Opis ksiązki
Kup Teraz

Dojrzewanie u Habsburgów

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Żywia
Data wydania: 2012-05-31
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-934241-2-2
Liczba stron: 406
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Dojrzewanie u Habsburgów
Powieść z kluczem o elementach biograficznych, osadzona w realiach Żywca z lat 50-tych ubiegłego wieku. w dawnym Pałacu Habsburgów po 1945 roku umieszczono szkołę leśnictwa z internatem. Dorasta w niej pokolenie młodzieży urodzonej w latach wojny, a pochodzące z różnych części kraju. Uczniowie pośród codziennych spraw stopniowo dowiadują się prawdy o poprzednich właścicielach Pałacu - są to fakty, które przed nimi ukrywano. Pojawia się również wątek związany z dramatycznymi wydarzeniami 1956 roku, które miały znaczący wpływ życie uczniów szkoły u leśników, znajdującej się w malowniczym parku żywieckim. W październiku 1956 uczniowie obserwowali na Pomorzu manewry sowieckich oddziałów pancernych, a potem uczestniczyli w słynnym wiecu na Pałacu Defilad w Warszawie. Rozliczne wątki, mnóstwo drobiazgów z życia społecznego w PRL, wiele obrazków z życia ówczesnego miasta Żywca, ciekawie scharakteryzowane liczne postacie bohaterów powieści. Wszystko to przechodzi przez głowę pseudoautora, Leszka Rotaka, gdy wraz z kolegami z klasy stoi przed komisją egzaminacyjną w oczekiwaniu na wyniki matury...
Recenzja
Beata Linia koment
Przeczytane:2012-10-04, Na półkach: Przeczytałem,

Dojrzewanie u Habsburgów Artura Gabora to rzecz zaskakująca pod każdym względem. To prawdziwa perła z lamusa. Przede wszystkim: mamy do czynienia z barwnie odtworzoną panoramą małej ojczyzny, Żywca i jego dziejów, w drugiej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Malowidło to jest niezwykle wciągające, bujne, zmysłowe

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,

"Dopchaliśmy się w końcu prawie blisko trybuny, od której odgradzał nas już tylko kilku szeregowy kordon milicji i zbici w ciasną grupkę, ogrzewaliśmy się nawzajem, bo ziąb był coraz bardziej przenikliwy... Gapiliśmy się na to wszystko, co działo się wokół, szeroko otwartymi, coraz bardziej osłupiałymi oczami, gdyż czegoś takiego nigdy jeszcze w życiu nie widzieliśmy, ani sobie nawet nie wyobrażaliśmy... Oto tkwimy w samym jądrze wydarzeń, które mogą zmienić życie każdego z nas, zawrócić kraj z bezdroża i pozwolić mu żyć w wolności i samostanowieniu o swoim losie... Po raz pierwszy myślimy w ogóle w takich kategoriach..."

Główny bohater powieści, a zarazem jej narrator, Leszek Rotak, właśnie ukończył szkołę „u leśników” w Żywcu, która mieściła się w Pałacu Habsburgów.  Stoi wraz ze wszystkimi absolwentami przed komisją i słucha odczytywanych przez profesorów wyników. Trwa to długo i staje się to dla Leszka pretekstem do wspomnień. Opowiada nam w sposób wesoły, zabawny a jednocześnie bardzo ciekawy różne historie i wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu tych kilku lat, kiedy to tutaj pobierał nauki. Wplata i przeplata wątki w sposób przyjemny i ciekawy.

Poznajemy Leszka i jego przyjaciół w sytuacjach zabawnych, jak i tragicznych. W szkole i poza nią. Poznajemy Leszka, jako ucznia bardzo dobrego a zarazem jako łobuziaka, skorego do żartów, potajemnie palącego papierosy, próbującego alkoholu. Chłopaka zwykłego, który nagle znalazł się w centrum wydarzeń października 1956 roku.

Autor książki, Artur Gabor, przedstawił nam Żywiec lat pięćdziesiątych w sposób piękny, poetycki. Czytając książkę, miałam wrażenie, że czytam szkolną lekturę jakiegoś wybitnego pisarza – i jest to jak najbardziej komplement. To dlatego, że język, jakim posługuje się autor zasługuje na wielkie uznanie. Już teraz mało kto pisze książki w ten sposób. Ta piękna polszczyzna sprawia czytelnikowi wielką rozkosz.

Książkę oczywiście mogę z czystym sumieniem polecić do przeczytania, jednak nie na plażę, nie na leżak. To nie jest rozrywka na wakacje. To książka pełna przemyśleń, wspomnień, zabierająca nas w przeszłość ( nie zawsze wesołą ). To obowiązkowa lektura, myślę, że dla każdego Polaka.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Shi4 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów