Recenzja książki: Wielki Post. Czytania na co dzień. Refleksje i opowieści

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Okres Wielkiego Postu dla chrześcijanina ma szczególne znaczenie. W tym bowiem czasie ogromnego znaczenia nabiera troska o właściwe przygotowanie się do Świąt Wielkiej Nocy, upamiętniających zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, piekłem i szatanem. Kościół, w trosce o wszystkich swoich wyznawców, zapewnia im uczestnictwo w nabożeństwach, mających na celu uświadomienie wielkości męki i śmierci Pana, który z miłości do człowieka oddał swoje życie na krzyżu. Książka Wielki Post. Refleksje i opowieści jest zbiorem rozważań, przeznaczonych na czterdzieści dni tego szczególnego okresu.

Megan McKenna skierowała swoje rozważania do tych, którzy każdy dzień swojego życia pragną przeżyć w sposób przemyślany i piękny. Nie chcą tracić bezpowrotnie tego, co składa się na zwykłą, szarą codzienność każdego z nas. Treść książki zawiera refleksje i opowieści, które okazują się pomocne w głębokim przeżywaniu momentów Wielkiego Postu. Mnożące się egzystencjalne pytania znajdują wyczerpujące odpowiedzi w niezaprzeczalnym fakcie niezgłębionej miłości Boga do człowieka. Wszystkie przemyślenia zostały oparte o codzienne czytania z lekcjonarza na ten okres. Uwaga została poświęcona nie tylko niedzielom i świętom, ale każdemu –bez wyjątku – dniu.

Początkiem Wielkiego Postu jest Środa Popielcowa. Autorka prowadzi myśli czytelnika po torach ścieżek ludzkiej codzienności, na których decydujące miejsce zajmują przestrogi przed podążaniem w niewłaściwym kierunku, napomnienia co do dalszego postępowania, zachęta do działania zgodnego z wolą Bożą oraz konieczność przekreślenia wszystkiego, co prowadzi do grzechu. W takim właśnie klimacie czytelnik będzie mógł bezpiecznie przejść cały okres Wielkiego Postu, dzięki czemu przygotowanie do Świąt Wielkiej Nocy okaże się w pełni wystarczające, korzystne dla niego samego, a także dodające chwały Chrystusowi, który z miłości do człowieka oddał swoje życie na Krzyżu.

Każdy z kolejnych dni Wielkiego Postu został zaopatrzony w przyporządkowane mu liturgiczne czytania (wraz z siglami), co okazuje się pomocne w odnalezieniu konkretnego tekstu. Te z kolei zostały wzbogacone o obszerne objaśnienia. Poświęcenie im czasu oraz uwagi z pewnością zaowocuje skutkami pożądanymi, oczekiwanymi od każdego z nas oraz przynoszącymi efekty, widoczne w codziennym życiu. Pomocą służy również bibliografia (niestety, tylko cztery pozycje dostępne są w języku polskim).

Książka Wielki Post. Refleksje i opowieści uświadamia chrześcijaninowi konieczność rezygnacji ze wszystkiego, co krępuje, zniewala oraz niweczy wewnętrzny rozwój. Przeznaczona dla tych, którzy pragną przygotować się na Święta Wielkiej Nocy w sposób odpowiedzialny i pełny. Posłuży również kapłanom oraz osobom świeckim piszącym homilie. W ten sposób prawda o Bogu zbawiającym człowieka będzie miała możliwość zataczać coraz szersze kręgi.

Kup książkę Wielki Post. Czytania na co dzień. Refleksje i opowieści

Zobacz opinie o książce Wielki Post. Czytania na co dzień. Refleksje i opowieści