Chata

Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7534-041-9
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Chata
Rok po chałupniczym wydaniu przez Brada Cummingsa, byłego pastora i właściciela powstałego tylko w tym celu wydawnictwa, „Chata” sprzedała się w milionie egzemplarzy. Do dzisiaj sprzedano ponad 6 milionów.
Tysiące takich ludzi jak pan Nowak, praktykujący katolik, złożyło się na sukces „Chaty”, powieści napisanej przez Williama P. Younga, byłego kierownika biura i pracownika hotelowego, i wydanej przez dwóch pastorów. W ciągu roku „Chata” osiągnęła status ogólnokrajowego bestsellera.

Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie, ukrytej na pustkowiach Oregonu, znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana, ale ciała dziewczynki nie odnaleziono. Cztery lata później pogrążony w Wielkim Smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie do tej właśnie chaty na weekend. Wbrew rozsądkowi Mack przybywa do chaty w zimowe popołudnie i wkracza do swojego najmroczniejszego koszmaru. Jednakże to, co tam znajduje, na zawsze odmienia jego życie.

Mack spędza w chacie weekend, uczestnicząc w czymś w rodzaju sesji terapeutycznej z Bogiem, nazywającym siebie Tatuśkiem, Jezusem, który pokazuje się pod postacią żydowskiego robotnika, i Sarayu, Azjatką uosabiającą Ducha Świętego.

W czasach, gdy religia staje się coraz mniej istotna, „Chata” zmaga się z ponadczasowym pytaniem: „Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu?”. Odpowiedzi, które dostanie Mack, zadziwią Was, i być może odmienią tak jak jego. W otoczce twórczej błyskotliwości „Chata” jest głęboka duchowo, teologicznie oświecająca i ma moc wpływania na życie. „Chata” odcina się zarówno od komunałów religijnych, jak i tanich chwytów złego pisarstwa, i ujawnia coś ważnego i pięknego na temat tańca życia z boskością. Tę historię czyta się jak modlitwę, jak najlepszy rodzaj modlitwy, pełen męki, zadziwienia, jasności i zaskoczenia. Spostrzeżenia Williama Younga są nie tylko zniewalające, ale również prawdziwe i zgodne z Biblią. „Chata” to uprzejme zaproszenie do podróży do samego serca Boga.

Brad Cummings, pierwszy wydawca książki sprzedawał ją z własnego garażu, a w reklamę zainwestował jedynie… 300 dolarów. „Ludzie dzwonili i kupowali po kilkanaście egzemplarzy lub całe paczki” - mówi Brad Cummings.

W maju 2008 roku jedno z największych amerykańskich wydawnictw Hachette Book Group utworzyło spółkę z wydawcą „Chaty”, aby wydać książkę pod wspólną marką z pełnym rozmachu planem marketingowym.

Paul Young, autor „Chaty”, mówi, że książka powstała jako prezent dla jego sześciorga dzieci. „Chata” ma być metaforą „domu, który budujesz na własnym cierpieniu”.

Na wrażenia, jakie wywiera „Chata” na czytelnikach, zapewne wpłynął fakt doświadczenia przez autora wielkiego nieszczęścia. Zazwyczaj osobiste tragedie otwierają nas i uwrażliwiają. Tak było i tym razem. Na niezwykłą mieszankę cierpienia i wiary niewątpliwie wywarły wpływ wychowanie i doświadczenia Williama Younga z dzieciństwa. Jego rodzice byli misjonarzami. William P. Young urodził się jako Kanadyjczyk i dzieciństwo spędził wśród plemienia z epoki kamiennej żyjącego na Papui - Nowej Gwinei. Tam został zgwałcony. Pod wpływem doznanego nieszczęścia Young doświadczył zwątpienia i przechodził kryzys wiary. „Chata” jest beletrystyczną alegorią jego osobistej podróży przez ocean zwątpienia aż do osiągnięcia wybaczenia. Young zaczął pisać książkę w 2005 roku, aby pokazać swoje nawrócenie i nowe podejście do Boga. Do przedstawienia Boga wykorzystał postać białego starszego człowieka, stolarza i Azjatki, starając się tym samym zmienić religijne uprzedzenia. „Chciałem powiedzieć coś w rodzaju: wiesz, nie wierzę, że Bóg jest Gandalfem ani Zeusem, który karze za jakiekolwiek twoje niedoskonałości”. Young rozdał pierwsze 10 kopii swoim dzieciom i przyjaciołom. Kiedy przyjaciele przyszli po więcej, aby rozesłać je znajomym, pomyślał, że książka nadaje się do udostępnienia większej liczbie odbiorców. Wysłał ją do zaprzyjaźnionego pastora, który uznał ją za rzecz wyjątkową. We trójkę z Bradem Cummingsem pracowali nad książką przez następne 16 miesięcy. Potem pokazywali ją w wydawnictwach. Niestety, żadne nie było nią zainteresowane. Chrześcijańskie wydawnictwa odrzucały ją jako zbyt świecką, komercyjne – jako zbyt religijną. Wtedy zdecydowali się wydać „Chatę” na własny koszt.

„Chata” to piękna historia o tym, jak Bóg przychodzi do nas w naszych smutkach, do nas uwięzionych we własnych rozczarowaniach, zdradzonych przez własne wyobrażenia. Nigdy nie zostawia nas tam, gdzie nas znajduje, jeśli się przy tym nie upieramy.

Będziecie chcieli, żeby wszyscy przeczytali tę książkę!
Recenzja
MichalWieniec Linia koment
Na półkach:

Po lekturze najnowszej powieści Williama P. Younga zatytułowanej „Chata” zacząłem się zastanawiać czy możliwe jest napisanie czegoś w rodzaju traktatu teologicznego z dreszczem klasycznego thrillera w tle. Przyznać się muszę, że jestem w kropce, gdyż nie do końca przekonuje mnie ta książka. Może zaliczam się do typu czytelników, o których Mac z przykrością powiedział, że nie została ona dla nas napisana.

Mac to główny bohater omawianej pozycji, a właściwie Mackenzie Allen Phillips, choć większość ludzi i tak zwraca się do niego Allen, z wyjątkiem jego żony Nan i najbliższych znajomych, którzy nazywają go właśnie Mac

MoNiuRka Linia koment
Przeczytane:2011-04-17, Na półkach: Przeczytałem,

„Chata” autorstwa Paul'a Young'a we współpracy z Wayen'em Jacobsenem oraz Bradem Cummingsem według mnie należy do ciężkich lektur. Nie jest to byle jaka książka, po której przeczytaniu można przejść obojętnie do rutynowych czynności. Choć przyznam, że sama bym tej książki z półki nie zabrała do koszyka, to dziwnym zrządzeniem losu i tak do mnie trafiła.

Każdy w życiu ma lepsze i gorsze dni i nigdy tak naprawdę niczego nie można brać za pewnik

dorota198 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2015,
Książka niezwykle zaskakująca i jest napisana w nie łatwy sposób. Daje dużo do myślenia. Godna polecenia i zastanowienia się nad własnym życiem. Na pewno przeczytam ją jeszcze raz.
Tessie89 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Jedna z najlepszych pozycji książkowych jakie miałam okazję przeczytać. Książka, która wciąga bez reszty, wzrusza do łez i zmusza do refleksji. Ukazuje relacje człowieka z Bogiem, odpowiada na wiele nurtujących każdego z nas pytań dotyczących ludzkiej egzystencji.
niby_brunetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytałam tą książkę dwukrotnie.
Ostatnim razem, zaczęłam i skończyłam w moje urodziny.
Gdzieś moja wiara uciekła i potrzebowałam tego.. by przypomnieć sobie "oddech Boga na sobie".
kaslay plusminus Linia koment
Przeczytane:2009-12-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Niesamowita historia o poszukiwaniu pogodzenia się z Bogiem i samym sobą. O Miłości zdolnej uleczyć każdy ból i Bogu, który nie jest nieobecny, ale chce działać w każdej dziedzinie życia.
godmyt plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,wyzwanie- 12 książek w 2014,
"Chata" ma moc łamania stereotypów, których lubimy używać w odniesieniu do Boga i religii. Sposób w jaki Autor ukazuje samego Boga jest "dość nietypowy" i zaskakujący.
Jest to opowieść o Macu- mężczyźnie, który próbuje pogodzić się z utratą córki, która zniknęła i według doniesień policji została brutalnie zamordowana, choć przez cztery lata poszukiwań nie odnaleziona jej ciała.
Mac dostaje zaproszenie na miejsce zbrodni- Chaty. Zjawia się tam choć nie wie od kogo dostał zaproszenie. Spędza tam weekend, który odmienia jego życie, gdyż tam spotyka się z Bogiem, który próbuje ukazać mu sens cierpienia, starty i przekonać go do swojej bezwarunkowej miłości.
"Chata" daje do myślenia, porusza cienkie struny naszej wiary,ufności i budzi sporo emocji. Warto przeczytać.
oliw333ia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Świetna książko opowiadająca o wierze, miłości i trosce o rodzinie.
aeljot plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jest to opowieść przede wszystkim o bólu i żalu. Cierpieniu widzianym oczami człowieka wierzącego, który nie jest w stanie pojać tego jak w świecie dobrego Boga może dziać się tak wiele niedobrych rzeczy.

Powieść jest prowadzona w ciekawy sposób, łatwo przechodzimy ze świata realnego do świata odczuć, świata wiary. Ponieważ książka we wstępie przedstawiona jest jako rzeczywiste przeżycia bohatera łatwo wejśc nam w nową rzeczywistość i przyjąć jako realne i prawdziwe wszystko co się w niej dzieje.

Dla mnie książka to próba przestawienia tajemnicy Trójcy Świętej, Boga, który jest jednocześnie Duchem-Stworzycielem jak i Synem-Zbawicielem. Dotyka więc trudnego tematu, a może raczej tematu ciężkiego do pojęcia ludzkim umysłem.
joakrz1983 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-30, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna ksiązka polecam
wdowa86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
"Chata" to wspaniała, podnosząca na duchu opowieść ojca zamordowanej dziewczynki. Kilka dni rozmowy z Bogiem daje dużo odpowiedzi i łez, a wreszcie spokój i wybaczenie, miłość i wiarę. Polecam tym, którym ciężko i tym, którym lżej również.
sylwiagrochala plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Perełka w mojej Biblioteczce. To historia piękna, bardzo wartościowa, smutna i mądra. Zaskakuje, stanowi pocieszenie, pozwala zrozumieć kim my jesteśmy dla Boga,a też kim On jest dla nas. Że jest ludzki, w wolnym słowa znaczeniu, że jest blisko. Nie jeste to książka religijna, nie ma nawet podłoża teologicznego. To prostu mądra książka filozoficzna, pewna historia, która pozwala otworzyć serce na świat, drugiego człowieka, pozwala otworzyć oczy na sprawy, które są dla nas nieistotne, chociaż powinno być inaczej. Wyciągnąć z niej można wiele wniosków do zastosowania we własnym życiu. Uwierzcie, nie da się opisać, zrecenzować tej książki, ja należy przeczytać:)
Katarzyna78 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,Mam,
"Problem w tym, że ludzie starają się zrozumieć kim jestem, biorąc najlepsza wersję samych siebie, podnosząc don-tej potęgi, dodając całą dobroć, jaką potrafią sobie wyobrazić, czyli często niewiele, a uzyskany wynik tych operacji nazywają Bogiem. I choć ich wysiłki mogą się wydawać szlachetne, w rzeczywistości są daremne,a rezultat całkowicie chybiony. Nie jestem lepszą wersją cienie, tylko czymś więcej, czego twój umysł nawet nie ogarnia.[]Kto chciałby wielbić Boga, którego bez trudu można zrozumieć, co?"

Książkę mogę posumować jedynie w ten sposób.
Dla tych, którzy mocno wierzą w Boga, będzie ona jak balsam dla duszy.
Dla tych, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości lektura z pewnością przyniesie wiele odpowiedzi na zadawane często pytania.
Dla tych, którzy nie wierzą będzie to po prostu kolejna historia, może nawet z pogranicza SF :)

,,(...) nie można wymusić zaufania, tak samo jak pokory. Ono albo jest, albo go nie ma. To owoc relacji, w której jesteś kochany. Ponieważ ty nie wiesz, że ja cię kocham, nie możesz mi ufać."

Nie ważne czy wierzysz czy nie - po prostu przeczytaj tę książkę, ponieważ warto popatrzeć na temat Boga z innej perspektywy.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
cudna opwoeść o życiu po życiu... jest niczym bajka... piękno wypływa z kart tej książki powodując zalanie serca czytającego potokiem wiary, nadziei i miłości... to trzeba przeczytać i warto przeczytać!!! urzekła mnie postać Boga... nic więcej nie napiszę:)
zielona plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dla mnie - prawdziwa uczta dla duszy. Czytałam ze łzami w oczach i ściśniętą krtanią. Wspaniała lektura. Polecam.
Faustyna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,duchowość,powieści,
Chata to bardzo ciepła opowieść o tym jak ból, strata bliskich osób a przede wszystkim wyrzuty sumienia mogą człowieka zniszczyć. Jest to też próba uporania się z ciągle żywym w chrześcijaństwie pytaniem jak to jest że Bóg jest jeden ale w Trzech Osobach. Przedstawione w tej książce osoby odbiegają od tradycyjnego myślenia o Bogu i dobrze, On zawsze jakoś wymyka się naszym wyobrażeniom. POLECAM!
mysha plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Książka według mnie jest hmm... jest dobra. Nie wiem, czy to wystarczająco, biorąc pod uwagę że co najmniej trzy osoby z mojego otoczenia jest nią zachwyconych (i to one namówiły mnie do przeczytania). Sama nie wiem co mnie do niej zniechęca, być może są to przerysowane sceny, zbyt oderwane od rzeczywistości. Pomysł jest moim zdaniem dobry, chęć wytłumaczenia takich prostych spraw jak chociażby pokazanie że Bóg może być kobietą naprawdę pochwalam. Do sposobu jednak mogłabym mieć kilka zastrzeżeń.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-04-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Powieść filozoficzna z cyklu rozmowy z Bogiem. Mała córka Macka zostaje porwana i zamordowana. Mack nie może się z tym pogodzić, jego wiara w Boga jest zachwiana. Na pytanie dlaczego Bóg odpowiada, że taka jest miłość i dobroć. Książka wymaga w trakcie czytania wyciszenia i skupienia, inaczej lektura jej mija się z celem.
ederlezi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach:
Sięgnęłam po tę książkę skuszona wieloma pozytywnymi opiniami i komentarzami, jakie swego czasu obiły się o moje uszy i muszę przyznać, że jestem... zawiedziona.

Po bardzo dobrym, wciągającym początku akcja stała się nudna i wręcz żenująca. Musiałam się naprawdę bardzo zmuszać, żeby mówiąc kolokwialnie, domęczyć ją do końca. Wszystko było tam takie słodkie, cukierkowe, przerysowane.

Jedynym czynnikiem, który sprawił, że nie rzuciłam tej powieści w kąt, było zapewnienie we wstępie, że historia jest autentyczna. Jednak w posłowiu, autor przyznał się, że to tylko wyssana z palca bujda. Przyznam, że trochę mnie to wkurzyło i zburzyło cały sens czytania.

Wracając do treści muszę z przykrością stwierdzić, że nie znalazłam w tej powieści żadnej prawdziwie głębokiej myśli. Nie przekonuje mnie tez postawa głównego bohatera, który po krótkim weekendzie spędzonym chacie z Bogiem, jest w stanie miłosiernie wybaczyć wszystkie swoje krzywdy.

No cóż może jestem człowiekiem małej wiary, jednak zdecydowanie odradzam tę książkę, gdyż jak dla mnie była to tylko strata czasu.
Deutschland191 Linia koment
Jula567 Linia koment
Sabat Czterdziestek
Śmiertelna rozgrywka
Rikuś

KANAŁ RSS | REGULAMIN |REDAKCJA/KONTAKT |WSPÓŁPRACUJEMY | WWW.GRANICE.PL 1999-2016 WŁAŚCICIEL: W&W