Recenzja książki: Noc prawdy

Recenzuje: Patryk Obarski

Spokojna polska wieś to jedynie mit? Do takiego wniosku dojść można po lekturze najnowszej książki Anny M. Brengos – Noc prawdy. Choć akcja nowej powieści autorki Prażeńki toczy się na prowincji, zwrotami akcji dorównuje popularnym filmom sensacyjnym.

W Nocy prawdy opowiedziana zostaje historia Wioski Małej, wsi, która ma za sobą prawdziwie mroczną przeszłość. Przed laty miejscowość została przeklęta, a jej mieszkańcom, pomimo licznych prób, wciąż nie udaje się uwolnić od złego uroku.

Wydaje się też, że wieś przyciąga kłopoty jak magnes! Ledwie mieszkańcy otrząsnęli się po sprawie związanej z lokalną mafią, tymczasem już teraz we wsi pojawia się obcy… A właściwie obca, która okazuje się Eulalią, panią weterynarz po przejściach.

Kobieta zamieszkać ma w opuszczonym przez gangsterów domu, gdzie zacznie przyjmować także swoich zwierzęcych pacjentów. Problem jednak w tym, że wraz z nią do wioski powracają kolejne problemy.

Na całe szczęście są Babcia i Zuzka, a także Miron, Jasiek i Jolka, którzy wspólnymi siłami postarają się ponownie uratować wieś. A przy okazji ostatecznie rozprawić się z klątwą podczas ważnej dla mieszkańców Nocy prawdy.

Nowa książka Anny M. Brengos to interesująca, przesycona humorem powieść, którą czyta się jednym tchem. Pojawiają się w niej wątki kryminalne i choć obecny jest też pierwiastek „paranormalny”, związany z wielowiekową klątwą, to czytelnicy nie powinni dać się zwieść – Noc prawdy niewiele wspólnego ma z powieścią fantasy, dużo bliżej jej do komedii kryminalnej.

Humor w powieści Noc prawdy nie jest wymuszony; dzięki temu czytelnicy niejednokrotnie uśmiechną się podczas lektury. Podobnie jest z sensacyjnymi wątkami – chociaż zagadka kryminalna wydaje się nieco przerysowana, to całość pozostaje wiarygodna i logiczna.

Bohaterów Nocy prawdy nietrudno polubić. Co więcej, z niektórymi postaciami czytelniczki i czytelnicy mogą się utożsamiać, a w ich zachowaniach odnajdywać podobieństwa do swoich bliskich. Co istotne, dobre wrażenie wywierają nie tylko postaci pierwszoplanowe, ale także bohaterowie, którzy w powieści stanowią jedynie tło – mieszkańcy Wsi Małej. I chociaż sama miejscowość nie jest wolna od problemów, to w pewnym stopniu Anna M. Brengos tworzy miejsce naprawdę magiczne. Magia jednak nie objawia się w nadprzyrodzonych zjawiskach, a w więzach łączących przedstawicieli małej społeczności, którzy – mimo licznych przeciwności losu – trzymają się razem.

Tagi: komedia kryminalna

Kup książkę Noc prawdy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Noc prawdy
Książka
Noc prawdy
Anna M. Brengos
Inne książki autora
Scenariusz z życia
Anna M. Brengos0
Okładka ksiązki - Scenariusz z życia

Nie byłam pewna, czy to pierwsze objawy klimakterium, czy też moje ciało tak zareagowało na widok, który się przede mną objawił. Najpierw zrobiło...

Sami sobie nigdy
Anna M. Brengos0
Okładka ksiązki - Sami sobie nigdy

Co wiesz o swoich sąsiadach, oprócz tego, że palą papierosy na balkonie, w niedzielę jedzą kotlety, a ci z góry przelewają kwiaty...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Lekkie objawy życia
Tomasz Białkowski
Lekkie objawy życia
Centrum śmierci
Tom Shachtman
Centrum śmierci
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy