Recenzja książki: Opowiedz mi o Panu Bogu. Wiara

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Przybliżenie dziecku trudnych do ogarnięcia ludzkim rozumem prawd wiary jest powinnością chrześcijańskich rodziców i katechetów. Od nich bowiem w dużej mierze uzależniony jest stopniowo formujący się dziecięcy światopogląd, mający zasadniczy wpływ na kształtowanie postaw codziennego życia. By odpowiednio wykorzystać dziecięcą ufność, szczerość i szeroko otwarte serce, w relacji dorosły-dziecko nie może zabraknąć twórczych rozmów. I w tym właśnie celu warto sięgnąć po propozycję wydawnictwa Promic, stanowiącą doskonałą pomoc dla rodziców, wychowawców i katechetów. Książka Opowiedz mi o Panu Bogu. Wiara została napisana przede wszystkim dla dzieci. Z myślą o nich w trzynastu rozdziałach zamieszczono trudne, ale za to przedstawione w przystępny sposób tematy do codziennych rozmów, dzięki czemu omówienie najważniejszych elementów wiary chrześcijańskiej pomoże najmłodszym uwierzyć w to, co wymyka się ludzkiemu rozumowi.

Podążając śladami wrażliwego Marcinka, zagłębiamy się wraz z nim w wydarzenia nie tylko trudne, ale przede wszystkim - pouczające. Każdy rozdział został napisany według stałego schematu: krótkie opowiadanie, ciekawa historia czy tekst tematyczny stanowią punkt wyjścia do dalszych rozmów; wymiana zdań pomiędzy Marcinem a narratorem stanowi propozycję rzeczywistej rozmowy na poruszony temat; natomiast zacytowane na marginesach fragmenty tekstów biblijnych Starego i Nowego Testamentu, modlitw oraz refleksji teologicznych, pełnią funkcję wspomagającą.

Ponieważ przytoczone opowiadania nawiązują do konkretnych sytuacji z codziennego życia Marcinka, młodemu czytelnikowi łatwo utożsamić się z występującymi w książce bohaterami. Zbieżność wydarzeń opisanych w książeczce, z tymi, które mają miejsce w rzeczywistości, ułatwia przeniesienie treści do własnego życia. Dzięki temu dziecko zrozumie, że absolutnie nie wolno zapominać o Panu Bogu; nauczy się pomagać i przebaczać; uwierzy w obecność Anioła Stróża; ucieszy się z faktu, że Chrystus zmartwychwstał i żyje; a także nauczy się pokonywać przeszkody stojące na drodze do nieba.

Książeczka Josefa Osterwaldera napisana jest w sposób prosty i przystępny, językiem całkowicie zrozumiałym. Kolorowe, wyraźne oraz zabawne ilustracje autorstwa Renaty Krześniak doskonale wspomagają przekaz. Dodatkowym atutem jest gruba okładka i sztywne kartki, co pozwala na korzystanie z lektury bez ograniczeń. Tytułowej prośby dziecka: Opowiedz mi o Panu Bogu nie wolno lekceważyć. Skorzystanie z owego zaproszenia do rozmowy bez wątpienia przyniesie oczekiwane efekty: najmłodsi nie zostaną pozbawieni ufności na trudnej drodze ziemskiego pielgrzymowania, co pomoże im bardziej kochać Boga i ludzi.

Kup książkę Opowiedz mi o Panu Bogu. Wiara

Zobacz opinie o książce Opowiedz mi o Panu Bogu. Wiara
Opowiedz mi o Panu Bogu. Modlitwa i przykazania
Josef Osterwalder0
Okładka ksiązki - Opowiedz mi o Panu Bogu. Modlitwa i przykazania

Książka jest nieocenioną pomocą dla rodziców i wychowawców w ich codziennych rozmowach z dziećmi. W poszczególnych rozdziałach znajdziemy najważniejsze...