Warunki oświetlenia. Elegie

Data wydania: b.d
Kategoria: b.d

Recenzja: Warunki oświetlenia. Elegie

Recenzuje: Kinga Młynarska

W 2010 roku po raz pierwszy wręczono Nagrodę Europejskiego Poety Wolności. Pośród nominowanych znalazł się francuski poetaEmmanuel Hocquard z tomem „Warunki oświetlenia. Elegie”.

Zacząć bez przyimka

Spojrzenie umyka przed ciałem

Pchnij drzwi na zewnątrz

Upał jest wydarzeniem

Dobrze ci w czerwonym

Otwieramy tom poetycki i widzimy utwory takie jak powyższy. Natychmiast budzi się nasza wyobraźnia, procesy myślowe, skojarzeniowe pracują na najwyższych obrotach, szukamy, dopasowujemy, ustalamy sens pięciu wersów połączonych w jeden utwór. I niczego nie znajdujemy.

Emmanuel Hocquard swoich poetyckich przodków ma wśród awangardzistów. Francuski poeta poszukuje wolności, którą upatruje w nieskrępowanym słowie. Słowie, warto dodać, które nie ma mówić o czymś, ale być środkiem i celem jednocześnie. Autor porzucił semantykę, skupił się na relacji zdanie – zdanie. Jak na awangardzistę przystało, odrzucił to, co przeszkadza mu w jego poszukiwaniach. Ale należy podkreślić, iż narzucił sobie rygor formy, wszystkie wiersze będą więc miały identyczny układ graficzny.

Wiersze z „Warunków oświetlenia” umykają wszelkim interpretacjom, bo nie w tym celu zostały stworzone. Autor wyraźnie podkreśla w dołączonych do tomu „Uwagach”, że zależy mu na otwarciu czytelnika na nowe doświadczenia. Zaproponował w ośmiu punktach możliwości odczytywania utworów z tego zbioru, jednakże bardziej na zasadzie eksperymentu.

W tych wierszach poeta jakby mówił do czytelnika: nie wizualizuj słów jako opisu konkretnego miejsca/zjawiska/osoby/zdarzenia, patrz na słowa jak na zbiór liter, trop wzajemne relacje i powiązania między słowami, zdaniami. A to zadanie niełatwe. I chyba tylko dla nielicznych.

„Warunki oświetlenia” polecam miłośnikom eksperymentów oraz poszukiwaczom nowych środków wyrazu.

Tagi: Warunki oświetlenia. Elegie, Warunki oświetlenia. Elegie recenzja, Warunki oświetlenia. Elegie książka, Hocquard Emmanuel Warunki oświetlenia. Elegie, Hocquard Emmanuel recenzja, Hocquard Emmanuel książka, Hocquard Emmanuel

Kup książkę Warunki oświetlenia. Elegie

Zobacz opinie o książce Warunki oświetlenia. Elegie