Recenzja książki: Na psa urok

Recenzuje: Edyta Staniec

Na psa urok to pierwszy tom Kronik Żelaznego Druida, a bohaterem powieści jest siłą rzeczy wzmiankowany druid, z pochodzenia Irlandczyk, Atticus O’Sullivan, który od dwóch tysiącleci zmaga się ze światem i jego pułapkami, a także z licznymi wrogami, których przez tak długi okres życia zdążył narobić sobie całkiem wielu. Wśród jego najbardziej zażartych przeciwników pierwsze miejsce nieprzerwanie dzierży potężny celtycki bóg, Aenghus Og, który wszelkimi dostępnymi mu metodami pragnie zetrzeć uśmiech z twarzy druida, a jego samego z powierzchni Ziemi, nieba, piekła, czy czegokolwiek innego. W walce pomiędzy dwoma potężnymi samcami wszelkie chwyty są dozwolone, szczególnie cenne zaś te poniżej pasa. I jeden, i drugi więc będzie otaczał się różnymi istotami, które będą w stanie "dokopać' przeciwnikowi. Dzięki temu czytelnik zetknie się z wilkołakami, wiedźmami rodem wprost z egzotycznej Polski, wampirami, wikingami, walkiriami, połową panteonu staroceltyckiego i innymi dziwnymi istotami. Łącznie z dziwnymi ludźmi. Jest tu całe spektrum indywiduów. A wszystkie pojawiają się w amerykańskim miasteczku, by solidnie "namieszać". Rozgrywki pomiędzy bohaterami dadzą "do wiwatu" ludziom, którzy w tej potyczce będą bez szans. Nie ma co jednak być sentymentalnym i pochylać się nad losem biednych istot, prawdziwy problem pojawi się przed Atticusem, który będzie musiał tajemnicze wydarzenia zatuszować i ukryć niejedne zwłoki…

 

Co zatem stało się zarzewiem konfliktu dwóch samców? Myli się ten, kto choć przez chwilę pomyślał, że kobieta. To znacznie bardziej skomplikowana sprawa, a jedną z jej aspektów jest posiadanie legendarnego miecza Frageracha i męska duma.

 

Powieść Hearne’a, oprócz ciekawej fabuły, ma atuty w postaci nawiązań do mitów staroceltyckich. Choć nazewnictwo siłą rzeczy nie należy do najprostszych, warto wysilić się choć minimalnie, by zaznajomić się z wierzeniami staroirlandzkimi. O ile większość z nas dość dobrze orientuje się w mitologii greckiej czy rzymskiej, o tyle mitologia celtycka to dla większości z polskich czytelników terra incognita. By zmienić ten stan rzeczy, warto sięgnić do Kronik Żelaznego Druida, które przyniosą powiew świeżości i radości, niczym pojawiająca się po zimie wiosna. By ułatwić czytelnikowi zorientowanie się w najważniejszych zagadnieniach, na początku książki zamieszczony został fonetyczny zapis nazw własnych, w tym celtyckich imion bogów. Choć jest to ułatwienie jedynie pozorne, bo pomimo usilnych starań, większość czytelników prawdopodobnie nie będzie w stanie zapamiętać prawidłowej wymowy niektórych nazw własnych. 

 

Mimo wspomnianych odniesień, powieść osadzona jest mocno we współczesnym świecie i rzeczywistości dobrze znanej większości czytelników. Połączenie mitów z popkulturą XXI wieku daje ciekawy efekt literacki, w wyniku czego naprawdę trudno oderwać się od lektury choć na chwilę. Powieść Na psa urok to prawdziwa gratka dla miłośników Stanów Zjednoczonych i Zielonej Wyspy. Świat realny splata się tu ze światem fantastycznym, a wszechobecna magia wpływa na odbiór powieści, która potrafi zauroczyć nawet najbardziej zatwardziałego przeciwnika fantasy.

Kup książkę Na psa urok

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Na psa urok
Autor
Książka
Na psa urok
Kevin Hearne
Inne książki autora
Raz wiedźmie śmierć
Kevin Hearne0
Okładka ksiązki - Raz wiedźmie śmierć

2100-letni Atticus O'Sullivan, ostatni z druidów, odkrywa, że po zabiciu pewnego celtyckiego boga (zajrzyj do pierwszego tomu serii, Na psa urok)...

Kroniki Żelaznego Druida. Tarcza Gai
Kevin Hearne0
Okładka ksiązki - Kroniki Żelaznego Druida. Tarcza Gai

Zbiór opowiadań w ramach cyklu ,,Kroniki Żelaznego Druida" - serii o Atticusie O'Sullivanie. Większość z tych dziewięciu opowiadań o druidzie i...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy