Recenzja książki: Tajemnica z Auschwitz. Prawdziwa historia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Powieść Tajemnica z Auschwitz. Prawdziwa historia to ujętę w literacką formę wspomnienia Stefanii Stawowy, żony słynnego partyzanta AK, która „w zastępstwie" za niego trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przeżycia Stefanii, za pośrednictwem i zgodą jej córki Ewy, zostały upublicznione przez Ninę Majewską-Brown, rzucając nowe światło na wydarzenia z czasów II wojny światowej. 

Wspomnienia Stefanii są w większości bolesne. Wracając myślą do dawnych lat, z rozrzewnieniem wspomina wzniosłe ideały, tak bardzo charakterystyczne dla wieku młodzieńczego; tęskni do pierwszej miłości; przypomina szczegóły związane z zamążpójściem i radość z przyjścia na świat dzieci. Opowiada o przeprowadzkach, akcjach zbrojnych uwikłanego w partyzantkę męża oraz trudnościach codziennego życia w warunkach wojennych. Opowiada też o tym, co najgorsze – o chwili, gdy ukryty przed gestapowcami Florian, mąż Stefanii, był świadkiem aresztowania żony jako zakładniczki. Nie interweniował, nie ujawnił swojej obecności. Stefania została później wywieziona do więzienia w Częstochowie. Ojciec planował jej wykupienie, jednak przeprowadzony przez partyzantów pod przywództwem Floriana Budniaka zamach unieważnił wcześniejsze ustalenia. Stefania trafiła do Auschwitz.

Wspomnienia Stefanii przeplatają się z opisami losów jej dwóch córek – Basi i Ewy (w 1946 roku urodziła się jeszcze Kasia). Po zakończeniu wojny przeżyły wspólnie wiele lat, jednak zanim to się stało, każda z nich musiała zmagać się z wojenną zawieruchy, walczyć o w miarę godne życie oraz dać z siebie wszystko, by przeżyć. Stefania dzieli się z czytelnikiem smutnymi przeżyciami, zaświadczając, iż bicie, stanie nago na mrozie, spanie na podłodze z drewniakami pod głową i bez przykrycia, trwanie bez ruchu pod murem przez dwie doby, wszy, krematoria, przede wszystkim zaś nadanie numeru wiązało się z utratą własnej osobowości i godności. Do tego dochodziła jeszcze praca ponad siły oraz głód. Nie dziwi więc fakt, że jedzono liście i korę z drzew, trawę, mlecze i glinkę, pokarm z psich misek oraz ziemniaki (kradzione) pieczone w krematorium. A i na rewirze nie było najlepiej: zastrzyk w serce z fenolem, eksperymenty medyczne oraz wiele innych „zabiegów” kończyło życie chorych.

Kolejna fala wspomnień związana jest z esesmanami, funkcyjnymi oraz pracownikami cywilnymi. Wszyscy oni mieli bezpośredni wpływ na stosunki panujące wśród więźniów, którzy robili wszystko, by dodać otuchy sobie samym i współtowarzyszom.

Z lektury wynika, iż Stefanii udało się wyjść z piekła (i nie ma w tym żadnej przesady). Życie w nieludzkich warunkach ułatwił jej Jürgen, strażnik-esesman, który – podobnie jak Stefania – zostawił w domu dwie małe córeczki. I zamierzał do nich powrócić. Dzięki Jürgenowi Stefania przeżyła również pobyt w obozie Ravensbrück, Flossenbürg oraz marsz śmierci do Zwodau. Dotrwała do chwili oswobodzenia przez żołnierzy amerykańskich.

Książka Tajemnica z Auschwitz. Prawdziwa historia wzbogacona została o notki dotyczące życia rodziny Stefanii po zakończeniu wojny, ważne cytaty, fragmenty wierszy i pieśni obozowych, przypisy oraz zdjęcia pochodzące ze zbiorów własnych czy archiwów. Jest też mapka przedstawiająca niemieckie obozy koncentracyjne i obozy zagłady w granicach tzw. Wielkich Niemiec. Wszystko to wskazuje na autentyczność opisanych sytuacji obozowych. Lektura  pobudza do refleksji i z pewnością na długo zapadnie w pamięć kolejnych pokoleń.

Tagi: biografie

Kup książkę Tajemnica z Auschwitz. Prawdziwa historia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tajemnica z Auschwitz. Prawdziwa historia
Książka
Inne książki autora
Anka i piekło szczęścia
Nina Majewska-Brown; 0
Okładka ksiązki - Anka i piekło szczęścia

Marzenie o wielkiej miłości stało się dla Anki drogą do emocjonalnego piekła. Nie dość, że zdradziła męża, to nowy ukochany okazał się groźnym stalkerem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Morsowanie
Ewa Zwierzchowska
Morsowanie
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Pokaż wszystkie recenzje