Niezwykłe lato

Żyjemy z dnia na dzień, pochłonięci codziennymi zmaganiami z mniejszymi lub większymi kłopotami, jakie to szykuje dla Nas niezwykle pomysłowy i nieprzewidywalny los. Cieszymy się z drobnych zwycięstw, przejmujemy większymi porażkami, poświęcamy bez reszty najbliższym. I tak oto mija kolejny rok z Naszego życia, a My wciąż czekamy i wierzymy, że któregoś dnia spotka Nas to "coś", co pozwoli Nam powiedzieć o sobie, że jesteśmy szczęśliwymi ludźmi. Niestety nie zawsze taka chwila nastaje, zaś o wiele częściej dociera do Nas ta oto  brutalna prawda, iż jeśli sami nic nie zmienimy we własnym życiu, to po prostu stracimy swoje najlepsze lata, nie zauważając przy tym, że czas, marzenia, plany umykają Nam bezpowrotnie..Wówczas trzeba się otrząsnąć z tego swoistego letargu,  przełamać strach i odmienić swoje życie w taki sposób, by czuć pełna satysfakcję z tego, jak spędzamy kolejne dni, miesiące i lata. Jak tego dokonać..? Niechaj pewnego typu  wskazówką i przykładem jak można tego dokonać, a być może dla co poniektórych także ostrzeżeniem, jak tego nie robić, będzie powieść autorstwa Lisy Samson pt. "Niezwykłe lato", której to główna bohaterka stanęła właśnie przed taką wielką, życiową decyzją.

Główną bohaterką tej opowieści jest  Heather Curridge - na pozór szczęśliwa żona, matka, przykładna gospodyni domowa. Jednak ów pozór kryje za sobą pustkę, zagubienie i wewnętrzne przekonanie o tym, że wciąż czegoś jej brakuje do tego, by czuć się w pełni szczęśliwym człowiekiem. Dom nad jeziorem, mnóstwo pieniędzy, możliwość posiadania wszystkiego, czego tylko się zapragnie, okazują się zbyt błahe, nieistotne, nie ważne.  Pod wpływem pewnych wydarzeń,  a także niezwykłej osobowości dwóch kobiet  i siostry zakonnej, Hether postanawia całkowicie odmienić swoje dotychczasowe życie, którego to początkiem jest zwrócenie się na nowo ku Bogu i Kościołowi. Do tego po latach odzywają dawne grzechy z przeszłości, które nie dają spokoju kobiecie, domagając się wyrównania win i sprawiedliwości..

Przyznam szczerze, że sięgając po tę powieść spodziewałam się zupełnie czego innego. Oczekiwałam pogodnej historii obyczajowej, w której to główna bohaterka odmienia swoje życie poprzez jakąś szaloną, odważną i zaskakującą decyzję, dyktowaną porywami serca w tle. Tym czasem otrzymałam tutaj pogodną, niezwykle ciepłą i mądrą opowieść o odnajdywaniu swojego miejsca w życiu, dzięki pogodzeni się z własną przeszłością i odnalezieniu prawdy w religii chrześcijańskiej. I owe zaskoczenie samo w sobie nie było czymś złym, gdyż dzięki temu lektura tej pozycji była dla Mnie absolutnie nieprzewidywalna, otwierająca niejako moje horyzonty myślowe na zupełnie inne tory, a raczej od dawna świadomie pomijane i zapominane. Nie byłam bowiem nigdy wielką fanką literatury religijnej, ubieranej w szaty powieści fabularnej,  w której to dobro zazwyczaj wiąże się nierozerwalnie z Bogiem, jego dobrocią, otwartością na jego słowa itd..Zazwyczaj takie książki wydawały mi się bowiem zbyt sztuczne, fałszywe, banalne i przepełnione czymś w rodzaju "nauki na siłę". W przypadku tej powieści, owe obiekcje nie zostały na pewno całkowicie wyparte z mojej głowy, lecz raczej odrobinę załagodzone, co w moich ustach jest juz sporym komplementem.

Tak naprawdę to otrzymujemy tutaj opowieść jakich wiele już poznaliśmy w literaturze i w kinie, w której to człowiek odnajduje wartość swojego życia w czymś na pozór bardzo prostym, zwyczajnym, ale niestety rzadko zauważalnym w toku codziennych obowiązków. Tym czymś jest tutaj zwykła, ludzka dobroć, otwartość na potrzeby innych ludzi, chęć niesienia im pomocy a tym samym czerpania satysfakcji i radości z tego, że możemy sprawić by czyjeś życie było choć odrobinę lepsze, łatwiejsze, radośniejsze. I w tym przypadku ów wartość tej książki jest z całą pewnością niezaprzeczalna,  zauważalna, interesująca i chyba potrzebna dla Nas samych, którzy poprzez poznawanie tej historii poznają także pewne prawdy o życiu, które to dobrze jest od czasu do czasu sobie przypominać. I gdyby cały ten proces występował  w tej opowieści w sposób niejako naturalny, dyktowany własną wolą i chęcią głównej bohaterki, a nie religijnym symbolizmem i nauką Kościoła, to uznałabym tę książkę za jedną z najciekawszych i najmądrzejszych pozycji na polskim rynku wydawniczym w ostatnim okresie. Niestety tak bardzo widoczny tu wpływ religii chrześcijańskiej burzy tę opinię, sprawiając że po prostu trudno mi jest uwierzyć w tę opowieść.

Co więcej nie mogę oprzeć się wrażeniu, iż jest to obraz "religii po amerykańsku", który jest trudny do zrozumienia przez Europejczyka, nie mówiąc już o uwierzeniu w jego realizm. Oto bowiem widzimy jak to stateczni obywatele największego imperium na świecie odbierają religię chrześcijańską, w sposób porównywalny z najbardziej fundamentalnym islamem. Prawdą jest jednak to, iż tak właśnie wygląda prawdziwa amerykańska społeczność religijna, uważająca wypełnianie boskich przykazań za coś tak bardzo oczywistego i niepodważalnego, iż każde odstępstwa od tej zasady są traktowana jako największe zbrodnie. I pomyśleć że wszystko to ma miejsce w kraju,  w którym każdy obywatel ma prawo posiadania broni palnej we własnym domu, czego codziennym rezultatem są setki lub nawet tysiące przypadków postrzeleń niewinnych ofiar. Pomijając już nawet to ślepe zapatrywanie się w naukę Kościoła, to nie sposób nie zauważyć także tego amerykańskiego, naiwnego sposobu przedstawiania prawdy o życiu, w którym to Bóg pomoże zawsze, wszędzie i we wszystkim. I tak jak główna bohaterka "staje na nogi" i odkrywa swoje nowe życie dzięki Bogu, tak absolutnie nie potrafię uwierzyć w tę przemianę bez żadnego dodatkowego "ale", którego to wyrazić nie przychodzi nawet przez myśl nikomu w tej książce..

Oczywiście zdaję sobie sprawę, iż osoba głęboko wierząca uzna te historię za nie tylko mądrą i ciepłą, ale także i ze wszech miar wiarygodną. Kłopot jednak w tym, iż jeśli dana powieść skierowana jest tylko do pewnego grona odbiorców, nie przekonując przy tym swoją treścią innych grup, to chyba nie jest to do końca dobra publikacja. Niemniej z pewnością wielu czytelników odnajdzie w tej opowieści to, czego poszukuje w tego typu literaturze, choć ja się do tej grupy zdecydowanie nie zaliczam. Dlatego też chyba mogę pozwolić sobie na stwierdzenie, że po powieść tę powinny sięgać przede wszystkim osoby wierzące, które nie potrzebują silnych i trafnych argumentów na to, by uwierzyć w tego typu historię.

Największą zasługą tej książki dla Mnie, jest opowieść o przemianie głównej bohaterki, a właściwie o uwierzeniu we własną siłę, zdolności i moc działania. I choć nie koniecznie w taki konkretny sposób i z pomocą religii, to jednak ważna jest już sama decyzja o tym kroku. To, iż Heather zaczyna dostrzegać w sobie kogoś więcej, niż tylko matkę, żonę i przykładną gospodynie domową, zaś następnie odnosi sukces w życiu zawodowym, stanowi niezwykłą wartość i przesłanie, że na zmiany nigdy nie jest za późno. Osobiście  znam wiele kobiet, które chciałby odmienić swoje życie, lecz brakuje im na to odwagi, przekonania, odpowiedniego bodźca, który to popchnął by je ku temu. Być może właśnie lektura tej książki doda im tej odrobiny siły i wiary we własne możliwości.

Lektura tej powieści to ciepła opowieść o trochę bajkowej przemianie, która jednak jest ciekawa i niezwykle urokliwa w odbiorze. I jeśli już wstawimy w nawias wiarygodność tej historii, to tych blisko 400 stron sprawi Nam przyjemność i pokaźną porcję rozrywki. Sprzyjają temu nie tylko interesujące wydarzenia, ciekawe postacie ale także i spora dawka ciepłego humoru, który na pewno wywoła u Nas niejednokrotnie uśmiech na Naszej twarzy. Książkę czyta się szybko, przyjemnie i w bardzo łatwy sposób, nie wymagający nad wyraz dużego wysiłku intelektualnego. Z drugiej strony jednak historia ta bardzo szybko umyka z Naszej pamięci, nie pozostawiając zbyt wielu okazji do przemyśleń i wysnuwania własnych wniosków, już po zakończeniu jej lektury. Można by rzec, że jest to doskonała propozycja na lato, która umili chwile wakacyjnego leniuchowania.

"Niezwykłe lato" to książka o przełamywaniu własnych słabość, poszukiwaniu swojego nowego Ja i odnalezieniu na nowo Boga w swoim życiu. To jedna opcja, którą można w pełni zaakceptować i w nią uwierzyć, a tym samym uczynić z tej pozycji dzieło ważne i ze wszech miar interesujące. Drugą propozycją interpretacji i odbioru tejże powieści jest ta, iż mamy tu do czynienia z pozycja ciepłą, ciekawą, opowiadającą o życiowym punkcie zwrotnym w bardzo naiwny sposób, która z pewnością nie zapadnie Nam na długo w pamięci.  Ja osobiście skłaniam się ku temu drugiemu wariantowi, choć oczywiście najlepiej będzie,  jeśli każdy czytelnik wyrobi swoją własną opinię na temat tej książki, do czego gorąco zachęcam.

Informacje dodatkowe o Niezwykłe lato:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2014-04-26
Dodał/a opinię: Uleczkaa38

Zobacz opinie o książce Niezwykłe lato

Kup książkę Niezwykłe lato

Bella
Lisa Samson0
Okładka ksiązki - Bella

Poruszająca opowieść o odkupieniu, rodzinie i nieoczekiwanym odnalezieniu miłości.\r\n\r\nKsiążka na podstawie scenariusza nagradzanego filmu o tym samym...

Odrodzenie May
Lisa Samson0
Okładka ksiązki - Odrodzenie May

May Seymour, atrakcyjna i nie stroniąca od rozrywek dwudziestolatka, kończy studia. Ponieważ nie ma pomysłu na życie, spontanicznie podejmuje decyzję o...