Recenzja książki: Moja wiara. Katechizm obrazkowy dla dzieci

Recenzuje: Damian Kopeć

Treści wiary w obrazkach

Żyjemy w świecie zdominowanym przez kulturę obrazkową - czy tego chcemy, czy nie. Słowo pisane nie ma już tej mocy i aury, co kiedyś. Zrozumienie słów też jest coraz słabsze, podobnie jak i ich używany codziennie zasób. Ekrany dotykowe, smartfony, emotikony, interfejsy graficzne, duże fotografie w gazetach, graficzny styl tabloidów - obraz ma coraz większe znaczenie i skutecznie wypiera słowo. Nic zatem dziwnego, że autorzy książki Moja wiara. Katechizm obrazkowy dla dzieci sięgnęli po taką właśnie formę przekazania treści religijnych małemu dziecku. Po formę przede wszystkim graficzną, którą dzieci zawsze wolały i lepiej rozumiały. Słowa trzeba intensywnie przetwarzać, obrazy mówią więcej i szybciej.

Na poszczególnych stronach, w sposób zwięzły, skrótowy, ale zarazem skoncentrowany na istocie przekazu zawarte są podstawowe treści katechizmu. W prosty sposób omawiane są tematy dotyczące Biblii, życia religijnego, ważnych momentów roku kościelnego. Treści są przybliżane w sposób zrozumiały dla małych dzieci, zwłaszcza przedszkolaków. Teksty pod ilustracjami są napisane czcionką, która dla dzieci dopiero uczących się czytać może nie być zbyt przejrzysta. Wydaje się zresztą, że jest to zabieg celowy. Chodzi o to, by osoba starsza, wykorzystując ilustracje, rozmawiała z dzieckiem, tłumaczyła mu i wyjaśniała, odpowiadała na pytania. Publikacja może zatem stać się świetną pomocą dla rodziców, opiekunów, służącą do poruszenia z dzieckiem różnych tematów związanych z wiarą, z praktykowaniem jej w Kościele. Rysunki są pozbawione nadmiaru detali, skoncentrowane na przekazywaniu konkretnej myśli. Kolory są mocno nasycone. Kreska - prosta, przypominająca rysunki starszych dzieci.

Moja wiara. Katechizm obrazkowy dla dzieci to pozycja porządnie, starannie wydana. Licząca niecałe sto stron książka jest przygotowana na intensywne używanie małymi rączkami. Porusza tematy najważniejsze tak, by były one zrozumiałe dla kilkulatków. Wyraża kluczową myśl biblijną: „Bóg Cię kocha i ma dla każdego wspaniały plan". Śledząc Biblię, możemy poznać przygody ludzi, którzy odpowiedzili na miłość Boga. Możemy poznać Jezusa, który przyszedł przybliżyć Go ludziom. I to właśnie czyni Moja wiara, sięgając do źródeł i przedstawiają informacje w formie zrozumiałej dla dziecka.

Szczęśliwej drogi w radości dzieci Bożych!

Kup książkę Moja wiara. Katechizm obrazkowy dla dzieci

Zobacz opinie o książce Moja wiara. Katechizm obrazkowy dla dzieci