PAX.Grim

Recenzja również na http://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

" - A ty jaką wziąłeś książkę?
- Zielarstwo i rośliny lecznicze.
Viggo otwiera książkę i czyta na głos:
- "O tym, jak hemoroidy ziołami można leczyć."
Alrik zaczyna się śmiać.
- Co to są hemerajdy? - pyta Viggo.
-Hemoroidy to wrzody w dupie - śmieje się Alrik. - Super, Viggo. Nigdy nie wiadomo, kiedy to się może przydać. Idziemy prędko do domu i ugotujemy kaszkę ziołową, którą wepchniemy sobie w tyłek!"

Niezwykłe miasteczko, w którym dzieją się różne, dziwne rzeczy.
Noc - koszmar wszystkich mieszkańców, czas grozy.
Stwór atakujący ludzi.
Ruiny kościoła.
Dwóch chłopców, których zadaniem jest walka ze złem.
Tajna biblioteka, którą trzeba chronić.
Zło grasujące wszędzie.
A wszystko to dzieje się w jednym miasteczku - Mariefred.
Czym lub kim okaże się zły stwór?
Czy Alrik i Viggo pokonają zło, które zaczyna pojawiać się w miasteczku?
Jak sobie poradzą?

Nie mogłam się doczekać momentu, kiedy będę mogła przeczytać książkę "Grim".
Po przeczytaniu "Pal Przekleństwa", czułam, że to będzie moja ulubiona dziecięca seria.
Od samego początku wiedziałam, że będzie świetna i się nie zawiodłam!
"Grim" spełniła moje oczekiwania.

" - Layla puszcza bąki przez sen! Prawdziwe bomby , aż kołdra wylatuje na korytarz."

W drugiej części poznajemy dalsze losy bohaterów. Tym razem Alrik i Viggo muszą zmierzyć się z groźnym stworem, który atakuje ludzi z ich miasteczka, ale na ich drodze pojawia się również Damir, tajemniczy mężczyzna, który szuka pomocy w tajnej bibliotece.
Oczywiście okropny Simon razem ze swoją bandą nie próżnuje i chłopcom dokucza na wszystkie możliwe sposoby.
Ale chłopcy poznają także brata Magnara - Hej Henrego, który z pozoru wydaje się być bardzo dziwnym człowiekiem, jednak pamiętajcie, "nie ocenia się książki po okładce".

" - A może to jest problem tego stwora - mówi. - Może byłby najmilszy na świecie, śpiewałby w chórze, uśmiechał się słodko i pomagał staruszkom przechodzić przez ulicę, gdyby nie cierpiał od tych wszystkich wrzodów w dupie."

Uwielbiam serię Pax, chociaż przeczytałam dopiero dwie części. Te niesamowite książeczki są idealne dla każdego, bez względu na wiek.
Jestem zachwycona fabułą, całą historią, brutalnymi scenami, które nie są łagodzone.
Jest w niej wszystko to, co powinno być. Nie jest przesłodzona.
Czasami zdarzą się wypowiedzi, których dziecięce oczka nie powinny widzieć, ale... nie oszukujmy się, połowa z nich zna takie słówka jak np. dupa.
I chociaż mogłoby się wydawać, że książka jest zbyt straszna dla młodszych czytelników, uważam, że mimo wszystko powinni ją przeczytać. Owszem, czasami mogą uronić łzę, ale ta książka włoży im do głowy wiele mądrości:
- miłość braterską
- robienie dobrych uczynków
- dbanie o mniejszych przyjaciół, tych futrzanych i nie tylko.
Ale pokaże także, że na świecie są źli ludzie, którzy nie mają w sobie empatii, zapatrzeni są w swoje dzieci.
I niech nikt się nie tłumaczy, że jest za stary na tę książkę. Na nią nie można być za starym, zresztą  nigdy nie jest się za starym na książki dziecięce.

"Na kamiennych schodach przed drzwiami wejściowymi zgarbiony Otto robi kupę.
- Otto! Jaki grzeczny piesek! - wybucha Migrenowa Maggi. - Pani ciesy, baldzo ciesy!
Nie robił kupy cały dzień!
Idzie do schodów drobnymi kroczkami i wyjmuje telefon komórkowy [...] robi zdjęcie kiełbaskom."

Informacje dodatkowe o PAX.Grim:

Kup książkę PAX.Grim

PAX. Pal przekleństwa
Inga Korsell0
Okładka ksiązki - PAX. Pal przekleństwa

Czas jest jak bijące serce. Pomiędzy uderzeniami tarcza chroniąca świat przed złymi mocami jest osłabiona. I wtedy zło dostrzega swoją szansę. Czas płynie...