Recenzja książki: Ortografia na szóstkę klasa VI

Recenzuje: Damian Kopeć

Ostateczna walka z bykami, na szerokiej arenie klasy szóstej

Pierwsze wrażenia - jak zwykle przy tej serii - są bardzo pozytywne: sympatyczna, dowcipna okładka; wysoki poziom edytorski przy umiarkowanej cenie; zaskakująco dobry papier; zeszyt zszyty, a nie klejony. Rzeczy może nie najważniejsze w przypadku nauki, tym bardziej ortografii, ale przyjemne dla korzystającego z książki. W środku są dobrze wyjaśnione zasady ortografii i liczne, urozmaicone ćwiczenia. Podane jasno i zrozumiale, w przejrzystym układzie. Całość jest uporządkowana, wizualnie przejrzysta i sprawia, że zeszyt wprost zachęca do nauki złożonych zasad ortografii naszego ojczystego języka.

W tym tomie jest zawarty zakres nie tylko klasy szóstej, ale całej dotychczasowej wiedzy, którą należy opanować w szkole podstawowej. Mamy zatem listę zagadnień do zrozumienia i przećwiczenia na której znajdują się:

• Pisownia przymiotników zakończonych na -ski, -cki, -dzki
  • Pisownia rzeczowników zakończonych na -stwo, -ctwo, -dztwo
  • Pisownia połączeń kie, ke, gie, ge
  • Pisownia liczebników

Drugą część książki stanowi powtórka przed egzaminami końcowymi w szkole podstawowej w ramach której zajmujemy się następującymi problemami:

• Pisownia wyrazów z "ó" i "u"
  • Pisownia wyrazów z "ch" i "h"
  • Pisownia "rz" i "ż"
  • Pisownia łączna i oddzielna
  • Pisownia różnych wyrazów

Każda zasada jest zilustrowana przykładami. Towarzyszą temu proste, dowcipne rysunki. Część teoretyczną uzupełniają pomysłowe ćwiczenia praktyczne, cała ich gama. Czytamy, zapamiętujemy i piszemy, najważniejsza jest bowiem praktyka, która jak skądinąd wiemy czyni mistrza. Niektóre zadania oparte są o fragmenty utworów znanych autorów np. Zbigniewa Nienackiego czy Marka Twaina. Są ćwiczenia na zapamiętanie krótkiego tekstu i odtworzenie go z pamięci, na odmianę i tworzenie form pochodnych od danego słowa. Dane zagadnienie zawsze kończy dyktando, które wymaga czyjejś pomocy, podobnie zresztą jak większość ćwiczeń tu zawartych.

Wymagania są duże, bo i taki jest zakres materiału, który powinien opanować uczeń ostatniej klasy szkoły podstawowej. Słowa używane w ćwiczeniach mogą sprawiać trudność, szczególnie dzieciom mniej oczytanym. Dobrze by było, gdyby ktoś potrafił pomóc i ewentualnie wyjaśniał znaczenie niejasnych dla dziecka słów. Wiele z ćwiczeń można z powodzeniem wykorzystać na lekcjach. Są ciekawe, pouczające i niestandardowe.

Chciałbym jeszcze raz podkreślić spore urozmaicenie zawartych tu zadań: fragmenty wierszy, prozy, teksty z różnych publikacji, dyktanda, rebusy, zagadki, ilustracje, krzyżówki, uzupełnianki. Są ćwiczenia na poprawienie pamięci, jak i na najistotniejsze dla większości z nas utrwalenie wzrokowe.

Podsumowując: pomysłowe, urozmaicone, niebanalne zestawy do ćwiczenia zagadnień ortograficznych. Ładnie wydane, w przystępnej cenie, do wykorzystania w dłuższym okresie czasu. Język polski nie jawi się tu jako rzecz łatwa do opanowania, ale z drugiej strony nieźle jest pokazane jego wielkie bogactwo. Autorka poprzez zróżnicowane teksty uświadamia nam, że można nie tylko pięknie, ale i poprawnie pisać i wyrażać się w języku ojczystym.

Kup książkę Ortografia na szóstkę klasa VI

Zobacz opinie o książce Ortografia na szóstkę klasa VI
NIe ma jednej Rosji
Barbara Włodarczyk0
Okładka ksiązki - NIe ma jednej Rosji

W swoich telewizyjnych reportażach Barbara Włodarczyk przybliżyła Rosję polskim widzom; teraz po raz pierwszy odłożyła kamerę i sięgnęła po klawiaturę...

Dyktanda za pół ceny klasa V
Barbara Włodarczyk0
Okładka ksiązki - Dyktanda za pół ceny klasa V

Dyktanda za pół ceny to zbiór tekstów, które mają pomóc uczniowi opanować stosowanie reguł ortograficznych w praktyce. Książka została wzbogacona tabelami...