Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Małżeńska pułapka

Jennifer Probst

Ocena ( 10 osób )
4.3
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2013-05-17
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788362955763
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Miłość na niby

 

Różne mogą być powody małżeństwa – można chcieć się poprzez zawarcie związku wzbogacić, można chcieć połączyć majątki. Można desperacko pragnąć dziecka, ale nie wyobrażać sobie samotnego macierzyństwa. Można również bać się samotności, podejmując decyzję o starzeniu się we dwoje, o zapewnieniu sobie choćby pozorów bezpieczeństwa. Oczywiście, chęć zawarcia małżeństwa może być podyktowana miłością do partnera, bądź… poczuciem obowiązku.

 

Który z powyższych motywów wstąpienia w związek małżeński dotyczy Michaela Conte i Maggie Ryan? Przekonamy się o tym podczas lektury zabawnej i wciągającej powieści Jennifer Probst Małżeńska pułapka. Opublikowana nakładem wydawnictwa Akapit Press książka jest już kolejną pozycją w dorobku autorki i stanowi niejako kontynuację Układu doskonałego. To doskonała propozycja nie tylko na wakacyjny wypoczynek, ale i na długie dni, wypełnione tęsknotą za miłością, za kimś, kto wypełni puste miejsce w naszych sercach.

 

Romans Aleksy i Nicka, który mogliśmy śledzić w poprzedniej powieści, zakończył się małżeństwem, zaś mężczyzna nareszcie uporał się ze swoimi demonami z przeszłości i znalazł "drugą połówkę", przy której może zapomnieć o pozbawionym miłości i czułości dzieciństwie.

 

Jego siostra, Maggie, nie miała tyle szczęścia. Zraniona podwójnie – przez rodziców, którzy nie umieli wykrzesać w sobie nawet odrobiny zainteresowania oraz chłopaka, który był jej pierwszą miłością, obiecuje już nigdy nie dać się skrzywdzić. Od lat żyje zatem w bezpiecznym kokonie, stawiając nie na towarzystwo, ale na rozwój zawodowy. Na tym polu osiągnęła już wiele – jest znanym fotografem mody, a otrzymywane stawki i intratne zlecenia od słynnych projektantów pozwalają jej utrzymać nowoczesne mieszkanie. Jest piękna, bogata, podróżuje po całym świecie i kocha to, co robi. Dlaczego zatem czasami ogarnia ją panika? Dlaczego pojawia się wrażenie, że coś jej umyka?

 

Michael Conte, włoski biznesmen z hrabiowskim tytułem, również jest samotny. Dni wypełnia pracą, obecnie planuje ekspansję rodzinnej firmy na rynki zagraniczne – filia piekarni La Dolce Famiglia ma zostać otwarta w Ameryce. Mogłoby się wydawać, że majątek, wspaniałe ciało i pochodzenie zapewnią mu niezwykłe powodzenie wśród kobiet. I rzeczywiście tak jest - tyle tylko, że żadna z jego przelotnych miłostek nie jest zainteresowana poważnym związkiem, żadna też nie spełnia jego wyśrubowanych wymogów. Michael marzy bowiem o małżonce, która będzie wpatrywała się w niego z uwielbieniem i pozostanie mu posłuszna, która urodzi mu gromadkę dzieci, nie zaniedbując przy tym swojej kariery.

 

Szanse na znalezienie takiej partnerki maleją z każdym rokiem, jak zatem Michael wypełnić ma swój obowiązek – jako najstarszy syn stanąć jako pierwszy na ślubnym kobiercu? Reguła dająca pierworodnemu pierwszeństwo w zawarciu związku małżeńskiego była ściśle przestrzegana w okolicach Bergamo, miejscowości z której pochodzi. Choć jest jedną z zasad, które znacznie utrudniają funkcjonowanie we współczesnym świecie, matka Michaela przed śmiercią męża obiecała stać na straży tradycji. Dlatego też brak zdecydowania mężczyzny skutecznie uniemożliwia zawarcie małżeństwa jego siostrze, Wenecji.

 

Matka kategorycznie sprzeciwia się złożeniu przysięgi przez córkę, zaś narzeczony się niecierpliwi. Michaelowi nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko upozorować własne zaślubiny. Zawiera zatem układ z Maggie i wspólnie wyruszają do rodzinnego domu hrabiego. Z racji tego, że wzajemnie działają sobie na nerwy i od roku toczą nieprzerwaną walkę, robi się ciekawie. Szczególnie wówczas, kiedy mama Conte postanawia zrobić młodym niespodziankę…

 

Choć pomysł na fabułę i pozorowane małżeństwo był już wielokrotnie wykorzystywany, Jennifer Probst wciąż jest w stanie zaskoczyć czytelników błyskotliwymi dialogami, ciętymi ripostami oraz paradoksami losu, które stawiają małżonków na niby w niezwykle kłopotliwych sytuacjach. Atmosferę podgrzewa erotyczne napięcie, pomiędzy Maggie a Michaelem aż iskrzy i strach pomyśleć co się będzie działo, kiedy dojdzie do wybuchu… namiętności. To sprawia, że choć Małżeńską pułapkę można zaliczyć do lekkich romansów, to jednak jest ona lekturą wartą polecenia. Nie tylko dla singli - również dla samotnych w swoich związkach.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
dona plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
To książka której nie zapomina się tak szybko. Znajdziecie w niej grę miłosną, intrygę i sekrety. Polecam!!
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Typowe romansidło....
cyrysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-28, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,

"Małżeńska pułapka" to kontynuacja bestsellowego ,,Układu dokonałego" Jennifer Probst. W pierwszym tomie poznaliśmy nietypowe, ekscytujące relacje Nicka Ryana i Aleksy McKenzie. Tym razem autorka skupiła się na zawiłych losach Maggie (siostry Nicka) i hrabiego Michaela Conte.


 Maggie na co dzień zawodowo zajmuje się fotografią męskiej bielizny. Dzięki swojej profesji może bezkarnie i z dystansem obserwować ludzi. Prywatnie nie potrafi się zaangażować w żaden związek. Praktycznie z nikim nie utrzymuje bliskich relacji za wyjątkiem swojego brata i bratowej, która jest jednocześnie jej jedyną i najlepszą przyjaciółką. W głębi serca zazdrości tej dwójce rodzinnej sielanki, lecz umiejętnie tłumi w zarodku swoje uczucia. Stara się cieszyć ich szczęściem pilnując, by nikt tego nie zniszczył. Tymczasem na horyzoncie pojawia się Michael Conte, przystojny, seksowny i bajecznie bogaty, Włoski hrabia, który z Nickiem robi pewne interesy. Maggie jest zaniepokojona jego niezwykłą serdecznością w stosunku do Aleksy. Podejrzewa, że mężczyzna podkochuje się w żonie brata, dlatego, kiedy pewnego dnia biznesmen składa jej tymczasową matrymonialną propozycje zgadza się, ale w zamian żąda, aby po wszystkim zniknął z życia Rayan’ów raz na zawsze. Conte nie ma wyjścia. Musi przystać na warunki Maggie, jeśli chce uszczęśliwić swoją młodszą siostrę Wenecję, która pragnie wyjść za mąż, lecz zgodnie z włoską tradycją ten przywilej należy najpierw do najstarszego rodzeństwa. Co wyniknie z tego małżeństwa na niby? Czy uda im się przetrwać w domniemanym związku bez żadnych uczuć i zobowiązań? A może sami wpadną w sidła uknutej przez siebie intrygi?


Mam mieszane uczucia wobec tej książki. Z jednej strony dostałam przyjemną rozrywkę dla ducha i umysłu, z drugiej czułam irytacje z powodu przewidywalnej fabuły, która powiela schemat z poprzedniej części cyklu. Tym razem pomysł z udawanym małżeństwem zbytnio nie wypalił. Chciałoby się rzec-ale to już było. Liczyłam na oryginalną świeżość w tej kwestii. Na szczęście lekkie, proste i barwne pióro autorki połączone z wartką akcją i żywiołowymi postaciami sprawia, że całość czyta się nadzwyczaj swobodnie i z nieustannym zainteresowaniem. To główni bohaterowie ratują czytelnika przed nudą i monotonią. Michael z pozoru gra beztroskiego luzaka wiodącego przyjemne życie, tymczasem to naprawdę poważny, silny człowiek zdolny do podejmowania trudnych decyzji dla dobra ludzi, których kocha. Pragnie mieć dużą rodzinę i prowadzić spokojne życie bez dramatycznych wzlotów i upadków. Woli miłą, przyjemną codzienność niż życie na pół gwizdka. Z kolei Maggie jest niezwykle opryskliwą, pyskatą, upartą i szczerą do bólu kobietą. Nie potrafi funkcjonować w zdrowym, normalnym związku, pójść na kompromis, rezygnując z części siebie, zaufać bez reszty drugiemu człowiekowi. Dlaczego? Ponieważ jest więźniem własnej przeszłości, od której nie potrafi się uwolnić. Czy w takim razie uda się czarującemu hrabiemu odnaleźć u panny Ryan za fasadą dominującej twardzielki autentyczne ciepło i wielką wrażliwość. Zobaczcie sami.


