Recenzja książki: Teleexpress. 30 lat minęło

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Stoi na stacji lokomotywa, co teleexpress się nazywa, i biegu przyspiesza i gna coraz prędzej... I tak od trzydziestu już lat. Autorzy książki, Maciej Orłoś i Marek Sierocki, z okazji urodzin swojego programu napisali dla niego, dla siebie i swoich fanów książkę. Nie jest to leksykon, monografia czy alfabet. Jest to zapis rozmowy obu autorów, przeplatany okolicznościowymi fotografiami i anegdotami ze spotkań z gwiazdami. Pojawiają się tu Whitney Houston, Lionel Richie, Michael Jackson, Mick Jagger, Michael Learns to Rock, Shakin' Stevens, Edyta Górniak, Bon Jovi, Kult, Perfect, Lady Pank, Republika, Łzy i wielu, wielu innych, którym poświęcono choć kilka sekund programu. Marek Sierocki obdarzony został niezwykłą wręcz pamięcią do szczegółów, dzięki czemu nawet po wielu latach opowiada o wydarzeniach ze świata showbiznesu, jakby odbyły się zaledwie przed kilkoma minutami.

„Słuchając” rozmów Orłosia z Sierockim, poznajemy kulisy powstawania programu, który nie schodził z anteny przez trzy dekady, co samo w sobie jest gigantycznym sukcesem. Z książki dowiemy się, skąd wzięła się nietypowa formuła programu oraz w jaki sposób trafiali do niego kolejni prezenterzy i prezenterki.

Będziemy też mieli możliwość przeczytania kilku listów od wiernych fanów. Listów pisanych ręcznie, pięknymi charakterami pisma. To nie są byle jak wystukane maile czy esemesy. Jest w tym programie coś z atmosfery retro, pewien spokój, wyważenie, ale też poczucie humoru. Szukanie dobrych wiadomości, inspirujących optymistycznie, a nie tylko pokazywanie przemocy i zła, co ma miejsce w typowych programach informacyjnych. To przede wszystkim decyduje o powodzeniu Teleexpresu. Ale to nie dzieje się samo. Program to przede wszystkim pracujący na jego powstanie ludzie. Ta książka opowiada właśnie o nich. Ale także o nas, widzach, bez których przecież ten program by nie istniał. To kawał polskiej historii, opowiedzianej w formule popularnego programu telewizyjnego.

Książka dla wielbicieli programu będzie miłym prezentem, dla pozostałych telewidzów stanie się zaś źródłem wiedzy o tym, jak powstaje telewizja, ile jest w tym procesie przypadków, ile szczęścia, a ile - najzwyklejszych wpadek. Jak się okazuje, bardzo wiele zależy właśnie od odpowiednio przeprowadzonych rozmów, które prowadzą do konkretnych decyzji. Z pewnością dla twórców książki podróż ta była pełna przygód i emocji. Podobnie jak dla widzów programu - i dla czytelników książki Orłosia i Sierockiego.

Kup książkę Teleexpress. 30 lat minęło

Zobacz opinie o książce Teleexpress. 30 lat minęło