Między świętością a potępieniem. Martin Scorsese i religia

Ocena: 5 (1 głosów)
opis

„Między świętością a potępieniem. Martin Scorsese i religia” autorstwa Sławomira Bobowskiego, wykładowcy na Uniwersytecie Wrocławskim, jest monografią twórczości amerykańskiego reżysera, jednak skupiającą się przede wszystkim na jej profilu religijnym. Autor traktuje tu pojęcie „religii” bardzo szeroko – nie tylko jako zbiór wierzeń i obrzędów, ale jako zespół etycznych dylematów, w jakimś stopniu ocierających się o sferę sacrum. Wyszukuje w filmach Scorsesego motywów grzechu, występku, zła, moralnego odrodzenia. Bobowski zwraca uwagę czytelnika na unikatowość filmów Scorsesego, na pasję, z jaką reżyser realizuje swoje dzieła, podkreśla różnice w stosunku do innych obrazów poruszających podobne tematy. Kino Scorsesego jest przepełnione treścią, zmusza widza do aktywnego oglądania i myślenia – czytając tę książkę uświadamiamy sobie, o jak bardzo utalentowanym człowieku ona traktuje – człowieku, który potrafi „święte pierwiastki” ubrać w codzienne szaty. Autor analizuje wybrane pozycje z dorobku amerykańskiego artysty, poczynając od nakręconego w 1964 roku „It’s Not Just You, Murray!”, a kończąc na filmie „Aviator” z 2004 roku (do książki dołączona jest pełna filmografia obejmująca filmy do roku 2006). Filmy nie są omawiane chronologicznie – zamiast tego zostały podzielone na dwie kategorie – te, w których wątki sakralne wysuwają się na pierwszy plan i takie, w których tych wątków trzeba się intensywnie doszukiwać. Do pierwszej kategorii autor oczywiście zaliczył „Ostatnie kuszenie Chrystusa”. Jako, że ekranizację powieści Nikosa Kazantzakisa o tym samym tytule uważam za arcydzieło, tę część książki uznałam za najbardziej interesującą. Autor, obok dogłębnej analizy dzieła, tłumaczenia reżyserskich decyzji i cytowania fragmentów powieści Kazantzakisa, wykorzystanych (czasem z drobnymi zmianami) w filmie, przybliża czytelnikowi trudności, jakie musiał pokonać Scorsese, by spełnić swoje marzenie o ekranizacji tego kontrowersyjnego utworu literackiego. Protesty środowisk chrześcijańskich oraz odmowy wytwórni skutecznie wydłużały pracę i odsuwały nadzieję na pomyślne zrealizowanie projektu. Jednocześnie z interpretacji Bobowskiego czytelnik wyciągnie wniosek, że film Scorsesego w rzeczywistości uwydatnia cierpienie Jezusa i jest bardziej „święty” od „Pasji” Mela Gibsona. Moim zdaniem jednak, Sławomir Bobowski momentami zapędza się w swym poszukiwaniu głębi tam, gdzie jej po prostu nie ma. Przykładem na to jest rozbiór na czynniki pierwsze ewidentnie przeciętnego filmu, stojącego na półce obok innych z „klasy B” – „Przylądka strachu”. Dla mnie rozpatrywanie go w konotacjach religijnych jest po prostu śmieszne, ale może to ja podchodzę zbyt sceptycznie, a innych przekona porównanie Maksa Cady’ego do diabła.

Warto jeszcze zaznaczyć, że całość poprzeplatana jest wątkami biograficznymi, ułatwiającymi zrozumienie realiów panujących w świecie Martina Scorsesego, a także pozwalającymi na uchwycenie powodów, którymi kierował się reżyser kręcąc poszczególne filmy. Minusami są: skąpa ilość zdjęć dołączona na końcu książki oraz momentami zbyt dokładne streszczanie fabuły omawianych filmów, zwłaszcza, że monografia ta, w moich oczach, przeznaczona jest raczej dla osób dobrze zaznajomionych z twórczością amerykańskiego reżysera, niźli dla „początkujących fanów”. Potencjalnym czytelnikom więc sugerowałabym najpierw sięgnięcie po filmy Martina Scorsesego, a w następnej kolejności lekturę „Między świętością a potępieniem”, szczególnie, że tak zwany „spoiler” występuje tu nagminnie.

Informacje dodatkowe o Między świętością a potępieniem. Martin Scorsese i religia:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: b.d
Kategoria:
ISBN: 83-229-2831-8
Liczba stron: 406
Dodał/a opinię: Mamalea

więcej
Zobacz opinie o książce Między świętością a potępieniem. Martin Scorsese i religia

Kup książkę Między świętością a potępieniem. Martin Scorsese i religia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Studia Filmoznawcze 28 Kino Azji
Sławomir Bobowski0
Okładka ksiązki - Studia Filmoznawcze 28 Kino Azji

Kino Azji ma już swoją publiczność, ale do czytania o nim jest nadal niewiele. Tom 28 Studiów Filmoznawczych pod redakcją Sławomira Bobowskiego wzbogaca...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy