Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności.

Ocena: 6 (3 głosów)
opis

Wampiry i wilkołaki można spotkać w zasadzie w prawie wszystkich kulturach. Wilk stał się ucieleśnieniem doskonałej bestii. Często ta dwuznaczność pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem nie jest nawet wadą. W naszej cywilizacji postać wilkołaka jest związana z negatywnym, antyspołecznym zachowaniem. Natomiast Wampir uosabia przerażenie człowieka wobec śmierci i życia pozagrobowego. Reprezentuje obalenie prawa natury i jako takie budzi grozę.

Erberto Petoia analizuje te dwie postacie z antropologicznego punktu widzenia. Ten esej analizuje rolę tych potworów w kulturze i historii. To intrygująca podróż w kierunku naszych najgłębszych lęków. Autor zebrał tu tłumaczenia tekstów mitologicznych, kronik, a nawet prawdziwych spraw sądowych. Esej zawiera wyciągi z wielkich powieści, oferując wgląd w to jak przesądy dostarczyły inspiracji i materiału dla stworzenia postaci literackich.

Dzięki tej książce można obserwować drogę, która doprowadziła do narodzin wampira i wilkołaka. Autor ukazał je w różnych wierzeniach. Przeanalizował stanowisko zajęte wobec nich przez kościelną doktrynę, koncentrując się na procesach podejrzenia wampiryzmu lub likantropii. Co ciekawe, ostatni rozdział tego podręcznika poświęcił obecności wampirów i wilkołaków w literaturze. To studium antropologii, ale przez pryzmat socjologii i kultury. Można tu odnaleźć nie tylko ciekawe stare legendy o wampirach i wilkołakach. Pozycja zawiera również informacje o czarownicach, a nawet - co mnie zaskoczyło - innych dziwnych stworzeń takich jak: syreny, lamie, empuzy, larwy, strzygi.

Esej jest dobrze skonstruowany, łatwy do odczytu dla każdego. Jasny, płynny styl przyśpiesza czytanie. Podzielono go na krótkie rozdziały. Tekstowi towarzyszą miłe dla oka czarno-białe ilustracje. Pozycja niewątpliwie bardzo interesująca, zwłaszcza dla tych, którzy lubią mitologię wampiryzmu i likantropii. Wykracza poza stereotypy. To okazja do refleksji na temat jakie konsekwencje mogą mieć niektóre przesądy w dzisiejszych czasach. Polecam czytanie tego eseju wszystkim tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej w tej kwestii z historycznego punktu widzenia lub tym, którzy poszukują prawdy w kontekście popularnych tradycji powieści grozy.

Informacje dodatkowe o Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności.:

Wydawnictwo: universitas
Data wydania: 2003-04-15
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 83-242-0157-2
Liczba stron: 380
Dodał/a opinię: Agnieszka Chmielewska-Mulka

więcej
Zobacz opinie o książce Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności.

Kup książkę Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności.

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy