Recenzja książki: Turcja. Śladami św. Pawła. Przewodnik

Recenzuje: Justyna Gul

Wędrówki ze św. Pawłem

Na rynku wydawniczym obecnych jest wiele przewodników, w tym przewodników opiewających uroki Turcji. Tak naprawdę jedna podróż do tego kraju nie wystarczy, by poznać wszystkie miejsca warte odwiedzenia, wszystkie smaki i zapachy. Otoczony aż czterema morzami kraj zaskakuje swą różnorodnością, kolorytem czy bogatą historią, czego najlepszym przykładem są zabytkowe dzielnice Stambułu, umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przewodnik Turcja. Śladami św. Pawła. Przewodnik autorstwa Giovanniego Uggeriego to pozycja, która znacznie odbiega od typowych publikacji poświęconych podróżom i kulturze dalekich krajów. Wydawnictwo Jedność oddaje w ręce czytelników pozycję, która stawia sobie za cel analizę głównych szlaków, jakimi wędrował św. Paweł we wczesnym przepowiadaniu w Anatolii. Znajdziemy tu również opis głównych ośrodków miejskich i portowych ówczesnych czasów, ze szczególnym  uwzględnieniem  ich cech kulturalnych oraz historycznych. W przewodniku znajdziemy również piękne zdjęcia ilustrujące opisywane miejsca, mapy z okresu rzymskiego, plany i rzuty przywołanych budowli. To czyni pozycję Uggeriego czymś więcej niż typowym przewodnikiem – to prawdziwa perełka, adresowana do osób interesujących się Turcją, jej historią, a także dla archeologów i studentów archeologii oraz do wszystkich zainteresowanych postaciami świętych i głoszonym przez nich Słowem Bożym.

Giovanni Uggeri, profesor topografii starożytnej z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, przybliża czytelnikom życie i działalność Szawła z Tarsu, który znany jest powszechnie jako św. Paweł. Dowiadujemy się, kto wprowadził Pawła w nową wiarę, poznajemy szczegóły jego brawurowej ucieczki z Damaszku, a także całą historię jego działalności apostolskiej. Możemy również prześledzić sytuację polityczno-administracyjną i komunikację w obszarze Anatolii w czasach św. Pawła. Czytamy o potężnej sieci dróg rzymskich, o logistycznym znaczeniu portów, choć niemal wszystkie te, z których korzystał Apostoł Narodów, już nie istnieją – z wyjątkiem Antalyi, Knidos oraz Smyrny.

Dowiadujemy się, iż pierwszym etapem nauczania Apostoła był rodzinny Tars, niegdyś ruchliwy port handlowy pomiędzy Wschodem a Zachodem. Wędrujemy uliczkami współczesnego miasta w poszukiwaniu pozostałości archeologicznych, odwiedzamy również leżącą około sto kilometrów za zachód od Tarsu Seleucję, by następnie przenieść się wraz z Pawłem do Antiochii, gdzie głosił on Dobrą Nowinę. Towarzyszymy również w kolejnych podróżach misyjnych św. Pawła i Barnaby, poznając wszystkie ważniejsze ośrodki na ich trasie, zatrzymując się między innymi na Cyprze, przemierzając Góry Taurus z Perge do Antiochii Pizydyjskiej, goszcząc w Likaonii i uciekając przed ukamienowaniem w kierunku Derbe. Zarówno ta podróż, jak i kolejne, umożliwiają poznanie wspaniałych i pełnych historii miejsc, a także spojrzenie na nie oczami Apostoła.

Podróż, którą odbywamy ze św. Pawłem, pozwala uzmysłowić sobie, jak wielkie znaczenie w rozprzestrzenianiu się Dobrej Nowiny odgrywały porty oraz drogi. Poszukiwanie śladów historii w odwiedzanych miejscach jest wspaniałą przygodą, pozwala również na zaplanowanie własnej podróży, z uwzględnieniem tych miejsc, które szczególnie nas zachwyciły. O wyjątkowości przewodnika decyduje nie tylko oryginalne podejście do tematu podróży po Turcji, wysoki poziom merytoryczny i tekst wzbogacony materiałami źródłowymi, takimi jak Listy św. Pawła czy Apokalipsa św. Jana, ale również piękne zdjęcia. To czyni książkę Turcja. Śladami św. Pawła nie tylko prawdziwą ucztą dla umysłu, ale i dla duszy.

Kup książkę Turcja. Śladami św. Pawła. Przewodnik

Zobacz opinie o książce Turcja. Śladami św. Pawła. Przewodnik