Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Motyl rysowany w myślach

Agata Mańczyk

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2016-10-07
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788365345080
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Bardzo rzadko się zdarza, by powieść dla młodzieży wciągnęła osobę dorosłą, która problemy dorastania ma dawno za sobą (niestety). Tym razem jednak – pełne zaskoczenie. Książkę Agaty Mańczyk czyta się z pełnym zaangażowaniem. Chyba dlatego, że bohaterowie traktowani są po prostu poważnie. Ich problemy nie zostają sprowadzone do prostego podsumowania: jesteś jeszcze młody/młoda, twoje kłopoty to dziecinna igraszka, zobaczysz dopiero, co znaczy życie, gdy dorośniesz. Dzieciaki nie chcą czytać książek pisanych w ten sposób. Chcą przeżywać „tu i teraz". Mając naście lat, dokonywać muszą wyborów, które zdecydują o całej przyszłości. O tym zwykle my, dorośli, zapominamy.

 

Bohaterów powieści jest czworo. Są jak ekipa z kreskówki Scooby Doo:

 

Ja będę Velmą, Minka Daphne, Lupa Kudłatym, ty, Fredzie, skonstruujesz pułapkę. Brakuje nam tylko jeszcze Scooby Doo.

- Mogę pożyczyć od mamy tchórzofretkę – zaproponowała Minka.

 

Wszyscy czworo zaczynają naukę w prestiżowym (i drogim) warszawskim liceum plastycznym, gdzie największą nadzieją i kompleksem zarazem jest posiadanie talentu (lub jego bolesny brak). Powieść pisana jest z perspektywy Korby, dziewczyny obdarzonej tuszą i zamiłowaniem do rysowania oraz Astera, syna sławnego malarza, który jednak malarzem zostać nie chce. Woli tworzyć komiksy, co staje się przyczyną konfliktu z ojcem. Minka z kolei jest cudowną córeczką bogatych rodziców, pragnących jedynie wydać ją bogato za mąż. Zamiłowanie córki do rzeźby traktują jak niegroźną fanaberię. W końcu i tak będzie przecież piękną panią domu u boku jakiegoś lekarza czy prawnika. Lupa natomiast szuka swojej drogi w artystycznym świecie, a że nie ma wsparcia w domu rodzinnym, nie ma też wiary w siebie.

 

Banałem będzie stwierdzenie, że jest to powieść o trudach dorastania, relacjach z rodzicami, odpowiedzialności i byciu fair wobec siebie i przyjaciół. Cóż, kiedy... tak właśnie jest. Nie ma tu moralizatorskiego zadęcia, wszystko przesycone jest poczuciem humoru. Bohaterowie mają cięty język i potrafią z niego korzystać. Nauka w szkole pokazana jest w sposób wiarygodny, przytaczane są konkretne lektury i zadania. Ekosystem liceum plastycznego rządzi się własnymi prawami, a przyznać trzeba, że łatwego życia dzieciaki tu nie mają. Przygotowania do wernisażu prac pierwszoklasistów, bal semestralny, mnóstwo zajęć dodatkowych. A przecież jest to także czas zawiązywania przyjaźni, szukania pierwszej miłości. Radzenie sobie w takiej sytuacji może okazać się to bardzo trudne.

 

Motyl rysowany w myślach jest z pewnością książką wartą polecenia nie tylko uczniom rozpoczynającym licealne życie, ale i rodzicom – dla przypomnienia, jak było i lepszego zrozumienia nastoletnich rozterek. Świetna lektura.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów