Głos serca

Jodi Picoult to autorka doskonale znana czytelniczkom na całym świecie. Łączny nakład jej książek przekroczył 30 milionów sprzedanych egzemplarzy, a jej powieści, tłumaczone na ponad 30 języków, stale zajmują pierwsze miejsca na listach bestsellerów „New York Timesa” i „Los Angeles Times”. W Polsce dotychczas ukazało się 18 powieści tej autorki, m.in. „Bez mojej zgody”, Czarownice z Salem Falls”, „Linia życia” czy „Tam gdzie ty”. Teraz polskie czytelniczki mają okazję zapoznać się z powieścią „Głos serca” (oryg. Song of the Humpback Whale), którą Jodi Picoult debiutowała w wieku 23 lat.

Jane zawsze żyła w cudzym cieniu. Od nieszczęśliwego dzieciństwa ucieka w małżeństwo z biologiem, pracoholikiem skupionym na karierze zawodowej, Oliverem Jonesem. Jane i to potrafi znieść. Dopiero gdy uświadamia sobie, że również ich córka, Rebeka, jest dla Olivera mało istotna, rodzi się w niej bunt. Pewnego dnia zostawia męża z jego ukochanymi nagraniami wielorybich pieśni i razem z córką wyrusza z San Diego do swojego brata, Joleya, który mieszka w Massachusetts. Jedzie przez całą Amerykę, prowadzona jego listami, czekającymi w oznaczonych urzędach pocztowych. Każdy list otwiera szansę refleksji nad zapomnianą przeszłością i świeżego spojrzenia w przyszłość, a podróż przez kontynent niesie ze sobą wiele niespodzianek. Oliver, nawykły do tropienia humbaków w głębinach oceanów, chce odzyskać żonę i córkę. Jeśli ma tego dokonać, będzie musiał nauczyć się patrzeć na świat, a także na siebie, innymi oczami.

Piękna, poetycka opowieść o miłości, jej różnych rodzajach i etapach. Pięcioro bohaterów książki relacjonuje tę samą historię, każdy z nich kocha jednak inaczej oraz zmaga się z innymi traumami i lękami.
Marta Mizuro, „Zwierciadło”

Głos serca to opowieść o poznawaniu samego siebie – przez podróżowanie, odkrywanie charakterów najbliższych, dojrzewanie. Wzrusza, przywiązuje do bohaterów, działa jak najlepsza bajka, w której łatwo odnaleźć własną historię.
Marta Strzelecka, „Wprost”

Informacje dodatkowe o Głos serca:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-05-15
ISBN: 978-83-7839-150-0

Kup książkę Głos serca

Głos serca - opinie o książce

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2016-07-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Jest to debiutancka powieść autorki. Niestety, niezbyt udana. Książka jest długa i nudna. Nie dzieje się nic ciekawego.
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2015-02-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Biblioteka,
"Głos serca" to debiut tej pisarki. Jest to bardzo udany debiut. Z twórczością tej autorki spotkałam się już jakiś czas temu i ciągle ciągnie mnie do następnych jej książek. Losy bohaterów poznajemy z perspektywy piątki narratorów. Opowiadają oni o tych samych wydarzeniach tylko każde z nich widzi to nieco inaczej (momentami odnosiłam wrażenie że czytam dany fragment kolejny raz) a wydarzenia nie są opisane chronologicznie. Czytając (od samego początku) towarzyszyło mi zaciekawienie i chociaż zakończenie nie zaskoczyło mnie tak bardzo to z ogromną przyjemnością polecam tę książkę.
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2014-11-05, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Chociaż bardzo lubię książki tej aktorki ta w ogóle mnie nie wciągnęła.Można by to samo napisać na 100 stronach, bo historia opisywana jest z perspektywy pięciu osób a więc są nawet fragmenty niemalże skopiowane kilka razy :(
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-08-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52książki/2014,
Książka o dojrzewaniu fizycznym, psychicznym, do miłości, odpowiedzialności, rodzicielstwa, małżeństwa, o walce z schematami, traumami, które powstały w dzieciństwie i trwają. Historia na 6 głosów, ta sama, ale zaczynająca się w różnym momencie dla różnych osób,przynosząca ból, a niektórym też wyzwolenie. Warto przeczytać, przemyśleć.
Avatar użytkownika - Anula310191
Anula310191
Przeczytane:2014-03-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Jak zwykle bardzo dobrze sie czytało :)
Choć uwielbiam Jodi Picoult i ta powieść również jest wyjątkowa, to jednak czegoś jej brakuje. Historia jest dość spójna, ma w sobie mnóstwo emocji i nie sposób się od niej oderwać, ale posiada również niemałe luki. Lekko chaotyczna historia, ciągłe przeskakiwanie w czasie podczas relacji bohaterów mogą nieco przysporzyć problemów przy czytaniu... Mimo wszystko jednak, jak każda powieść tej autorki, porusza i po skończeniu lektury potrzebujemy czasu, aby sięgnąć po inną...
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-08-12, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2013,
"Głos serca" to według mnie najsłabsza książka tej autorki spośród tych, które już czytałam, a było ich sporo. Zawiodłam się, ale po kolei. Jane i Oliver są małżeństwem od 15 lat. Mają czternastoletnią córkę Rachel. Z pozoru normalna rodzina; ona jest logopedą, on biologiem pasjonującym się wielorybami i spędzającym mnóstwo czasu na swojej pracy. Jane zauważa, że dla jej męża od niej i córki ważniejsza jest praca. Postanawia więc uciec z domu wraz z Rachel. Celem ich ucieczki będzie Massachusetts, gdzie mieszka brat Jane. Książka zapowiadała się fantastycznie, ale już od pierwszych stron byłam coraz bardziej zawiedziona. Właściwie nie wiedziałam, o czym czytam.Wydarzenia nie są przedstawione chronologicznie, tylko są porozrzucane w czasie. Bardzo utrudniało mi to czytanie. Co jeszcze mi się nie podobało? W większości książek pani Picoult wydarzenia poznajemy z perspektywy kilku bohaterów. Tak też było i tym razem. Ja bardzo lubię ten sposób, ale w przypadku "Głosu serca" nie wyszło to za dobrze. Te same sytuacje były ukazane z perspektywy różnych bohaterów, a przez to ciągle powtarzały się te same dialogi. Autorka chyba chciała, by książka była jak najgrubsza, a nie miała lepszego pomysłu. Autorka porusza w tej książce różne problemy i to się chwali, ale w innych jej powieściach robi to zdecydowanie lepiej. Tutaj czytałam i się nudziłam. Wiedziałam jak się skończy historia właśnie przez brak chronologii. Bohaterowie nie zrobili na mnie jakiegoś większego wrażenia, nie byli zbyt dobrze dopracowani. "Głos serca" to był debiut pani Picoult ( w Polsce została wydana niedawno, bo w 2012 roku) i w sumie można jej wybaczyć wszelkie błędy i niedociągnięcia. Opinia została opublikowana także na moim blogu: kingaczyta.blogspot.com
Avatar użytkownika - darinda
darinda
Przeczytane:2012-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Świetna. Gorąco polecam. Dla wszystkich.
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2014-08-12, Ocena: 6, Przeczytałam, ***Zwierzyniec,

„Głos serca” to przepiękna powieść obyczajowa i zarazem moje drugie spotkanie z Jodi Picoult. Historia opowiedziana przez autorkę porusza aspekt szeroko pojętej miłości jako uczucia wielowymiarowego. Jest tu zatem miłość rodzicielska, małżeńska, uczucie łączące rodzeństwo, ale również zakochanie i fascynacja drugim człowiekiem, który staje się pokrewną duszą. Autorka poruszyła też inne trudne problemy obecnego świata: pracoholizm, przedkładanie spraw zawodowych ponad własną rodzinę, zdradę, nieporozumienia. Gdzieś w tle pojawiają się też molestowanie i przemoc domowa. Jane i Oliver są małżeństwem od kilkunastu lat, mają 15-letnią córkę Rebekę. Niestety ich związek daleki jest od ideału. Oliver pochłonięty jest pracą naukową – bada zachowania wielorybów i ich śpiew. Mężczyzna nie ma czasu dla rodziny, nie potrafi zrezygnować z pracy nawet w dniu urodzin córki. Jane ma dosyć takiego życia i po jednej z coraz częstszych kłótni zabiera córkę i razem opuszczają Olivera i ich dom w Kalifornii. Udają się na północ do Massachusetts gdzie w Slow mieszka Joley – młodszy brat Jane, która w dzieciństwie była dla niego opiekunką i następowała mu matkę. Droga przez niemal całe Stany obfitowała w ciekawe przygody, które urozmaiciły podróż. Joley kierował Jane etapami wysyłając do niej listy, które odbierała w umówionych miejscach. Kiedy bohaterki dojechały do Slow czekało tam na nie sporo niespodzianek, a pobyt na farmie Sama Hansena – przyjaciela i pracodawcy Joley’a odmienił życie obu kobiet. Oliver natomiast postanawia sprowadzić swoje kobiety do domu, odwołuje podróż do Ameryki Południowej i wyrusza tropem Jane i Rebeki. Dopiero po tym jak został sam przekonał się co stracił. Chce zatem za wszelką cenę przekonać żonę do powrotu do Kalifornii. Czy mu się uda odnaleźć żonę i córkę? Czy naprawdę mężczyzna będzie w stanie zmienić się dla rodziny? Czy wyzbędzie się egoizmu? Czy Jane po raz kolejny mu wybaczy? Ciekawa i mądra powieść, która zwraca uwagę na najważniejsze wartości. Historia opisana przez autorkę jest bardzo życiowa i prawdziwa. I choć spodziewałam się nieco innego finału, ten, który przeczytałam, zapisuję zdecydowanie na plus. Irytowała mnie natomiast postać Olivera, jego egoizm, nieczułość, obojętność i prawdę powiedziawszy nie wierzę w jego odmianę. Jak dla mnie zapewnienia składane Jane były podyktowane jedynie własną wygodą. Niemniej często tak w życiu bywa, że to co posiadamy doceniamy dopiero, gdy już to utraciliśmy. Koniecznie sięgnijcie po te powieść i oceńcie sami.

Polecam.

Przeczytane:2013-11-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Pół życia
Jodi Picoult0
Okładka ksiązki - Pół życia

Luke Warren jest badaczem wilków. Pisze o nich, studiuje ich zachowania, a kiedyś nawet z nimi zamieszkał. Pod wieloma względami są mu bliższe niż własna...

W naszym domu
Jodi Picoult0
Okładka ksiązki - W naszym domu

Kiedy twoje dziecko nie jest w stanie spojrzeć ci w oczy, czy oznacza to, że jest winne najgorszej zbrodni? Nastoletni Jacob Hunt cierpi na zespół Aspergera...