Recenzja książki: Smolar. Piłkarz z charakterem

Recenzuje: Justyna Gul

Polska gola!


Był niesamowicie ambitny i znał swoje miejsce w szeregu. Na boisku potrafił być niesamowicie niebezpieczny - mówił o nim Zbigniew Boniek. To piłkarz, który potrafił sam wygrać mecz - tak kolegę wspomina Janusz Kupcewicz. Gwiazda klubu Widzew Łódź oraz reprezentacji Polski. Strzelił drugą, przesądzającą o awansie bramkę dla łódzkiej drużyny w 1983 roku w Liverpoolu. O kim mowa? O piłkarzu i trenerze, który odszedł zdecydowanie zbyt wcześnie. O zmarłym 7 marca 2012 roku Włodzimierzu Smolarku.


O jednym z najwybitniejszych piłkarzy w historii piłki nożnej inspirująco pisze Jacek Perzyński, dziennikarz, politolog, autor biografii Włodzimierza Smolarka, opublikowanej przez Instytut Wydawniczy Erica. Smolar. Piłkarz z charakterem to pozycja nie tylko dla fanów sportu, a szczególnie piłki nożnej, ale dla wszystkich, zafascynowanych silnymi osobowościami i wybitnymi postaciami, o których pamięć będzie żyła długie lata - nawet, jeśli one same odeszły.


Byłeś Włodku, wybitnym sportowcem, największym ambasadorem Aleksandrowa Łódzkiego w historii oraz ikoną i esencją widzewskiego charakteru - pisze w przedmowie do książki burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, Jacek Lipiński. Kim był człowiek, o którym wszyscy mówią w superlatywach jako o silnym, ale prawym? Być może właśnie ta biografia, powstała podczas wieloletniej wspólnej pracy Włodzimierza Smolarka i Jacka Perzyńskiego, pozwoli odpowiedzieć na to pytanie. Narracja prowadzona w pierwszej osobie sprawia, że mamy wrażenie obecności piłkarza u swego boku. Czujemy się jak podczas intymnej rozmowy o dorastaniu, o czasach, w których przyszło żyć Smolarkowi oraz o jego towarzyszach z boiska.


Smolarek wspomina Lipsk, Warszawę, Łódź i Rotterdam, bowiem te miasta były szczególnie ważne i miały ogromny wpływ na piłkarza. Choć jego ojciec również grał w piłkę, to jednak syna wysłał na naukę zawodu cukiernika. Mimo, iż Smolarek uzyskał ostatecznie dyplom czeladnika, to jego przeznaczeniem była piłka, a pierwsze sukcesy tylko to potwierdzały. Swój debiut w roli piłkarza przeżył w drużynie trampkarzy pod okiem Mirosława Westfala, dzięki któremu trafił do Widzewa.


Zobaczysz, kiedyś też będę sławny i znany, a jak będziesz chciał moją koszulkę, zachowam się tak samo - powiedział Smolarek po tym, jak po meczu Argentyna-Polska Diego Maradona nie wymienił się z nim koszulką, ignorując młodego Polaka. Mimo, że mecz ten był jego debiutem w kadrze, to ambicja oraz ciężka praca rzeczywiście sprawiły, że stał się „sławny i znany”. Smolarek wraca także pamięcią do rozgrywek z Niemiecką Republiką Demokratyczną, w tym do meczu z 1981 roku, gdy na chorzowskim stadionie po dośrodkowaniu bohatera książki z rzutu rożnego Andrzej Buncol zdobył dla drużyny zwycięskiego gola. Pojedynki z NRD określa Smolarek mianem piłkarskiej „bitwy pod Grunwaldem”, a dla samego piłkarza były one niewątpliwym przełomem w karierze.


Czytamy także o karierze w Legii, kiedy to w krótkim czasie wydarzyć się miało mnóstwo różnych rzeczy, które ukształtowały go jako człowieka i sportowca. W barwach Legii, w pierwszej lidze, Smolarek zagrał osiemnaście spotkań, ale ważniejsze były okoliczności towarzyszące jego pobytowi w stolicy. Od momentu zamieszkania w Warszawie jego życie zaczęło zmieniać się błyskawicznie - poznał przyszłą żonę, zadebiutował w Legii i po raz pierwszy wyjechał za granicę…


Smolar. Piłkarz z charakterem to zapis różnych momentów z życia piłkarza, jego otoczenia, ale i przemian społeczno-gospodarczych kraju. Znajdziemy tu wzmiankę o „aferze na Okęciu”, „przygodę” w Pucharze Mistrzów, rozgrywki o Puchar UEFA i wiele innych momentów, które w mniejszym lub większym stopniu zaważyły na jego karierze, ale z pewnością wpłynęły też na Smolarka jako człowieka. Na prawie pięciuset stronach książki znajdziemy również liczne fotografie Smolarka, kolegów i jego klubów - chwile triumfu, ale też chwile cierpienia i momenty kontuzji. Pytany o to, czego zabrakło mu do szczęścia, piłkarz powiedział: Powodów do narzekań nie mam. Spełniłem się w futbolu, który kochałem, futbol z kolei wyznaczył życiową drogę mojej rodziny (..) nasze pokolenie będzie związane z nim na zawsze. Ze Smolarkiem zaś na zawsze pozostaną związane nasze wspomnienia jego dwóch bramek w meczu z NRD czy tańca w narożniku podczas meczu z ZSRR. A także jego obraz. Obraz wspaniałego piłkarza i niezwykłego człowieka.

Kup książkę Smolar. Piłkarz z charakterem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Smolar. Piłkarz z charakterem
Książka
Inne książki autora
Sekrety Łowicza i Skierniewic
Jacek Perzyński0
Okładka ksiązki - Sekrety Łowicza i Skierniewic

Dwa miasta, lecz tak wiele niezwykłych historii! Mowa o Łowiczu i Skierniewicach, które od tej pory nie będą kojarzyć się jedynie z kolorowym folklorem...

Sekrety Łodzi cz. 3
Jacek Perzyński0
Okładka ksiązki - Sekrety Łodzi cz. 3

Przenieść się w czasie trzeci raz... Trzeci raz spojrzeć na Łódź z ciekawością godną detektywistycznego oka. Ponownie na chwilę zamienić się w kronikarza...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy