Recenzja książki: Wychowuj po trochu. Wymagaj więcej, rób mniej!

Recenzuje: Justyna Gul

Nabierz dystansu do dziecka!

Wychowanie dziecka przypomina niekiedy pracę sapera – jedna pomyłka może mieć dalekosiężne konsekwencje. Patrząc na wszechobecny upadek wartości, na ignorowanie podstawowych choćby reguł zachowania się w społeczeństwie, można się domyślei, że źródło tych negatywnych zachowań i postaw tkwi właśnie w nieodpowiednim wychowaniu.

Jak jednak wychowywać, kiedy wciąż słyszymy sprzeczne rady na temat najlepszych metod wychowawczych i pielęgnacji dzieci? Jak wychowywać, kiedy zarówno ciocia, babcia, sąsiadka, przyjaciółka uważają się za autorytety w tej dziedzinie? Być może najlepszą metodą jest… zignorowanie tych wszystkich „życzliwych” i odwołanie się do prawdziwych specjalistów.

Jednym z nich jest Emma Jenner, gwiazda programu TLC „Niania do wynajęcia”. Nie tylko prowadzi ona firmę doradczą dla rodziców i udziela cennych rad w kwestii postępowania z dziećmi, ale dzięki książce Wychowuj po trochu. Wymagaj więcej, rób mniej! staje się niejako nianią naszych pociech. Opublikowany nakładem wydawnictwa Burda Książki poradnik proponuje nam krótki kurs wychowania dzieci - z zaznaczeniem, że prawdopodobnie konieczna będzie również zmiana naszych zachowań.

Jak pisze autorka: Rodzicom często brakuje dystansu, który pozwoliłby zauważyć możliwości ich dzieci (…). Przyzwyczailiśmy się, że polegają one na nas we wszystkich, i gdy ta ścisła zależność w naturalny sposób stopniowo słabnie, zbyt wolno się do tego dostosowujemy. Niech pierwszym krokiem ku świadomości, ku lepszej relacji z dziećmi, ale też ku przywróceniu równowagi w codzienności będzie właśnie lektura poradnika Jenner. Musimy jednak nastawić się na krytykę, a także na samopoznanie (a nie zawsze będą temu towarzyszyły przyjemne emocje). Większość z nas ze smutkiem stwierdzi, że na problemy z dzieckiem solidnie zapracowali właśnie rodzice, zbyt często wybierając drogę "na skróty", zastępując fizyczną i emocjonalną obecność programami telewizyjnymi, grami komputerowymi czy kolejnymi, drogimi zabawkami. Tymczasem zbyt duży udział w życiu dziecka bodźców płynących z nowych mediów powoduje problemy z koncentracją, bierną postawę dziecka wobec ludzkiej krzywdy, a także wobec naszych wysiłków. Zbyt częste korzystanie ze zdobyczy technologicznych wpływa również negatywnie na sen oraz na rozkład dnia.

Co jednak zrobić, by wrócić na właściwą drogę? Wszak  w obecnej rzeczywistości, w obliczu rosnącej konkurencji na rynku pracy nie możemy sobie pozwolić na skrócenie godzin pracy bądź też rezygnację z niej, aby poświecić więcej czasu dziecku. Po lekturze poradnika przekonamy się jednak, że obrana droga "na skróty" tak naprawdę zabiera nam dużo więcej czasu i energii niż wykształcenie właściwych nawyków u dziecka. Dlatego też warto zmienić model wychowywania, a także sposób podejścia i – stosując listy kontrolne – uporządkować życie dziecka, swoje oraz pozostałych domowników. Wychowanie przypomina bardziej pieczenie ciasta niż przygotowanie potrawki. Jeśli przy pieczeniu ciasta zapomni się dodać jajek, to nie ma znaczenia, że masło jest najwyższej jakości – pisze Jenner, szczegółowo objaśniając sposób, w jaki należy korzystać z listy kontrolnej.

Książka podzielona jest na rozdziały tematyczne, z których każdy odpowiada kilku pytaniom z listy. Ponadto integralną częścią publikacji jest zestaw niewypełnionych list, które możemy skopiować i nosić ze sobą, z ich pomocą nabierając dystansu do problemów, rozwiązując je na bieżąco, bądź nawet działając prewencyjnie. Każdy rozdział niesie również konkretne, cenne rady wychowawcze, obejmujące praktyczne sposoby postępowania. Zostały one wyodrębnione w ramkach, co pozwala w krytycznej sytuacji szybko odnaleźć interesujące zagadnienia i zastosować się do wskazówek.

Poradnik rozpoczyna się rozdziałem poświęconym dbaniem rodziców o siebie, bowiem autorka zauważa, że rodzice bardzo rzadko stawiają siebie na pierwszym miejscy i dla dobra całej rodziny trzeba to zmienić. Autorka pisze również o znaczeniu komunikacji, o problemach ze snem i ich przyczynach, o właściwym odżywianiu, manierach i okazywaniu szacunku. Podkreśla rolę harmonogramów oraz stałych zajęć, wyznaczania granic i wyciągania konsekwencji w przypadku ich przekroczenia, porusza kwestie związane z  budowaniem u dziecka poczucia własnej wartości i z wartościowym spędzaniem wolnego czasu.

Emma Jenner podpowiada, radzi, porządkuje naszą wiedzę na temat wychowywania dzieci, obala mity i dzięki temu pomaga stać się lepszymi rodzicami. Zdumiewające jest to, że robiąc mniej, wkładając w to dużo mniejszy wysiłek, w rzeczywiści osiągamy dużo lepsze rezultaty. Z każdym rozdziałem w naszym życiu wreszcie zaczyna pojawiać się spokój, którego od chwili porodu praktycznie nie doświadczaliśmy.

Wychowuj po trochu polecić można nie tylko rozgorączkowanym rodzicom, borykającym się z trudnościami wychowawczymi, rodzicom będącym niewolnikami swoich dzieci. To także poradnik dla pedagogów, psychologów oraz innych osób mających do czynienia w swojej pracy z dziećmi. Co więcej większość rad podanych przez Jenner (a szczególnie te dotyczące komunikacji) można stosować również w życiu codziennym nie tylko w odniesieniu do naszych pociech!

Kup książkę Wychowuj po trochu. Wymagaj więcej, rób mniej!

Zobacz opinie o książce Wychowuj po trochu. Wymagaj więcej, rób mniej!
Autor