Recenzja książki: Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Dzieciństwo to okres wypełniony po brzegi beztroską i zabawami. Nie inaczej zatem został on przedstawiony w książce Lucyny Legut „Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości”, powieści o przygodach dwóch braci, nieustannie ze sobą rywalizujących i wpadających często w ogromne tarapaty.

Piotrka poznajemy jako dwunastoletniego urwisa, który na każdym kroku stara się udowodnić swoją dorosłość i mądrość przed młodszym, dziesięciotelnim Jaśkiem. Rodzice chłopców są zawodowymi aktorami, występującymi w miejscowym teatrze. Piotrek i Jasiek, obdarzeni nadzwyczaj bujną wyobraźnią i niespożytymi pokładami energii, każdego dnia wymyślają nowe, często oryginalne, ale i niebezpieczne zabawy. Podczas psot chłopcy popisują się zarówno przed sobą, jak i przed rodzicami, próbują przy każdej nadarzającej się okazji udowodnić swoją inteligencję, bystrość czy siłę. Nie znaczy to jednak, że chłopcy nie potrafią zjednoczyć się w trudnych chwilach. Kiedy nad rodziną zawisła groźba rozwodu, Piotrek i Jasiek zmobilizowali się i wspólnymi siłami uratowali małżeństwo rodziców.

„Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości” to książka składająca się z dwóch części. W pierwszej narratorem jest starszy z braci – Piotrek, w drugiej natomiast – Jasiek. Opowieści prezentowane przez braci są do siebie bardzo podobne zarówno pod względem stylistycznym, jak i interpretacyjnym. Chłopcy, mimo nieustannych waśni, tak naprawde odbierają świat w bardzo podobny sposób – dokuczają starszej sąsiadce, czasem śmieją się z ojca czy czują respekt do tajemniczego dziadka. Z biegiem czasu, kiedy dzieci zaczynają dojrzewać, pojawiają się różniące chłopców zainteresowania. Starszy z braci zaczyna interesować się dziewczętami oraz chce pisać poezję, podczas gdy młodszy wciąż jedynie myśli o zabawie. Ta nowa sytuacja staje się źródłem kolejnych konfliktów między chłopcami – konfliktów równie zabawnych jak te, podczas których bracia sprzeczali się o zabawkę czy gumę do żucia.

Wydarzenia opisywane przez narratorów mają miejsce w okresie PRLu. Czytelnik dostrzega zatem zupełnie inne realia, w jakich przyszło żyć bohaterom książki Lucyny Legut. Piotrek i Jasiek nie mają w domu telefonu. Jeśli pod ich dom podjeżdża taksówka, to jest to zazwyczaj moskwicz. Każdy przedmiot pochodzący z Zachodu – czy to krem, czy przybory do golenia – jest na wagę złota. 

Także język zdecydowanie bardziej przypomina minione niż obecne czasy. Chłopcy i ich rodzice posługują się bowiem słowami czy zwrotami dzisiaj już bardzo rzadko lub w ogóle nieużywanymi. Należy jednak powiedzieć, że obecne w powieści humor i dowcip są równie aktualne dzisiaj, jak i czterdzieści lat temu. Nie tylko zabawy i ich prześmieszne konsekwencje, ale – przede wszystkim – błyskotliwe rozmowy chłopców sprawiają, że czytelnik nieraz wybuchnie głośnym śmiechem.

W książce Lucyny Legut obecne są także ilustracje ukazujące bohaterów lub zabawne przygody chłopców. Rysunków jednak w książce jest niewiele, są one czarno-białe i raczej niewielkich rozmiarów.

„Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości” to przezabawna i optymistyczna powieść przeznaczona raczej dla starszych dzieci. Książka, pomimo prostej i łatwej w odbiorze fabuły, przekazuje młodym czytelnikom kilka rad, które być może kiedyś przydadzą się w życiu. Należy jednak podkreślić, że publikacja obfituje w szereg opisów czasem dość niebezpiecznych zabaw, dlatego lekturę tę powinno się dawkować dzieciom w niezbyt dużych ilościach.

Kup książkę Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości
Autor
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy