Za dziewiątą falą. Księga legend irlandzkich

Dziennikarka Marie Heaney umiejętnie ożywia chwałę starożytnych irlandzkich podań w tym kompleksowym woluminie od wielkich przedchrześcijańskich sekwencji po współczesne opowieści o trzech patronach Patryku, Brygidzie i Colmcille.

Legendy są ze sobą powiązane epizodami mitologicznymi prehistorycznej Irlandii. To swoista kronika zmagań bohaterów, pełna nadprzyrodzonych mocy, magii i namiętności. Rdzeń narracji kultury irlandzkiej (obejmuje dzieci Lira, podróż Brana, życie Cuchulainna, Deirdre, Finna i Oisina) jest tutaj ożywiony poprzez gamę ludzkich uczuć: miłość, lojalność, smutek, dumę i zazdrość. Krótkie historie Patryka, Brygidy i Columcille są dodane na końcu. Obfituje w nich przemoc, ale młody wojownik musi być zaznajomiony z poezją jak z bronią. Również kobiety odgrywają tu ważną rolę jako przywódczynie, poetki, wojowniczki i uzdrowicielki.

Chociaż zostało wydanych już wcześniej wiele książek o mitach irlandzkich (np. "Mity celtyckie" autorstwa Mirandy Green) jest jeszcze miejsce dla jednej, tak dokładnej jak ta. Historie podzielone są na 3 cykle: mitologiczny, ulsterski i feniański. Autorka dodała do nich jeszcze opowieść o Trzech Świętych Irlandii (Patryka, Brygidy i Columcille). W trakcie lektury poznajemy bliżej bohaterów i zaprzyjaźniamy się z nimi. Prawie płakałam po przeczytaniu "Dzieci Lira".

Autorka stworzyła nieco mityczną atmosferę, dobierając odpowiedni rodzaj dialogów i słownictwo. Ogromnym walorem tej publikacji jest również dołączona na końcu wymowa irlandzkich imion i nazw. Jest to bardzo pomocne. Dobre narzędzie do poszerzania wiedzy. Język przystępny. Łatwa w odbiorze. Doskonała książka do czytania w deszczowe popołudnie.

"Za dziewiątą falą" to nowoczesne i świeże odtworzenie klasycznych irlandzkich mitów. Po jej przeczytaniu tak wiele niewiadomych szczegółów związanych z Irlandią wyjaśniło się. Orzeźwiająca. To doskonały wstęp do tych, którzy nie znają irlandzkich legend, a chcieliby zapoznać się z nimi. To zbiór podań o legendarnych bohaterach starej Irlandii. Myślę, że ta książka może służyć jako dobry wstęp do irlandzkiej mitologii. Przygotuj się na to, że zostaniesz oczarowany gawędami.

Marie Heaney urodził się w hrabstwie Tyrone w Irlandii Północnej. Jest z wykształcenia nauczycielką. Wdowa, ma troje dzieci. Obecnie mieszka w Dublinie, gdzie pracuje jako niezależny pisarz. Współpracuje z także z prasą i telewizją. Była żoną noblisty - Seamusa Heaneya i zdecydowanie podziela jego zainteresowanie mitologią irlandzką.

Informacje dodatkowe o Za dziewiątą falą. Księga legend irlandzkich:

Wydawnictwo: Znak