Powiedz wreszcie prawdę

River kocha swoją dziewczynę - Penny. Jest z nią szczęśliwy i stara się, aby i ona przy nim taka była. Kiedy pewnego dnia, podczas wspólnego wyjścia na rowery wodne, dziewczyna go rzuca, jest załamany.

"Ciało mi zlodowaciało, z tym, że głowa stanęła w ogniu. Zupełnie jakbym był wybrakowanym superbohaterem, obdarzonym całkowicie bezużyteczną, autodestrukcyjną mocą"

Przez czas kiedy byli razem, River zdążył odciąć się od reszty świata, odsunął się od przyjaciół, przestał spędzać z nimi czas, przegapił czas, kiedy wszyscy zdawali na prawo jazdy... Tracąc Penny traci wszystko, co do tej pory dawało mu poczucie szczęścia i bezpieczeństwa. Chłopak przez przypadek trafia na spotkania "Drugiej szansy", gdzie wraz z terapeutą grupka osób w jego wieku próbuje sobie poradzić z własnymi problemami, przezwyciężyć trudności, jakie stawia im na drodze życie. I wtedy zaczynają się kłamstwa...

River musi zacząć życie od nowa, bo to dotychczasowe - poukładane, legło w gruzach. Jest oszołomiony, w głowie buzują mu pytania, potrzebuje słowa otuchy i zrozumienia. Dotychczas większość swojego wolnego czasu poświęcał dziewczynie, teraz został sam. Co powie najbliższym? Co powie przyjaciołom?

"Dopóki nie musiałem odpowiadać na ich pytania, Penny nadal była moją dziewczyną"

Chłopak odnajduje pomoc w grupie wsparcia "Druga szansa", choć jednocześnie to tam rozpoczyna tworzyć swoje wyimaginowane życie. Tam ma czystą kartę, może być tym, kim zechce. Nikt go nie zna, nikt nie ma podstaw, żeby przypuszczać, że nie mówi prawdy. Jego problemy na tle innych wydają się takie błahe... A jednak jest zdruzgotany.

Dana Reinhardt pokazuje nam, że w chwilach słabości, zwątpienia, bardzo ważne jest wsparcie, zrozumienie, możliwość wygadania się... Życie młodych osób wcale nie jest beztroskie i kolorowe. Niektórzy sądzą, że porzucenie przez drugą połówkę w takim wieku to nic strasznego. Ale każdy z nas ma inną psychikę, inną wrażliwość. Być może niektórzy rzeczywiści otrząsną się po kilku minutach, ale inni, tacy jak River, będą potrzebowali znacznie więcej czasu.

Autorka ukazuje jednocześnie jak łatwo jest wpaść w wir kłamstw. Jak jedno kłamstwo może pociągać za sobą kolejne i jak trudno potem powiedzieć "stop". River nie jest dumny ze swoich poczynać, ale udając kogoś, kim nie jest poznaje osobę, która chciałby, aby zagościła w jego życiu na dłużej. Co ma zrobić, kiedy żyje ona w mylnym przekonaniu co do tego, kim on jest? Jak powiedzieć, że do tej pory kłamał?

"To nie byłą najlepsza chwila na wyznanie, że nie jestem uzależniony od marihuany, że gdybym mógł stać się tym, kim pragnąłbym być, to stałbym się chłopakiem, który nigdy nie skłamał"

W książce "Powiedz wreszcie prawdę" możemy śledzić stopniową przemianę bohatera. Pomimo tego, że zapędził się w wir kłamstw, zaczął stawać się lepszym człowiekiem. Bardziej otwartym, pewniejszym siebie, walczącym o swoje. A jednak nie stracił wrażliwości jaką posiadał od początku, a co więcej, również uczciwości. Tak, być może brzmi to dziwnie, ale River nadal chciał być uczciwy. Nie lubił kłamstw. Ale to one pozwoliły mu stanąć spowrotem na nogi. To dzięki nim zrozumiał, dlaczego Penny go zostawiła i postanowił się zmienić.

"Powiedz wreszcie prawdę" to młodzieżówka, w której wątek miłosny schodzi na drugi plan. Porusza ważne tematy - jak konieczność wsparcia i zrozumienia okazywana osobom, które z jakichś przyczyn jej potrzebują. Czasem wystarczy rozmowa, aby czyjeś życie nabrało kolorów. Książka pokazuje, że nie warto kłamać. Dość ogólne i powszechnie znane stwierdzenie. Ale mamy tu pokazany przykład, do czego może doprowadzić jedno, pozornie niewinne kłamstwo. Może warto się nad tym głębiej zastanowić.

Powieść Dany Reinhardt jest napisana bardzo lekkim, przyjemnym językiem. Nie można mieć wobec niej zbyt wysokich wymagań, bo może im nie dorównać, ale jako młodzieżówka wypada na tle innych naprawdę dobrze. To książka o poznawaniu siebie na nowo, dążeniu do szczęścia i potrzebie zrozumienia. Jeśli lubicie takie klimaty - polecam :)

Informacje dodatkowe o Powiedz wreszcie prawdę:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2018-03-14
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7686-659-8
Tytuł oryginału: Tell us something true
Tłumaczenie: Ewa Bobocińska
Dodał/a opinię: JustMajka

Zobacz opinie o książce Powiedz wreszcie prawdę

Kup książkę Powiedz wreszcie prawdę