Ciemne sekrety

Tom 1 cyklu Sebastian Bergman

Dojrzały debiut Michaela Hjortha i Hansa Rosenfeldta Ciemne sekrety to znakomity, wielowątkowy i inteligentny kryminał, od którego trudno się oderwać! Autorom udało się uniknąć wielu pułapek i błędów, które często potrafią zepsuć niejeden kryminał. Powieść wciąga i trzyma w napięciu, ma ciekawych bohaterów, nieprzewidywalną fabułę, potoczysty język, impet i energię. To wszystko sprawia, że chce się tylko czytać dalej!

Ciemne sekrety to pierwsza część cyklu powieści kryminalnych z Sebastianem Bergmanem policyjnym psychologiem i ekspertem od seryjnych morderstw. W przygotowaniu druga część cyklu pod roboczym tytułem Nemezis.

Wszystko zaczyna się od telefonu na policję. Zaniepokojona matka zgłasza zaginięcie szesnastoletniego Rogera. Policja z Väster?s z pewnym opóźnieniem podejmuje poszukiwania. Wkrótce w podmokłym lesie dochodzi do makabrycznego odkrycia... Staje się jasne, że wydarzyła się tragedia... Sprawa jest na tyle poważna, że do akcji wkraczają śledczy z Krajowej Policji Kryminalnej oraz Sebastian Bergman. Wszystkie tropy prowadzą do szkoły Rogera. To elitarne liceum zdaje się skrywać wiele ciemnych sekretów...

Informacje dodatkowe o Ciemne sekrety:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2011-11-01
Tytuł oryginału: Det Fördolda

Kup książkę Ciemne sekrety

Ciemne sekrety - opinie o książce

Avatar użytkownika - RenKa76
RenKa76
Przeczytane:2017-10-08, Ocena: 4, Przeczytałam,

Sebastian Berg- bohater tyleż fascynujący, co wkurzający :)

Avatar użytkownika - wordila
wordila
Przeczytane:2017-03-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017,
Dobry kryminał, do końca nie wiadomo jak się skończy, a kończy się zaskakująco. Trzyma w napięciu.
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2016-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, x 52 książki 2016,
Pierwszy tom cyklu kryminalnego z psychologiem Sebastianem Bergmanem w roli głównej. Na pewno spodoba się miłośnikom gatunku, wg mnie to dobry, mocny kryminał, trzymający w napięciu dosłownie do ostatniej strony. Jest morderstwo, wielu podejrzanych, wiele fałszywych tropów i trochę życia osobistego głównych bohaterów. Polecam.
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2015-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Chyba pierwsza część cyklu z policyjnym psychologiem z przeszłością, której nie może zapomnieć. Trochę przez przypadek wraca do pracy w swoim starym zespole i bierze udział w tropieniu mordercy.
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-02-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52książki/2015,
Kryminał wspaniale prowadzony pod kątem stanu psychicznego bohaterów. Każda z postaci ma jakieś problemy osobiste, które w połączeniu z cechami osobowości warunkują takie a nie inne postępowanie, u części z nich (zwłaszcza psychologa Sebastiana Bergmana) jakąś przeszłość, która w krzywym zwierciadle ustawia teraźniejszość. Intryga prowadzona punkt po punkcie, logicznie, stopniowo odkrywa kulisy zbrodni by w finale zaskoczyć rozwiązaniem, przy całym zagmatwaniu dochodzenia jakże prostym bo umocowanym w psychice sprawcy. A wydawało się na początku, że to mord rytualny.
Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Niespokojna matka zgłasza zaginięcie Rogera-swojego syna. Ma nadzieję, że się odnajdzie lecz niestety policja dokonuje makabrycznego odkrycia w lesie. Co się stało? Czy cichy i spokojny chłopak miał jakieś tajemnice? Kto dokonał tak makabrycznej przemocy? Odpowiedzi na pytania poznajemy dopiero pod koniec książki i to w nagłym i niespodziewanym zwrocie akcji. Bardzo wciągająca książka, pochłonęłam ją w 2 dni. Zaskakujące zakończenie. Pełna zawiłości i emocjonujących zdarzeń, takie kryminały lubię.
Avatar użytkownika - magdkos
magdkos
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Moje pierwsze spotkanie z tym duetem. No panowie dali mi robotę... MUSZĘ ZNALEŹĆ DWIE POZOSTAŁE CZĘŚCI! I to czym prędzej. Rewelacja. Sebastian - moja miłość. Jak nie dowiem się o rozwoju jego relacji z innymi ludźmi to nie usiedzę.
Avatar użytkownika - nasturia
nasturia
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - manuela_orkan
manuela_orkan
Przeczytane:2023-02-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
,,Ciemne sekrety" okazały się lekiem na mój kryzys czytelniczy. Dobry, skandynawski kryminał świetnie poradził sobie z niemocą czytelniczą. Różnorodni bohaterowie byli ciekawi, dobrze zarysowani, konkretni. Morderstwa ,,logiczne", ,,niebanalne".

Główny bohater cyklu, psycholog Sebastian Bergman, nie miał, jak to zwykle bywa, problemów z alkoholem, ale z nadmiarem zdobyczy seksualnych. Jest to pokazane na tyle delikatnie, że jesteśmy po jego stronie. Za tym stoją jego traumy, tylko niektóre wyjaśnione, inne być może odsłonią się w dalszych tomach tego cyklu. Jest nielubiany przez współpracowników, chociaż doceniany za skuteczność.

Mimo jego potrzeby zdobywania kobiet, co traktuje jako wyzwania, to czasem pokazuje nam się jako człowiek, który potrafi się poświęcić i zachować człowieczeństwo w sytuacjach trudnych i wymagających postawy bardzo zdecydowanej.

Bardzo dobrze się czyta, mimo objętości, której się właściwie nie zauważa.
Avatar użytkownika - Ogrod-ksiazek
Ogrod-ksiazek
Przeczytane:2022-09-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Ta książka rozpoczyna cykl z Sebastianem Bergmanem.

Cóż mogę na temat fabuły, nooooo..... jest zbrodnia i jest śledztwo ?

Sebastian kupił mnie po całości, totalny cham, psychopata, socjopata, bezduszny, często po prostu okrutny, seksoholik a do tego niezwykle bystry, inteligentny i zarozumiały. Zastanawiałam się czy kojarzę skądś podobną postać i zapewniam, że nie. Wychodzi na to , że jest to egzemplarz jedyny w swoim rodzaju.

Książka nie epatuje brutalnością zbrodni, za to wgłębienie się w codzienne relacje bohaterów, w ich życie może przywołać ciarki.

Jak mi się dobrze czytało, jak ja się zatraciłam w tej lekturze. Ten duet autorów doskonale ze sobą współpracuje, spod ich ręki wyszła rewelacyjna powieść. Jest treściwe śledztwo, jest wodzenie za nos i zaskoczenie, jest genialna warstwa psychologiczna. Powiem Wam, że to wszystko wprost paluszki lizać. Podoba mi się styl, lekki chłód, no i nie wiem jak to możliwe, ale podoba mi się Sebastian. Natomiast tylko w książce, nigdy nie chciałabym spotkać kogoś takiego w życiu.

Teraz doskonale rozumiem ślinotok @good_books_coffee na informację, że jest siódmy tom i jej galop do księgarni. U mnie również problem ze śliniankami na myśl o kolejnej części.

Polecam ? bawcie się dobrze?

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2021-08-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

"Tajemnice bardzo ciążą. W połączeniu z poczuciem winy mogą człowieka przytłoczyć"

Pierwsze co do mnie dotarło z refleksji, po zakończeniu czytania tej książki, to fakt, że ma ona bardzo adekwatny tytuł do swojej treści. Ponieważ, rzeczywiście, wszystkie postacie wykreowane przez autorów, mają tam swoje tajemnice i są to ciemne, a nawet czasem, bardzo ciemne, sekrety. Ma taki sekret i matka zamordowanego nastolatka i inna matka, która jest też nauczycielką i pan dyrektor renomowanego katolickiego liceum i nawet paskudne indywiduum, Sebastian Bergman policyjny psycholog, który na obecną chwilę nie robi nic prócz popadania w seksoholizm.

Ta postać wyjątkowo się autorom udała, nie wiem, czy taki był zamysł, czy nie, ale wydaje mi się, że ze świecą by nie znalazł, chociaż pół czytelnika, który by tego akurat typa polubił. Nawet niemal łzawa scenka nad grobami rodziców, nie była na tyle przekonująca, by ze mnie wykrzesać, chociaż cień sympatii dla tego emocjonalnego troglodyty. Tak, tak, wiem, że trauma itd...ale...

Książka nie jest zła, zwłaszcza jak na debiut. Wartka akcja, mylenie tropów, zwłaszcza pod koniec. Nie nudziłam się i, mimo że można dostrzec pewne niedociągnięcia, nieścisłości, może nawet lekkie przegięcie (jak to z tak wiekową córką Sebastiana), to jednak ja oceniam tę książkę na dobra, plus, pamiętajcie, że gwiazdka dodatkowo dlatego, że to debiut. Pod koniec też autorzy z lekka zaszaleli z problematycznym, moim zdaniem zbiegiem okoliczności, ale ja mam dziś dobry humor, więc im to wybaczam.

„CIEMNE SEKRETY”

Michael Hjorth Hans Rosenfeldt Wydawnictwo Czarna Owca

Niesamowity debiut duetu Michaela Hjortha i Hansa Rosenfeldta „Ciemne sekrety”.
Wielowątkowa, kryminalna historia, wobec której nie można przejść obojętnie. Bardzo dobre pióro obu panów. Nie można się oderwać od tego dzieła. Czytałam tak długo, aż doszłam do końca.
Poznajemy tutaj Sebastiana Bergmana – policyjnego psychologa i eksperta od seryjnych morderstw. Co jakiś czas ten bohater wydawał mi się być bardzo dziwnym człowiekiem. Bardzo dobra charakterystyka postaci. Po poznaniu jego historii trochę bardziej go zrozumiałam. Niestety Bergman nie był lubianym człowiekiem. Każdemu mówi to co myśli, bez ogródek. Niekoniecznie zyskuje przez to szacunek. Mało kto chce z nim pracować.
Nasza historia zaczyna się od zaginięcia młodego chłopaka. Matka zgłasza zaginięcie 16 letniego syna. Policja – i tu jestem zdruzgotana, zawiedziona- rusza na poszukiwania po długim czasie. Czy chłopak przeżyje? To dopiero początek. Doszło do ogromnej tragedii. Do akcji wkraczają kryminalni i nasz psycholog Bergman.
Co dzieje się za murami elitarnej szkoły? Szkoła ma wychowywać i być wzorem dla uczniów. Niestety co tutaj się wyprawia to głowa mała.
Razem z detektywami, policjantami i psychologiem zastanawiałam się co się mogło wydarzyć. Kto zawinił? Jak mogło do tego dojść?
Powieść – która nie daje o sobie zapomnieć i na długo ze mną zostanie.
Bardzo dobrze przedstawiona fabuła. Doskonała akcja. Niezapomniane widoki. Bohater dziwny, ale też zaskakujący. Dobre śledztwo. Zakończenie bomba.
Z całego serca polecam ten kryminał.

Świetny kryminał, trochę się obawiałam tego, co mmoże wyjść ze współpracy trzech autorów i jestem pozytywnie zaskoczona. Fabuła wciągająca, nieprzewidywalna, doskonale przemyślana i zbudowana. W dodatku na końcu jakby całkiem dodatkowo - prawdziwa petarda. Jestem pod wrażeniem i chętnie przeczytam kolejną część.

Niemowa
Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt0
Okładka ksiązki - Niemowa

W domu w Torsby zostają zamordowani członkowie rodziny Carsltenów - matka, ojciec i dwoje dzieci. Wszyscy zginęli od strzałów oddanych z bliska. Wkrótce...

Oblany test
Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt0
Okładka ksiązki - Oblany test

Piąta książka z popularnej serii o Sebastianie Bergmanie. Tym razem Sebastian i jego koledzy z Krajowej Policji Kryminalnej będą musieli rozwiązać skomplikowany...