Rówieśnik komputera

Na wstępie zaznaczę, że książka "Rówieśnik komputera" porusza temat konfliktu na linii ojciec-syn. Powieść dotyka również kwestii homoseksualizmu. Równolegle jest protestem przeciwko nietolerancji. Sięgnęłam po nią, ponieważ zachęcił mnie opis na obwolucie. Niestety tytuł całkowicie niedopasowany do treści, wręcz mylący.

Fabuła osadzona w czasach komunistycznych. Władysław nie chce zgodzić się na współpracę z SB mimo szantażu. Żeni się z Małgorzatą, rodzi mu się bardzo oczekiwanypierworodny syn - Mirek. Mieszkają w Poznaniu na zaadaptowanym strychu. Dobrze im się powodzi: mają samochód, telefon stacjonarny. Władysław jest radiotechnikiem i prowadzi własną firmę. Lata mijają. Syn dorasta i również przejawia zdolności do nauk ścisłych. Ojciec jest z tego powodu bardzo dumy, ponieważ zawsze o tym marzył. Jednak gdy chłopak wkracza w okres dojrzewania okazuje się, że pociągają go mężczyźni. Z początku młodzieniec nie jest świadomy swojej inności. Ale jego ojciec domyśla się, że syn ma skłonności homoseksualne i relacje pomiędzy nimi stają się nagle wrogie. Władysław nie akceptuje seksualności syna. Zastrasza go, a nawet grozi mu śmiercią...

W książce ukazany jest wizerunek złudnie typowej rodziny, która żyje w czasach PRL-u, niestety pozorną idyllę rujnuje postawa Władysława, który nie jest w stanie zaaprobować odmiennych preferencji seksualnych swojego syna. Pisarz konstruuje fabułę w książce wokół skłonności homoseksualnych Mirka, lecz nie przeważają one w powieści. Ważnym wątkiem autor uczynił w tej książce antagonizm pomiędzy ojcem i synem, który nawarstwia się podczas czytania powieści co kusi czytelnika do zapoznania się z nadchodzącymi etapami książki.

Homoseksualizm Mirka ukazany jest w sposób bardzo delikatny bez zbędnej ekscytacji, szokowania. Alan Bielecki przybliżył dramatyczne dzieje nastolatka, który jest dopiero w trakcie odkrywania swojej seksualności.

Język powieści prosty, w większości są to dialogi. Wielką zaletą tej pozycji są akapity opisujące przyrządy techniczne doby PRL-u. Bardzo ciekawie autor również scharakteryzował fakty tamtych lat. Wykorzystał ku temu opis skostniałych poglądów ludzi żyjących w tamtych czasach na temat homoseksualizmu.

Książka edukuje, rozczula. Ukazuje również okres dojrzewania niezłomnego nastolatka, dzięki któremu możemy powrócić do przeszłości. Interesująca powieść z silnym naciskiem przeciw nietolerancji, uprzedzeniom, wrogości.

Powieść przeczytałam bardzo szybko. Spodobała mi się i mam nadzieję, że w przyszłości natknę się na równie interesującą pozycję. Zakończenie bardzo zaskakujące.

Informacje dodatkowe o Rówieśnik komputera:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-12-07
Dodał/a opinię: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Zobacz opinie o książce Rówieśnik komputera

Kup książkę Rówieśnik komputera