Bardzo lubię powieści oscylujące w italiańskich klimatach, dlatego miałam nadzieję, że autorka namaluje słowami niezwykle realistyczny obraz Włoch. Niestety ten element został potraktowany pobieżnie i lakonicznie. Za mało było opisów krajobrazu i nawiązań do tamtejszej tradycji, zwyczajów i kultury. Szkoda, gdyż dzięki temu historia zapewne nabrałaby znacznie efektowniejszego kolorytu. Zabrakło także ironii i komizmu sytuacyjnego, który dominował w poprzednim tomie. Mam nadzieję, że następnym razem Probst nie zapomni o tym istotnym szczególe.


Czas spędzony na czytaniu ,,Małżeńskiej pułapki'' nie uważam za stracony. Dzięki niemu przyjemnie odpoczęłam i na chwilę zapomniałam o rozterkach dnia codziennego. Autorka nie skupia się tylko i wyłącznie na uczuciowych zawirowaniach Maggie i Michaela, wręcz przeciwnie. Między wierszami uświadamia, że rodzina jest najważniejszą wartością w naszym życiu oraz sugeruje, by w niektórych sytuacjach podejmować konkretne decyzje nie tylko z myślą o sobie, lecz także przez wzgląd na innych. Krótko mówiąc to ciekawa niezobowiązująca opowieść o sile rodzinnych więzi, podążaniu za głosem serca i wzmocnieniu własnej wartości. Polecam.

violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,Wyzwanie - Pióro i Pazur,
"Małżeńska pułapka" to typowy romans. Ona i on, pożądający się wzajemnie, ale różnych powodów każdy woli grać kogoś innego niż odkryć swoje pragnienia. Iskrzy jednak pomiędzy nimi na każdej stronie, a gra w kotka i myszkę wydaje się ciągnąć bez końca. Rzecz oczywiście dzieje się w środowisku ludzi , których jeden problem na pewno nie dotyczy, bo jest to środowisko dużych finansów. Za etykietką romansu stoi również styl powieści wypełniony górnolotnymi określeniami dotyczącymi relacji pomiędzy kobietą i mężczyzną.

Michael to Włoch, który w Stanach rozkręca swoją sieć cukierni. Gdy okazuje się, że w jego tradycyjnej rodzinie, młodsza siostra nie może wyjść za mąż, dopóki on się nie ożeni, postanawia jej pomóc. Dramat dziewczyny nie pozostawia brata obojętnego na jej nieszczęście. Jako, że jest singlem i nie jest związany z żadną kandydatką na żonę, prosi o pomoc znajomą Maggie. Chce zrealizować pomysł udawanego małżeństwa przez tydzień pobytu u swojej rodziny. Kobieta jednak nie jest typem potulnej i ciepłej włoskiej żony, a wręcz przeciwnie. Co z tego wyniknie? Nietrudno się domyśleć, patrząc na okładkę książki.
Znajdziemy w niej również tematy dotyczące więzi rodzinnych i relacji w nich. Jest też o przyjaźni. Oczywiste, że i opisy aktów seksualnych, jak to w dzisiejszych romansach.

,,Małżeńską pułapkę" czytało mi się bardzo ciężko i długo, ponieważ jest napisana w sposób taki, że nic w niej nie zaciekawia: ani fabuła, ani styl pisarski.
goszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 3, Na półkach: Chcę przeczytać,
Ciekawa historia. Bardzo chcę przeczytać.
blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Sama okładka zachęca ;).
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014",
ninlinka Linia koment
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-08-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
skay Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Ancia272 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Anna_Valerious Linia koment
Przeczytane:2015-11-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów