Recenzja książki: Rozkosze Nocy

Recenzuje: agoosiaczek

Jak sama nazwa gatunku wskazuje, paranormal romance to romans z wątkami paranormalnymi. W świecie prawdziwym pojawiają się elementy nienaturalne, co zazwyczaj prowadzi do konfliktów. Tu magia wkracza do miast, a śmiertelnicy wchodzą w bliskie relacje z przedstawicielami gatunków nadprzyrodzonych. Są tu więc wampiry, wilkołaki, elfy, magowie, duchy itp.). Nie należy się więc po tej odmianie literatury spodziewać wielkich refleksji egzystencjalnych, przekazywania prawd życiowych w niekonwencjonalny sposób i niczego szczególnie odkrywczego. Paranormal romance – będący dziś w szczytowej fazie rozkwitu i popularności – ma za zadanie dostarczyć możliwie jak najwięcej rozrywki czytelniczkom (głównie).

Rozkosze nocy to pierwsza część cyklu Mroczny Łowca (Fantasy Lover nie dotyczy bezpośrednio Łowców, więc można traktować ją jako swoiste nawiązanie do serii, a nie jako tom pierwszy – jej nieznajomość nie przeszkadza w odbiorze opisywanej przeze mnie powieści). Sherrilyn Kenyon do tej pory napisała ponad dwadzieścia części serii, w Polsce wydano dopiero cztery. O czym zatem opowiada ten – jak informuje nas okładka – pierwszy tom najsłynniejszej serii o wampirach?

Amanda Devereaux ma 26 lat. Pracuje jako księgowa, wiedzie spokojne, „normalne”, czasem nudne życie i jest z tego powodu bardzo zadowolona. Właściwie to nic dziwnego – ma osiem sióstr (w tym bliźniaczkę), na każdy możliwy sposób zafascynowanych zjawiskami magicznymi. W rodzinie Deveraux na porządku dziennym są wróżby, polowania na wampiry, voodoo, zaklęcia i mnóstwo innych „wariactw”. Amanda jest zmęczona dziwnymi zwyczajami bliskich, zwłaszcza od dnia, w którym jej ówczesny narzeczony, poznawszy zacną familię, postanawia zerwać zaręczyny, przeraziwszy się tej specyficznej gromadki. Bohaterka zostaje poproszona przez bliźniaczkę, aby podczas jednego z samotnie spędzanych wieczorów zaopiekowała się jej psem. Tuż po przekroczeniu progu domu siostry, Amanda zostaje ogłuszona i uprowadzona. Budzi się, skuta kajdanami z niesamowicie przystojnym mężczyzną.

Kyrian z Tracji miał wszystko: urodził się jako następca tronu, korzystał z przysługujących mu przywilejów bez ograniczeń, urodą, siłą i sprawnością dorównując antycznym bóstwom. Wiódł szczęśliwy żywot, dopóki w wyniku zdrady, po okrutnych torturach nie pozbawiono go życia. Podobno jego dusza na skutek doznanej krzywdy krzyczała tak głośno, że zwróciła na siebie uwagę Artemidy. Kyrian dostał szansę na zemstę - wystarczyło tylko, aby zaprzedał duszę bogini łowów. Od owego dnia jako Mroczny Łowca przemierza świat, pod osłoną nocy polując na wampiry i wysysające ludzkie dusze Daimony. Będąc nieśmiertelnym i nie posiadając duszy, którą Daimon mógłby ukraść, stanowi idealne narzędzie w walce ze złem. Tropiąc niezwykle groźnego Desideriusa, Kyrian spotka na swej drodze wiele niebezpieczeństw. Oraz Amandę Deveraux, która obudzi w nim uśpione od ponad dwóch tysięcy lat uczucia.

Rozkosze nocy to przyjemne czytadło, które nie wymaga od odbiorcy zbyt wiele. Po prostu mamy cieszyć się serwowaną nam opowieścią o miłości. Wbrew wielu opiniom, scen seksu nie ma w niej zbyt wiele (szczególnie w kontekście bestsellerowej serii o Christianie Greyu). Sporą zaletą powieści jest wplecenie wątków mitologicznych (głównie z mitologii antycznej), co pozwala w nowy sposób spojrzeć na dosyć "ograny" temat wampirów. Są tu  momenty wywołujące uśmiech (na przykład wizja przerażających Mrocznych Łowców, w trakcie bezsennych nocy grających w „DOOMa” lub porozumiewających się dzięki specjalnemu komunikatorowi). Sporą wadą jest okładka, na której widnieje dość wątły szatyn, gdy tymczasem Kyrian opisywany jest jako bardzo dobrze zbudowany blondyn o stalowych mięśniach. Niestety, znaleźć tu można również kilka literówek.

Owszem, fabuła jest przewidywalna: między dwójką wspomnianych wyżej bohaterów zacznie iskrzyć, ona zrobi wszystko, aby być z nim, on zrobi wszystko, aby się od niej odsunąć, świadomy dzielących ich różnic i własnej przynależności do Artemidy. Jednakże Rozkosze nocy to przyjemna książka, idealna rozrywkowa lektura na kilka godzin, która nie obciąży umysłu i pozwoli odpocząć po stresach dnia codziennego.

Tekst opublikowany również na blogu: http://missfeather.wordpress.com

Kup książkę Rozkosze Nocy

Zobacz opinie o książce Rozkosze Nocy
Rozkosze Nocy
Sherrilyn Kenyon
Miecz Ciemności
Sherrilyn Kenyon 0
Okładka ksiązki - Miecz Ciemności

Kerrigan, demoniczny władca Camelotu, żył w wiecznym mroku… do dnia spotkania z piękną Sereną. To ona obudziła w nim dawno zapomniane tęsknoty....

Nieskończoność
Sherrilyn Kenyon0
Okładka ksiązki - Nieskończoność

„Nazywam się Nick Gautier, oto historia mojego życia. Zacznijmy od sprawy zasadniczej, czyli jak sie wymawia moje nazwisko: “Go-szej”...