Operator 594

„Operator 584” to jedna z ciekawszych autobiografii, jaką w ostatnim czasie przeczytałam.

Napisana przez żołnierza zawodowego, który przez lata uparcie dążył do celu i nie poddawał się pomimo ogromnych trudności, jakie napotkał na swojej drodze. Bardzo motywująca historia ukazująca, że możemy osiągnąć wszystko, co tylko sobie zaplanujemy czy wymarzymy, jeżeli uparci będziemy do tego dążyć.

„Postawiony cel motywuje nas do działania. Gdy wierzysz w to, co robisz, wiesz, że musisz wygrać.”

Autor może w niektórych osobach wywołać odczucie, iż jest zbyt pewny siebie, momentami można by nawet nazwać go pyszałkowatym, ale nie ma czemu się dziwić, ponieważ jeżeli tylko przeczytamy książkę do końca zrozumiemy, że ma on większe prawo niż inni by cechować się ogromną pewnością. To ta pewność co do własnych umiejętności pozwoliła mu osiągnąć to, co udaje się niewielu. Dotarł na sam szczyt możliwości przedzierając się przez własne lęki i łamiąc bariery, jakie stawiał mu własny umysł czy ciało. Puwal udowadnia nam, że jedynym, co przeszkadza nam w osiągnięciu celu jesteśmy my sami i wymówki, jakie ciągle dla siebie wynajdujemy.

„Jeśli chcesz przewodzić ludziom, musisz dać przykład. Musisz na własnej skórze odczuć wszystkie trudy i niedogodności, aby w końcu stać się wiarygodnym – i dotyczy to również tego, co mówisz, ale przede wszystkim tego, co robisz.”

Prawdziwa służba w wojsku nie polega jedynie na bezmyślnym wykonywaniu rozkazów, jak powszechnie przyjęło się uznawać. Wymaga ona niejednokrotnie pokonania własnych lęków i szybkiego podejmowania decyzji w sytuacjach obarczonych ogromnym stresem, bo jak inaczej nazwać te, w których od decyzji jednego człowieka uzależnione jest życie jego kompanów? Wojsko to nie sama musztra, ale wzajemne zaufanie do tego stopnia, że bez wahania powierzamy swoje życie innym, a życie kompanów i zakładników jest stawiane na pierwszym miejscu, przed życiem żołnierza wykonującego misję. Jest to oddanie swojej kompanii i bezwarunkowa wiara w wyznawane ideały.

Ta książka otwiera oczy w wielu kwestiach. Pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć wojsko i jego prawa, ale także daje motywację do dążenia po własne marzenia. Natomiast autor jest osobą godną podziwu między innymi za swoje podejście do życia.

„Wszystko zależy wyłącznie od ciebie. Zastanów się, kim chcesz być, co chcesz robić. Nieważne, co to będzie – to ty wiesz najlepiej. Masz tylko jedno życie – nie poddawaj się, kreuj je, nie porzucaj swoich marzeń. Nie masz nic do stracenia, a wszystko do zyskania.”

Informacje dodatkowe o Operator 594:

Wydawnictwo: Bellona