Pani Noc

Tom 1 cyklu Mroczne intrygi
Cassandra Clare podbiła serca czytelników serią „Dary Anioła”, która z zaplanowanej trylogii rozrosła się do heksalogii. Odbiorcy pokochali świat Nocnych Łowców, dlatego autorka postanowiła stworzyć kolejny cykl osadzony w tych realiach - „Diabelskie Maszyny”. Jednak pomysł i wykreowana rzeczywistość okazały się na tyle wydajne, że na tych samych fundamentach udało się pisarce stworzyć jeszcze zbiór powieści o fascynującym tytule „Mroczne Intrygi”. I choć mam wrażenie, że projekt i koncepcja autorki stały się przysłowiową kurą znoszącą złote jaja, którą Cassandra postanowiła wycisnąć do ostatniej kropli, to nie potrafiłam oprzeć się pokusie kolejnej wycieczki do tego magicznego uniwersum, choć oczywiście liczyłam się z ryzykiem konsumpcji odgrzewanego kotleta.
„Pani Noc” to pierwszy tom cyklu „Mroczne Intrygi” stanowiącego kontynuację bestsellerowej serii „Dary Anioła”. Jednak tym razem autorka zabiera czytelnika do Los Angeles i pozwala mu towarzyszyć Emmie Carstairs, która z pogrążonej w żałobie dziewczynki zmieniła się w młodą kobietę pragnącą poznać prawdę o zabójstwie swoich rodziców i pomścić ich śmierć. Wraz ze swoim parabatai, Julianem Blackthornem odkrywa demoniczny spisek, ale czy wystarczy jej sił by nauczyć się ufać własnemu rozumowi? I czy dokona właściwego wyboru kiedy serce postanowi sprowadzić ją na manowce?

Gdyby tego było mało uprowadzony przez faerie przed pięcioma laty brat Juliana - Mark zostaje uwolniony w geście dobrej woli ze strony porywaczy. Faerie rozpaczliwie poszukują mordercy, który zbiera wśród nich krwawe żniwo – i w tych poszukiwaniach potrzebują pomocy Nocnych Łowców. Kłopot w tym, że w ich krainie czas płynie inaczej i Mark nie tylko prawie się nie postarzał, ale na dodatek nie rozpoznaje nikogo ze swoich bliskich. Ale czy będzie w stanie wrócić na łono rodziny? I czy magiczne istoty naprawdę na to pozwolą?

Cassandra Clare doskonale wie jak zbudować intrygę i poprowadzić fabułę żeby przykuć czytelnika do książki. Nie potrzebuje wielu słów by stworzyć odpowiedni klimat i wypłynąć na szerokie wody. Znów mydli oczy iluzją, grą pozorów by na koniec pozostawić z mętlikiem w głowie i niedosytem. Nie daje czasu na wytchnienie kusząc niedopowiedzeniami, tajemnicami i zwrotami akcji. Od pierwszych stron odbiorcy towarzyszy poczucie, że coś wisi w powietrzu, ale im więcej informacji otrzymuje, tym ma więcej pytań, na które poszukuje odpowiedzi.
I choć w tej powieści czytelnik jeszcze głębiej wchodzi w wykreowaną rzeczywistość, głównej bohaterce nie brakuje charyzmy i charakteru, a autorce pomysłów na skomplikowanie i urozmaicenie życia postaci oraz ich wzajemnych relacji, to trudno nie doświadczyć uczucia déjà vu, bo to wszystkie gdzieś już kiedyś było. Powielanie pewnych wątków, cech osobowości czy zachowań powoduje, że czytelnik ma poczucie, iż wchodzi o innej porze roku do tej samej rzeki, która nieznacznie zmieniła nurt.

Oceniając książkę jako samodzielną publikację muszę przyznać, że jest ona fascynująca, zaskakująca i narażająca na różnorodne oraz skrajne emocje. Prawie siedemset stron przyjemności okraszonej magią, intrygami, sekretami i ciekawymi bohaterami, którzy prócz bagażu doświadczeń dźwigają władne historie wyznaczające azymut ich egzystencji. Momentami monotonna, ale przecież na ta obszernej ilości kartek trudno przez cały czas utrzymać napięcie i wysokie tempo akcji. Patrząc jednak przez pryzmat świata Nocnych Łowców muszę przyznać, że mimo interesującego pomysłu i dobrej realizacji historia wypada sztampowo i stereotypowo.
Ja z Emmą bardzo przyjemnie spędziłam czas i cieszę się, że znów mogłam wejść do tego niezwykłego świata i obcować z jego mieszańcami. I mimo, iż jednoznacznie nie umiem odpowiedzieć wam na pytanie - czy warto po księżnę sięgnąć?, to myślę, że dla fanów serii o Nocnych Łowcach jest to lektura obowiązkowa. Jeśli macie w planach ponowne zanurzenie się w cyklu „Dary Anioła”, to zamiast robić „powtórkę z rozrywki”, możecie pozwolić sobie na te same doznania w nowym wydaniu w towarzystwie „Pani Noc”.

Informacje dodatkowe o Pani Noc:

Kup książkę Pani Noc

Królowa Mroku i Powietrza
Cassandra Clare0
Okładka ksiązki - Królowa Mroku i Powietrza

Niewinna krew została przelana na podwyższeniu w Sali Narad, świętej twierdzy Nocnych Łowców. Po tragicznej śmierci Livii Blackthorn Clave znalazło się...

Dary Anioła. Miasto Kości
Cassandra Clare0
Okładka ksiązki - Dary Anioła. Miasto Kości

Tysiące lat temu, Anioł Razjel zmieszał swoją krew z krwią mężczyzn i stworzył rasę Nephilim, pół ludzi, pół aniołów. Mieszańcy człowieka i anioła przebywają...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;