Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego

Katastrofie Smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku, w której to zginął polski Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz  towarzyszącymi mu na pokładzie wybitnymi osobami,  poświęcono już dziesiątki publikacji, w formie książkowej czy też artykułów prasowych, jak i również wiele programów telewizyjnych, które w każdą rocznicę ten niebywałej tragedii ponownie goszczą na Naszych ekranach. Dziś, z perspektywy ponad 4 lat od tego wydarzenia wiemy na pewno tę jedną rzecz, że nigdy nie poznamy 100% - owej  prawdy, którą mogliby z pełnym przekonaniem zaakceptować wszyscy Polacy. Dlatego też gdy w moje ręce trafiła najnowsza książka poświęcona katastrofie prezydenckiego samolotu, podchodziłam do niej z wielką rezerwą. Spodziewałam się, zwłaszcza po tytule tej pozycji, kolejnej teorii o przyczynach tego wypadku lotniczego, która podważałyby raport  tzw. "komisji Millera". Tymczasem ku mojemu zaskoczeniu, otrzymałam książkę opowiadającą o idei Prezydentury Lecha Kaczyńskiego, jak i również historycznym tle działań politycznych, które miały by doprowadzić do ów wypadku, a także zwiastować obecną sytuację polityczną w kontekście działań Rosji względem Ukrainy i jej przyszłych kroków, w perspektywie najbliższych lat. Książka ta nosi tytuł "Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego", zaś jej autorem jest Tomasz Sakiewicz.

Na wstępie od razu pragnę zaznaczyć, że nie mam najmniejszego zamiaru odnosić się w jakikolwiek sposób do politycznych aspektów tego wydawnictwa, zaś zamierzam skupić się jedynie na merytorycznej stronie publikacji i swoich własnych odczuciach po jej lekturze.

Książka red. Sakiewicza przedstawia swoistą analizę sytuacji geopolitycznej w Europie sprzed dnia 10 kwietnia 2010 roku, jak i również okresu po katastrofie Smoleńskiej. Odnajdziemy tutaj ocenę pozycji Polski na arenie międzynarodowej, podpartą głównie działaniami Prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas jego okresu sprawowania urzędu. Znajdziemy tu także nawiązania do historii Europy, które w jasny i czytelny sposób wskazują na politykę Rosji, tę dawniejszą, te obecną i tę najbardziej prawdopodobną w najbliższym czasie. Poruszane są tutaj takie kwestie jak polityka Stanów Zjednoczonych względem Europy środkowo – wschodniej, w tym Polski, polityka energetyczna Rosji względem europejskich sąsiadów, polski patriotyzm, rosyjskie dążenia mocarstwowe i jej działania militarne w ostatnim okresie.

"Testament I Rzeczypospolitej" to książka, która od początku  podparta jest główną tezą autora, a mianowicie tą, że wszystkie te powyższe aspekty były w jakimś stopniu przyczyną śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który swoją polityką, nawiązującą do tyłowego okresu I Rzeczypospolitej, próbował przeciwstawić się agresywnej polityce Federacji Rosyjskiej i jej obecnego Prezydenta - Putina. Oczywiście z tezą tą można się zgadzać lub nie, niezależnie jednak od tego można z książki tej uzyskać bardzo interesujący obraz subiektywnego spojrzenia na politykę ostatnich lat, które to jest spojrzeniem ciekawym, inteligentnym i wartym przemyślenia.

Z książki tej możemy poznać m.in. interpretację takich wydarzeń jak chociażby ochłodzenie stosunków polsko - amerykańskich po objęciu fotelu Prezydenta USA przez Baracka Obamę, łagodną politykę Unii Europejskiej wobec poczynań Rosji m.in.  w nawiązaniu do wojny gruzińskiej, czy też nieustanny szantaż energetyczny Rosji względem europejskich odbiorców, w tym przed wszystkim Polski. To jedna strona i niewątpliwa wartość tej publikacji, lecz stanowiąca jedynie dopełnienie tego, co jest kwintesencją tej książki. A tym czymś jest szczegółowa analiza najważniejszych punktów z historii Europy, oczywiście przede wszystkim Polski i Rosji, począwszy od Polski piastowskiej, poprzez rządy Jagiellonów, okresu Wielkiej Wojny, II Rzeczypospolitej Polskiej, drugiej wojny światowej i porządku powojennego, aż do czasów Nam współczesnych. I to właśnie dzięki tym fragmentom możemy zrozumieć dzisiejszą Polskę i , przede wszystkim, dzisiejszą Rosję..Tak naprawdę książka ta jest głównie analizą Rosji, jej polityki i kroków jej przywódców ostatniego okresu, które niewątpliwie nie są zbyt przychylne dla Nas, Polaków..

Autor w tytule książki  zamieścił pojęcie "I Rzeczypospolita", które odnosi się do idei prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Prezydentury opartej głównie na dążeniu do zjednoczenia narodów Europy Środkowo – Wschodniej, a następnie wzajemnej współpracy ku wolności, bezpieczeństwu i solidarności tego regionu względem agresywnej polityki Rosji. Wydaje się, że dla Prezydenta Lecha Kaczyńskiego to tutaj, nie zaś w Berlinie, Paryżu, czy Waszyngtonie, tkwiła największa siła, nadzieja  i wartość dla zjednoczenia tego regionu Europy. Tomasz Sakiewicz daje temu liczne dowody, chociażby w zawartym przemówieniu Lecha Kaczyńskiego z Tibilisi z 12 sierpnia 2008 roku czy też poprzez wspomnienie jego głównych aspektów polityki zagranicznej. I trudno polemizować z tymi słowami, gdyż niewątpliwie postać Lecha Kaczyńskiego zawsze będzie się już kojarzyć z tym przesłaniem, jakie niosły sobą idee I Rzeczypospolitej, a którym to była jedność i współpraca Naszego regionu Europy.

Oczywiście w książce tej, mówiąc kolokwialnie, obrywa się także polskiej scenie politycznej, z Rządem na czele i niektórymi mediami z TVP w pierwszym rzędzie. Autor odnosi się do przyczyn katastrofy smoleńskiej, jak i również odpowiedzialnych za nią, bezpośrednio lub pośrednio, osób. Najbardziej kontrowersyjny jest przed ostatni rozdział, zatytułowany "Technologia mordowania", w którym to Tomasz Sakiewicz  próbuje udowodnić swoją tezę, że współwinnymi za śmierć polskiego Prezydenta są Rosjanie oraz niektóre z kręgów obecnej władzy. Teza znana już od lat i tak naprawdę nie poparta żadnymi nowymi dowodami czy też informacjami. Ci, którzy wierzą w teorię zamachu, na pewno odnajdą w tym tekście potwierdzenie własnych przemyśleń, dla innych będzie to tylko i wyłącznie punkt widzenia autora książki, który nie wiele ma wspólnego z rzeczywistością. Nie podejmują się oceny ani opowiedzenia po którejś z tych stron sporu, gdyż to ewidentnie spór polityczny, na który szkoda nerwów, energii i czasu.

"Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego" to pozycja interesująca i warta poznania chociażby z tego względu, iż w bardzo ciekawy sposób analizuje Rosyjską myśl polityczną, tak naprawdę niezmienną od wieków. I chyba właśnie książka ta jest przede wszystkim bardziej pozycją o Rosji, aniżeli osobie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wbrew temu co głosi jej tytuł. Oczywiście jest to książka bardzo subiektywna, z główną tezą, której to poświęcone są wszystkie te krótkie artykuły. Tezą zmierzającą ku temu, iż to Rosja jest odpowiedzialna za śmierć ofiar prezydenckiego samolotu. W mojej ocenie możemy mówić tutaj o kontynuacji owego poglądu, który głoszony jest od 4 lat i chyba tak właśnie należy odbierać tę pozycję, jako kontynuację i przedłużenie głosu prawicowych środowisk.

Informacje dodatkowe o Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego :

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2014-10-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: Uleczkaa38

Zobacz opinie o książce Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego

Kup książkę Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego

Partyzant wolnego słowa
Tomasz Sakiewicz0
Okładka ksiązki - Partyzant wolnego słowa

"Partyzant wolnego słowa" to zbiór prawie 70 sensacyjnych, przemyślanych i błyskotliwie napisanych haseł ukazujących kulisy polskiej i światowej polityki...