwórnię, aby nareszcie móc przestać grać słodkie idiotki i otrzymać rolę godną jej talentu i ambicji. Ta niezwykła kobieta, postrzegana przez wielu jako słodka i delikatna, niezbyt mądra blondyneczka stworzona do tego, by po prostu ślicznie wyglądać, odważyła się powiedzieć "Nie" wykorzystywaniu jej przez wytwórnię i zawalczyć o siebie. Winder podkreśla, że tej odwagi dodali Marilyn Monroe ludzie, którzy znaleźli się w jej otoczeniu: przede wszystkim Milton Greene i jego żona, ale też Lee Strasberg i jego rodzina, a także uczniowie z jego szkoły oraz życzliwi i uczciwi dziennikarze.

Aktorka, choć była ikoną kina, podziwianą i uwielbianą przez tysiące ludzi, była bardzo niepewna siebie, zagubiona, pełna kompleksów. Przez całe życie zmagała się z niezrozumieniem, walczyła z zaszufladkowaniem, próbowała udowadniać, że jest kimś więcej niż tylko blond seksbombą. I przede wszystkim: ciężko pracowała! Do legendy przeszły jej kilkugodzinne spóźnienia i problemy z opanowaniem tekstu, ale niewielu tak zwanych biografów wspomniało o godzinach spędzanych w szkole aktorstwa, o wytrwałej pracy nad doskonaleniem techniki gry, pokornym przyjmowaniu krytyki i wnikliwym studiowaniu charakteru odgrywanej postaci. Elizabeth Winder naprawia te niedopatrzenia i uzupełnia obraz MM, która przestaje być pustą lalką i staje się ambitną aktorką, zawsze gotową do pracy nad sobą. 

Czego w książce Elizabeth Winder mi brakuje, to wkładki z fotografiami Marilyn Monroe - bo często autorka wspomina o jakimś zdjęciu, opisuje je - i oczywiście można zawsze spróbować odnaleźć wspomniane ujęcie w sieci, ale wymaga to przerwy w lekturze...Choć trzeba przyznać, że fotografie w książce są - każdy z rozdziałów opatrzony jest zdjęciem, przy czym wartość ich jest tym większa, że są to zwykle ujęcia mało znane, oryginalne, ukazujęce inną Marilyn. W ogóle książka jest bardzo estetycznie wydana: twarda oprawa, ciekawie podzielona treść, eleganckie czarno-białe fotografie. W każdym zdaniu widać głęboki podziw autroki w stosunku do Marilyn Monroe, wręcz uwielbienie dla jej niezwykłej postaci, łączacej w sobie kryuchość, niewinność, deliktaność i wielką wrażliwość, z seksapilem, zmysłowością i cielesnością, obok których nikt nie mógł przejść obojętnie. 

Obowiązkowa pozycja dla fanów boskiej Marilyn Monroe. 

Informacje dodatkowe o Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2017-12-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788308064474
Liczba stron: 248
Tytuł oryginału: Marilyn in Manhattan: Her Year of Joy
Dodał/a opinię: Joanna Tekieli

więcej

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia

Kup książkę Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Sylvia Plath w Nowym Jorku. Lato 1953
Elizabeth Winder0
Okładka ksiązki - Sylvia Plath w Nowym Jorku. Lato 1953

Sylvia Plath lubiła jedzenie, seks i fatałaszki. Wbrew krzywdzącym stereotypom – była kobietą z krwi i kości. W czerwcu 1953 roku dwudziestoletnia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy