Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii

Jako dziecko uwielbiałam programy przyrodnicze. Gdyby nie kurczący się za sprawą wielu obowiązków czas, pewnie i dziś siadałabym w niedzielne przedpołudnia przed telewizorem, rozpływając się na widok pingwinów, papug i dziewiczej przyrody Ameryki Południowej. O tej ostatniej, oraz zamieszkujących ją różowych delfinach, w cudowny sposób opowiada Sy Montgomery.

Obdarzone wyjątkową inteligencją rzeczne delfiny wyróżniają się pośród wszechobecnej zieleni skórą w kolorze jasnego różu. Zamieszkują rozległe tereny Amazonki i połączonych z nią rzek. Sy Montgomery podróżuje śladami tych wspaniałych zwierząt, których zachowania uderzająco przypominają ludzkie interakcje. Lubią bawić się nie tylko między sobą, ale też z człowiekiem, którego chętnie obserwują i naśladują.

Choć dla naukowców są prawie nieuchwytne, autorka z ogromną determinacją szuka wszelkich śladów tych kapryśnych ssaków. Od wieków otacza je aura tajemniczości za sprawą legend i wierzeń rozpowszechnianych przez miejscowych. Zwierzętom tym przypisuje się magiczne zdolności, a turystów i dzieci ostrzega się przed zauroczeniem pięknymi młodzieńcami, których formę przybierają różowe delfiny. Może to właśnie magia sprawia, że Sy Montgomery nie potrafi zaprzestać poszukiwań tych uroczych zwierząt.

Ostatnie rozdziały to nagroda dla cierpliwych, którzy rozumieli nieobecność delfinów i wypełniające pustkę opowieści o dawno zapomnianym świecie. Przebłyski dawnej świetności wciąż można dostrzec w Amazonii XXI wieku - doświadczającej krzywdy przez chciwych biznesmenów i destrukcyjnego wpływu globalizacji. Ten dymny las, wraz z życiodajnymi rzekami i niezwykłymi gatunkami roślin i zwierząt, ofiaruje swoim mieszkańcom pożywienie i dach nad głową, a turystom i badaczom obszar od wieków wzbudzający zainteresowanie.

Amazonia to ucieleśnienie naturalnego bogactwa, które człowiek niszczy dla własnej korzyści. Pozwala na ingerencję postępu technologicznego w miejsca, które powinien pozostawić samym sobie. Tylko wtedy będzie można w pełni korzystać z ich dobrodziejstw, podziwiać niecodzienne zwierzęta i majestatyczną przyrodę. Na szczęście, jak pisze, Sy Montgomery, pojawiło się nikłe światełko w tunelu. Miejscowi w porozumieniu z biologami i aktywistami strzegą swojego dziedzictwa i chronią je przed nieodpowiedzialnymi ludźmi. "Podróż różowych delfinów" to niezwykła relacja z wyprawy nie tylko na inny kontynent, ale też do czasów prehistorycznych. Polecam wszystkim wrażliwym na los naszej planety.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com

Kup książkę Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii

Dobra świnka, dobra. Niezwykłe życie Christophera Hogwooda
Sy Montgomery0
Okładka ksiązki - Dobra świnka, dobra. Niezwykłe życie Christophera Hogwooda

Kiedy Sy Montgomery przygarnęła cherlawego prosiaka, nie miała pojęcia, że ta istota – początkowo nie większa od kota – podaruje jej to...

Ptakologia
Sy Montgomery0
Okładka ksiązki - Ptakologia

Mądre kury (czasem mądrzejsze od ludzi), gołębie (których heroizm podczas wojen nieraz został doceniony, a odnajdywanie drogi do domu wciąż pozostaje...