Igrzyska śmierci

Data wydania: 2012-03-27
ISBN: 978-83-7278-637-1
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Igrzyska śmierci
"Igrzyska śmierci", pierwszy tom bestsellerowej trylogii Suzanne Collins, trafia do kin! To opowieść o świecie Panem rządzonym przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków z każdego z dwunastu dystryktów wyrusza na Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie.

Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a już to zasługuje na miano prawdziwej walki o przetrwanie...

Trylogia Suzanne Collins to prawdziwy bestseller: wszystkie trzy tomy utrzymywały się w czołówce listy bestsellerów magazynu „The New York Times” przez wiele tygodni!

white_swan + 1 plusminus Linia koment
W tym miejscu zwykle pokrótce przywołuję fabułę książki, jednak teraz tego nie zrobię - i tak znaczna większość czytelników kojarzy termin "Igrzyska śmierci", a z każdym kolejnym zdaniem narażałabym tylko tych, którzy jeszcze nie czytali, na spoilery (przed sięgnięciem po książkę sama niechcący przeczytałam taki, co, przyznam, trochę mnie zdenerwowało). Ale nie o tym miało być - "Igrzyskom" nie można odmówić jednego - naprawdę wciągają. O ile od mniej więcej tygodnia podczytywałam po kilkanaście-kilkadziesiąt stron dziennie, tak gdy wczoraj usiadłam z książką, przepadłam do 1 nad ranem, aż ją skończyłam. Dawno nie czytałam tak pasjonującej, pełnej zwrotów akcji powieści. Sama traktuję tę książkę jako odskocznię od codzienności i trudniejszych lektur, ale myliłby się kto mówiąc, że to tylko takie sobie czytadło. Już w tej części widać problemy mieszkańców Panem i ma się wrażenie, że wystarczy tylko iskierka, aby doprowadzić do buntu. Choć książka nie jest wybitna, to świetnie się ją czyta i na pewno ją polecam, szczególnie młodym ludziom.
dami200114 + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 ksiazek 2014 ,Mam,
Gdy ujrzałem ta książkę w księgarni - kupiłem,od razu wiedziałem ze muszę ja mieć.Być może po krotce zachęciły mnie przychylne opinie znanych dobrych pisarzy takich jak Stephen King, czy tez Stephani Meyer.
Co do książki to była całkiem inna niż przepuszczałem, była jeszcze lepsza. Suzanne Collins stworzyła piękne dzieło uwierając swym intelektualnym jerzykiem, powieść jest tak dopracowana w najmniejszych szczegółach, ze trudno się od niej oderwać. Ahh pięknie pachniała,za każdym razem gdy ją otwierałem,czułem ze przenoszę się do innego świata,świata fantazji.Bohaterzy... Katniss czasem mnie denerwowała swym zachowaniem, ale była postacią emocjonalną jakich mało.Nie ma tej słabej, nudnej, szarej, miłości tylko wręcz niechęć która z czasem łagodnieje, ale w miłość się nie przeradza.Wiele uczy o zyciu.Nie jest o wampirach jak większość przereklamowanych książek Cały czas się coś dzieje,jest rywalizacja, jak i sprzymierzenia.Książka ukazuje obraz jaki może być przyszłością.Na podstawie tejże książki także powstała ekranizacja.

To nie jest książka dla dzieci. To jest powieść dla dojrzałych młodych ludzi rozumiejących iż zło, okrucieństwo i walka, jest często częścią historii. Powieść Suzanne Collins to opowieść o walce, sile przetrwania, o marzeniach i miłości, o zdradach i wyrafinowaniu, ale również o nadziei, pragnieniach, uczuciach tych dobrych jak i złych, jak również o wielu innych rzeczach, które mógłbym tu wymieniać bez końca.

Książkę polecam naprawdę wszystkim.Książka nie spełniła swoich wymagań ona je przebiła.
" I niech los Wam sprzyja "
karla1214 + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,52 książki 2014,Posiadam,
Dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Po przeczytani tej pozycji, zaczęłam czytać wszystkie książki z gatunku dystopii. I to wszystko dzięki Igrzyskom. Sam pomysł na książkę, choć bardzo okrutny był moim zdaniem genialny. Nigdy wcześniej nie spotkałam z taką książką. Jedynym błędem jaki zrobiłam było oglądnięcie filmu przed rozpoczęciem lektury, jednak przy drugiej części napewno nie popełnie już tego błędu, i będę mieć jeszcze lepszą lekturę !
edysiaa8 + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie 2014 - 54 książki ,
Genialna książka. Jednocześnie przeraża i głęboko wzrusza. Przez jeden dzień uczestniczyłam razem z bohaterami w Głodowych Igrzyskach.
kpotter + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
"Igrzyska śmierci" to książka, którą każdy szanowany człowiek powinien przeczytać.
nati104 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Co zrobiłbyś, gdyby wszyscy wokół chcieli cię zabić? Gdybyś każdego dnia musiał walczyć o przetrwanie?

Na ruinach Ameryki Północnej powstało państwo Panem- wspaniały Kapitol otoczony przez dwanaście dystryktów.
Okrutne i bezwzględne władze zmuszają podległe im tereny do składania potwornej ofiary. Każdy dystrykt co roku musi wysłać do Kapitolu dziewczynę i chłopaka w wieku od 12 do 18 lat. Zostają oni trybutami i biorą udział w Głodowych Igrzyskach, które są emitowane na całe Panem. Zawodnicy muszą walczyć o przetrwanie na ogromnej arenie.Zasady są proste- wygrywa ostatnia żywa osoba.
Katniss Evardeen pochodzi z dwunastego dystryktu- jednego z najbiedniejszych w państwie Panem. Po śmierci ojca sama musi utrzymać przy życiu rodzinę. Gdy jej młodsza siostra zostaje wylosowana do Igrzysk, Katniss postanawia zgłosić się za nią. Od tej chwili musi przestać martwić się o bliskich, a zacząć o siebie, bo czeka ją walka o najwyższą cenę. Ale czy będzie potrafiła zabić niewinnych ludzi? Czy będzie w stanie pozbawić życia kogoś, kto kiedyś ocalił jej?

Książka Suzanne Collins trzyma w napięciu od początku do końca. Autorka wspaniale połączyła wątki miłosne, przygodowe i liczne zwroty akcji, tworząc historię, od której nie sposób się oderwać.
zuzankamu8 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
bardzo fajna
Azumi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Dużo osób pisało już o wadach i zaletach tej książki. Od siebie dodam, że jest to naprawdę dobra dystopia, którą mogę polecić nie tylko młodzieży. Katniss nie jest głupią nastolatką, która myśli tylko o chłopakach i nowych strojach - to mądra, odważna, nieco specyficzna dziewczyna. Miła odmiana po setkach nierozgarniętych bohaterek, dla których życiowym celem jest znaleźć księcia z bajki. Sama fabuła nie jest natomiast pretekstem do stworzenia oryginalnego wątku miłosnego. Tutaj chodzi też o coś więcej.
anikatera plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,ulubione,
Dwanaście dystryktów, w których żyją ludzie walczący na co dzień o kromkę chleba, kiedyś było trzynaście, ale wybuchł bunt przeciwko Kapitolowi, centrum władzy w Panem, ten ostatni został zmieciony z powierzchni ziemi, a pozostałe swoją karę znoszą w codziennym życiu, w biedzie, śledzeni przez władzę, którzy tylko czyhają na tych łamiących prawo.
Corocznym sposobem, którym Kapitol przypomina mieszkańcom dystryktów, że to on sprawuje władzę, są Głodowe Igrzyska= Igrzyska Śmierci. Z każdego dystryktu, wybiera się 2 trybutów, którzy na arenie muszą walczyć na śmierć i życie, a wygra tylko jeden z nich.
W tym roku na arenie znajdzie się Katniss Everdeen wraz z Peetą Malarkiem i 22 innymi trybutami. Będą zmuszeni walczyć z innymi, ale też między sobą. Nikt nie będzie po ich stronie, nawet przyroda stanie przeciwko nim, a wszystko będą oglądali rozentuzjazmowani mieszkańcy Kapitolu, zakładający się, kto przeżyje najdłużej...
Niewiarygodne, to pierwsze słowo, które przychodzi mi namyśl po przeczytaniu ,,Igrzysk śmierci". Antyutopijny świat, który stworzyła Suzanne Collins miał być idealny, wszystko zostało przemyślane, 13 dystryktów i Kapitol pełniący nad nimi władzę, ale jak wiemy, nie ma nic idealnego, w każdym diamencie znajdziemy rysę i tak też było w Panem, mimo że Kapitol pławił się w luksusach, w dystryktach panowała bieda. Wiadomo, byli bogatsi i biedniejsi, a także ci żyjący na samym skraju społeczeństwa, którzy aby przeżyć musieli dobrze się o to postarać, a przy okazji złamać prawo, za co groziła im chłosta publiczna, albo co gorsza, śmierć...
Jednak najgorszym wymiarem kary, z której nie dało się już ocalić były coroczne Głodowe Igrzyska, tym gorsze, że to mieszkańcy dystryktów zabijali siebie nawzajem. Kapitol zdobył tak silną pozycję, że mógł z ludźmi robić, co tylko zapragnął i lubił im to udowadniać właśnie poprzez same Igrzyska. Jego mieszkańcy patrzyli jak zabijane są dzieci, ekscytowali się ich walką na śmierć i życie, robili zakłady, a najgorsze, że cieszyli się, gdy umierali trybuci, jeden za drugim, byle bliżej do wielkiego finału.

,,To Kapitolu nienawidzę, to oni nam to robią."
,,Śmierć powinna na pewien czas zaspokoić telewidzów."

,,Igrzyska śmierci" nie skupiają się tylko na opisie okrutnego dla społeczeństwa ustroju państwa, jest to także książka o przyjaźni, miłości, przetrwaniu za wszelką cenę, o tym jak nie poddawać się, gdy zgasła ostatnia iskra nadziei. Dwanaście dystryktów, w jednym życie jest sielanką, w innych każdy kolejny dzień to koszmar.

,,Dwunasty Dystrykt- mamroczę.- Tu możesz bezpiecznie umrzeć z głodu."

Gdy czytałam takie fragmenty jak ten powyższy moje oczy były okrągłe jak pięć złotych, okrągłe i wielkie z niedowierzania. Nie tylko z okrucieństwa jakie tam panowało, biedy i tego, co ludzie musieli robić, żeby przeżyć, ale z wrażenia z jakim spokojem i rezerwą Katniss podchodziła do Panem i wszystkiego związanego z jej życiem w tym państwie.

Przechodząc do bohaterów, zacznę od Katniss Everdeen. Ta szesnastoletnia dziewczyna, odważna, bystra i odpowiedzialna. Jedyną jej wadą był trudny charakter, który ciężko docenić, ale jak się już to zrobi, to osoba, której jest własnością, staję się nam bardzo droga i będzie dla nas prawdziwym przyjacielem. Polubiłam ją mimo, że czasami miałam ochotę uderzyć ją w głowę, książką, którą miałam w rękach, powstrzymała mnie jednak myśl, że jeśli to zrobię, Katniss nieuchronnie zniknie
Dlaczego była taka nieufna? Nie widziała prawdziwych uczyć Peety? Dlaczego wcześniej do niego nie przyszła, choć ponoć tak bardzo szukała okazji, żeby mu się zrewanżować? (kto czytał wie, o co mi chodzi). Najgorsze jednak było, gdy po raz kolejny czytałam ,,widzowie by mnie znienawidzili", to dla kogo ona to w końcu robi... Mówi jedno, myśli drugie, a robi trzecie. Mimo to oceniam ją pozytywnie, podziwiam jej postawę, to jak sobie poradziła, jej siłę, nie tylko fizyczną. Kto z nas wie, jak zachowałby się w takiej sytuacji.
Kolejny bohater to Peeta Mellark, o tak, chłopak idealny, jestem zakochana po uszy w jego charakterze i jego całej postaci. Nie rozumiem dlaczego Katniss tak mu się opierała. Zawsze wiedział, co powiedzieć, zrobić (scena na balkonie w Kapitolu(jeśli to był balkon)). Był opiekuńczy, dobry i bezinteresowny, silny i przystojny<3 Według mnie zbyt rzadko się pojawiał.

,,widzę Peetę(...) Ledwie go poznaję. Tylko uśmiecha się zawsze tak samo, czy w błocie, czy w Kapitolu."

I jeszcze Gale, polubiłam go choć z jego udziałem było zaledwie kilka fragmentów. Świetny chłopak, mam nadzieję, ze w kolejnych częściach znajdę więcej fragmentów, w których on weźmie udział. A aktor, który grał Gale'a w filmie, no po prostu kocham:D
Jak już wspomniałam o filmie, to napiszę kilka słów. Zdecydowanie mogę stwierdzić, że ekranizacja jest gorsza od książki. Nie jest kiepska, ale też mnie nie zachwyciła, w porównaniu z powieścią Collins, traci dużo na wartości. Podczas czytania czuć lekkie pióro autorki, gdy przez niektóre pozycje brniemy jak po dnie rzeki z kamieniami, tutaj płyniemy z prądem. Od książki nie mogłam się oderwać, momentami uśmiechałam się, innymi miałam łzy w oczach. Po dziesiątkach recenzji, które przeczytałam, wiedziałam, że warto przeczytać, ale nie, że aż tak.

Polecam ją każdemu, kto nie boi się patrzeć oczami wyobraźni na niesprawiedliwie rozlewaną krew, kto jest na tyle dojrzały, że zrozumie okrucieństwo Kapitolu, jest w stanie potępić sposób rządzenia, którego tam używali. Polecam ją każdemu, kto szuka dobrej lektury szarpiącej emocjami czytelnika. Ja jestem zachwycona, a ,,Igrzyska Śmierci" lądują w moim TOPie Książkowym.
I niech kosogłos będzie z wami!
nikt0123 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Najlepsza książka w moim życiu!Polecam ją wszystkim , ona zmieniła moje życie.
ManicPixieDreamG plusminus Linia koment
Po tę powieść sięgnęłam po raz drugi, ponieważ nie mogłam oprzeć się powrotowi do pierwowzoru po powrocie z kina, gdzie obejrzałam "Catching fire".
Kiedy czytałam ją po raz pierwszy, a miało to miejsce niemal dwa lata temu, podchodziłam do niej niepewnie- coś podkusiło mnie by wziąć ją z półki mej miejskiej biblioteki, coś w opisie- jakkolwiek wydawał mi się brutalny- przykuło moją uwagę.
I tak oto przeżyłam "Igrzyska" siedząc w turkoczącym pociągu, ani na moment nie odrywając oczu od stronic książki.
Wciągnęła mnie absolutnie, i również zaliczam ją do powieści "które pozostawiły trwały ślad po sobie", a teraz właśnie powędrowałam do księgarni aby mieć ją na własność i nad najwłaśniejszym egzemplarzem spędziłam pół dnia. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że czytam niezmiernie szybko, ale ta książka jednak nie daje odetchnąć, a gdy odstąpi się od niej na chwilę choćby w celach toaletowych czy konsumpcyjnych natychmiast się powraca, zaciskając pięści ze zniecierpliwienia: "Co dalej, co dalej?!"
Nie byłam pewna, czy za drugim razem będę przeżywać fabułę tak samo, zwłaszcza znając treść, zakończenie i ciąg dalszy, ale wpływ jaki wywiera na mnie ten dystopijny cykl jest niezniszczalny.
I tak oto (spoiler) znów łzy mi ciurkiem pociekły mimowolnie nad chwilą gdy Katniss zgłasza się nad trybuta za Prim, i gdy umiera Rue.
A rzadko płaczę nad powieściami niezmiernie.
W każdym razie, jeśli pożądacie akcji nad którą zagryza się wargi, trzyma kciuki do upadłego, krzyczy ze zgrozy, zamyka oczy by nie widzieć podłości Panem i mechanicznie kalkuluje w głowie jak przeżyć wobec niebezpieczeństwa, to ją znaleźliście.
A po jej przeczytaniu nie będziecie już sobą- The Games will change everyone.
ppolzi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
Najpierw obejrzałam film potem sięgnęłam po książkę i nie zawiodłam się :D. Akcja książki wartka, trzymająca w napięciu. Główna bohaterka Katniss stanęła w obronie swojej młodszej siostry i tym samym trafiła na Arenę razem z kolegą Peeta ze swojego Dystryktu.
Podczas walki przydarzyło jej się wiele różnych rzeczy m.in. opatrzenie nogi, granie zakochanej, pomoc małej Rue przeżyć - zawiązanie sojuszu, odnalezienie Peety, miłość do niego aż do momentu przechytrzenia ludzi z Kapitolu wygrana.
Książkę czyta się jednym tchem. POLECAM!!!!
Huana plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wciągająca historia młodej dziewczyny. Z jakimi przeciwnościami musi się zmagać i jakie decyzje podejmować. Decyzje, których konsekwencją jest życie lub śmierć.
Niby wszystko jest fikcją, ale walka o władze jakaś taka znajoma.....
arsula plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jedna z najlepszych książek, jakie udało mi się przeczytać. Trzyma w napięciu do końca, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Collins odwaliła kawał dobrej roboty.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,pożyczone ;),
Książka którą bardzo dobrze się czyta. Sięgając po tę książkę nie byłam pewna czy jest to oby książka dla mnie (sugerowałam się okładką). Jednakże gdy zaczęłam ją czytać w pewnym sensie zafascynowała mnie. Nie potrafiłam odnaleźć się w czasie w jakim rozgrywa się akcja książki. Niby współczesność a może nawet przyszłość lecz momentami przypominająca "zacofanie".
Urządzane igrzyska przypominające poniekąd te odbywające się w greckim koloseum. Gdzie wygrać może tylko jedna osoba. Bohaterowie muszą wybierać pomiędzy przyjaźnią a morderstwem umożliwiającym przetrwanie.
Madziuchna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
"Igrzyska Śmierci" to ucieczka od rzeczywistości. Czytając tę serię zapomniałam o otaczającym mnie świcie i o problemach. Warto ją przeczytać ponieważ to powieść dla tych, którym nie jest obojętny los naszego świata i ludzkości...

Gdyby nie "Igrzyska Śmierci", nigdy nie zaczęłabym czytać książek !
Okularnica plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2013 ,
Kocham ta książkę! Dziękuje mojej przyjaciółce że mi ją poleciła.
O czym jest?
Fabuła jest już opisana przez moich poprzedników, więc po co mam powielać?
Uważam że jest świetną książką, zasługuję na wygraną.
Idealna na prezent :)
Jeszcze bardziej podobała mi się ekranizacja tej powieści.
Jak dla mnie lepsza od Hobbita czy Harrego.
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Naczytałam się o niej samych pozytywnych recenzji. Gdyby nie wygrana w konkursie długo bym jeszcze po nią nie sięgnęła. Czy jest taka wspaniała? Na gruzach Ameryki Północnej powstało państwo Panem. W jego centrum króluje Kapitol. Jest otoczony przez dwanaście Dystryktów, które są mu poddane. Co roku muszą złożyć daninę z chłopca i dziewczyny. Uczestniczą oni w Głodowych Igrzyskach, zabijają się na oczach ucieszonych telewidzów Kapitolu. Ci mogą obstawiać swoich faworytów, bawić się. Katniss Everdeen po śmierci ojca opiekuje się mamą i młodszą siostrą. Nagle musi wziąć udział w igrzyskach. Czy wyjdzie z tego cało? Wow! Jestem zauroczona. Trylogia, a przynajmniej pierwsza część jest jeszcze lepsza od osławionego ,,Zmierzchu" czy ,,Harrego Pottera". Przynajmniej ja tak uważam. Pokazuje antyutopijny świat, który jednak nie jest tak odległy naszym czasom. Do czego prowadzą te wszystkie reality show, którymi karmi nas telewizja? Czy gdyby pojawił się program, a w nim ludzie mordujący się nawzajem miałby oglądalność? Myślę, że ogromną. Wielu ludzi cieszy krzywda innych, a obserwowanie jej traktują jak rozrywkę. Niby jest to młodzieżówka, ale jednak skłania do wielu przemyśleń. Brawo! Akcja od początku do końca gna tak szybko, że w zastraszającym tempie przewracamy kolejne kartki. Nie możemy doczekać się, aby sprawdzić czym zadziwi nas jeszcze autorka. Kilka razy zmieniała moją ocenę bohaterów, bo tak kluczyła z wydarzeniami. Znalazło się też miejsce na ciekawy romans. Mam nadzieję, że rozwinie się on w następnych tomach. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani. Katniss to silna dziewczyna, umie poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Mało jest takich bohaterek. Gale i Peeta też przypadli mi do gustu. Język jest prosty, literówek nie znalazłam, okładka piękna. Z całego serca polecam i ostrzegam, że wciąga niesamowicie.
Opinia pojawiła się też na moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
dominika76767 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Cudowna trylogia. Ta część spodobała mi się najbardziej. ;)
netka1201 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Nie wiem, w jaki sposób przetrwałam ten tydzień... Chyba nie istniałam dla świata za sprawą lektury cudownej trylogii Suzanne Collins. Nigdy nie przypuszczałam, że jakakolwiek książka wywoła we mnie tyle emocji, nie pozwoli myśleć o czymkolwiek innym, niż czytanie, czytanie, czytanie. Wartka akcja i jej zwroty, których nikt się nie spodziewa, a w dodatku równie często sobie ich nie życzy, ze względu na ukochanych bohaterów. Głęboka analiza świata, tego co dobre i co złe, faktu, że nie da się być pewnym tak podstawowych rzeczy jak natura świata i człowieka. Autorka nie udziela wg mnie jednoznacznej odpowiedzi. Jestem pewna, że jeszcze wiele dni spędzę na rozmyślaniach nad światem Panem.
Zdecydowanie najlepsza trylogia, jaką w życiu czytałam
CorkaHermesa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Każdy z nas zna choć trochę historii - jeśli nie ze szkoły, to z telewizji. Weźmy takie walki gladiatorów - niesamowite widowisko, walka na śmierć i życie, rozszalały tłum skandujący imię zwycięzcy. Tak, to wygląda wspaniale na ekranie kina. Ale czy równie dobrze wyglądałoby w rzeczywistości? Na przykład - gdyby zamiast rosłych mężczyzn uznawanych za niewolników walczyły... dzieci? Wasze dzieci? Dopiero wtedy wszelkie dopingi zamierają. Suzanne Collins stworzyła historię, której podobna wersja została kiedyś opowiedziana przez samo życie. Stworzyła jednocześnie obraz tego, jak może wyglądać przyszłość. Wzajemne mordowanie się przez nastolatków na oczach miliona widzów.
Opowieść o okrucieństwie, miłości i woli przetrwania. Tak bym określiła to dzieło w jednym zdaniu, choć to i tak nie odda całokształtu. Bowiem to, co stworzyła Suzanne nie mieści się w kanonach zwykłej powieści dla nastolatków. To NIE jest zwyczajna opowiastka. To najprawdziwsza historia dla dojrzałego czytelnika, który zrozumie, że świat w jakim żyjemy być może wcale nie różni się tak bardzo od tego w Panem. I to, choć niedorzeczne i całkowicie nierzeczywiste, najbardziej potrafi przytłoczyć. Ja nie ukrywałam łez, złości, poczucia bezsilności, a nawet strachu... I oczywiście teraz nie mogłabym ukryć ogarniającej mnie palącej wręcz potrzeby zapoznania się z kolejnymi dwoma tomami trylogii, po które sięgnę w najbliższym czasie. Przekonajcie się więc sami, czy dalibyście sobie radę, gdyby nagle trzeba było stanąć na arenie. Przetrwasz czy dasz się zabić?

Serdecznie polecam tę książkę i niech los zawsze Wam sprzyja!
mozarella plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wyobraźnia autorki książki przekracza wszelkie granice. Mieszanka wielu emocji tj. miłości, smutku, wściekłości, zaangażowania, cierpienia i chęci przetrwania daje niesamowite efekty. Książkę przeczytałam jednym tchem. Polecam wszystkim.
karola137 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2013 roku,
Szybciutko się czyta, język prosty, bez zbędnych opisów, sama akcja - właśnie tego oczekuję od takich książek. I się nie zawiodłam.
Pomysł świetny, choć wyczytałam, że zgapiony, nieważne.
Uwielbiam Gale'a. Może dlatego, że pierwszy widziałam film, a do Liama Hemswortha mam słabość. A może dlatego, że marzy mi się porządny, zaradny facet, który obroni mnie jak będzie trzeba, zapewni rodzinie jedzenie, gdy będziemy przymierali głodem.
Z resztą Katniss to też fajna babka, poradzi sobie ze wszystkim, oczywiście oprócz leczenia ran.
Pani Collins ma się czym poszczycić.
teano plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki 2013,
Wciągająca, nie pozwala o sobie zapomnieć, dobrze napisana. Czekam na kolejną część :)
Skipperk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2013,
"Igrzyska Śmierci", czyli pierwsza z trzech książek o świecie, który jest umieszczony zapewne w przyszłości. Osoby od 12 do 18 roku życia mogą zostać wylosowane do walki na śmierć i życie, w której zwycięzca staje się sławnym i bogatym obywatelem, co oczywiście jest rzadkością.
Dla mnie największym atutem jest narracja pierwszoosobowa, dzięki czemu mamy dostęp do myśli bohaterki oraz nie wiemy zbyt dużo o przeciwnikach, co dodaje klimatu rozgrywce. Jednak nie wszystko jest zadowalające - niekiedy trzeba przyznać, że powiewa nudą (np. we fragmencie o poszukiwaniu wody).
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Od znajomych,
Książka trafiła przypadkowo z moje ręce i jestem z tego bardzo zadowolona. Ta powieść to w ogóle inny świat i nie jest podobna do żadnej jaką kiedykolwiek czytałam. W dzisiejszych czasach trudno jest się wybić oryginalnym pomysłem, wśród tylu już powieści, i być może to ja po prostu nie trafiłam jak dotąd na żadną bliźniaczą do tej. Zakończenie było odrobinę inne niż bym chciała, nie popsuło jednak ono ogólnego dobrego wrażenia jakie odniosła podczas czytania.
just_monca plusminus Linia koment
Na początku książka nie wzbudziła mojego zachwytu i sama nie wiem czym to było podyktowane. Podchodziłam do niej dwa razy, ale gdy się faktycznie zawzięłam to szczerze mówiąc nie mogłam przestać czytać. Historia Katniss, która mogłaby równać się z niejednym chłopakiem, jej poświęcenie za Prim i udział w Głodowych Igrzyskach po prostu mnie zachwyciła.
Poza tym uczucie rodzące się między nią i Gale'em a także jej partnerem igrzyskowym Peertą w tak niesprzyjających warunkach i w końcu końcówka całkiem mnie rozbroiły.
Zdecydowanie godne polecenia.
Pyza07 plusminus Linia koment
Na książkę trafiłam zupełnie przez przypadek. Podczas przechadzki po księgarni wpadł mi ręce jeden egzemplarz, który był usytuowany na półce z napisem : ,, Polecane''. Tak więc nie wahając się ani chwili chwyciłam ją w swoją dłoń i powędrowałam do kasy. Zaczynając książkę miałam mieszane uczucia, gdyż nigdy przedtem nie czytałam książek postapokaliptycznych. O dziwo, do dziś ,, Igrzyska śmierci'' stoją na najwyższym miejscu w rankingu moich ulubionych książek! Płacz dopadł mnie już na pierwszych 20 stronach, więc nie radzę czytać jej nikomu, kto nie jest akurat wyposażony w dużą ilość chusteczek higienicznych. Tematyka pobudza w nas przeróżne emocje, począwszy od strachu poprzez smutek, aż do radości. Czy książka mi się spodobała? Moim zdaniem jest to nieodpowiednie słowo, ponieważ powinny poruszać i pouczać. Tak więc jak najbardziej polecam i zachęcam wszystkich, którzy poszukują książki na wolny wieczór. Chociaż..lepiej nie zaczynajmy jej przed ważnym egzaminem lub spotkaniem, ponieważ nie będziemy w stanie się od niej oderwać :)!
oszosz plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Najlepsza książka jaką czytałam !
lawendowa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek-2013,Wyzwanie- Media Rodzina,
Genialna książka!
Przerażająca, ale jednocześnie taka prawdziwa... A autorka opisała to wszystko w świetny sposób. Są tutaj momenty, kiedy można się śmiać, o wiele więcej, kiedy można się wzruszyć i jeszcze więcej takich, podczas których czytelnik czuje przerażenie... Bo sama idea tych Igrzysk i to, co stało się ze światem jest straszne. I jest to opisane tak realistycznie, że czytelnik aż zaczyna się obawiać, że kiedyś naprawdę może tak być... A przynajmniej ja tak miałam.
Dużym plusem książki jest też główna bohaterka. Katniss nie jest mamlasem, potrafi sobie poradzić, i to nawet lepiej niż niejeden chłopak. Jest silna zarówno fizycznie, jak i psychicznie, ale przedstawione są też jej słabsze strony. A jej postępowanie... pewnie wiele osób by coś takiego potępiło, ale właściwie jestem w stanie to zrozumieć. Zrobiła to, co musiała...
A zakończenie... pokazuje, że w prawdziwym życiu nie żyje się długo i szczęśliwie...
Naprawdę polecam :)
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - fantastyka,Wyzwanie - Media Rodzina,
Przenieśmy się do przyszłości, a dokładnie do miasta Panem okrążonym dwunastoma dystryktami. Co roku odbywają się tu Głodowe Igrzyska. Losuje się dwie osoby z każdego dystryktu - chłopaka i dziewczynę, a następnie lądują na arenie i zabijają się. Wygrać może tylko jedna osoba, ta, która przeżyje ten koszmar.

Główną bohaterką książki i narratorką jednocześnie jest szesnastoletnia Katniss Everdeen. Mieszka ona w dwunastym dystrykcie. Pełni ona głowę rodziny po śmierci ojca. Musi wyżywić swoją siostrę i matkę.

Nadszedł dzień losowania. Pech chciał, że wybrano karteczkę siostrę Katniss. Nasza główna bohaterka chce uratować siostrę i głosi się na ochotnika. Razem z nią trybutem, czyli uczestnikiem igrzysk zostaje Peeta Mellark, który kiedyś jej pomógł, a raczej uratował życie.

Czytała już tyle pozytywnych opinii o tej książce, że nie byłabym sobą, gdybym jej nie przeczytała. Szkoda, że poznałam ją tak późno, bo jest absolutnie świetna.

Bardzo podoba mi się postać Katniss, która wykazała się ogromną odwagą, a wszystko dlatego, by uratować swoją młodszą siostrę. Ponadto dziewczyna w życiu nigdy łatwo nie miała. Była głową rodziny, codziennie narażała się na niebezpieczeństwo, by zdobyć pożywienie. Przy tym nie użala się nad sobą.

Przyznaję się, że popłakałam się dwa razy. Książka bardzo mnie wzruszyła, a przy tym zachwyciła. Wciągnęłam się od pierwszych stron, a czym więcej czytałam, tym bardziej mój apetyt rósł i książkę odłożyłam dopiero, gdy skończyłam czytać. Na czytelnika czeka mnóstwo zagadek, tajemnic i trochę miłości, ale tutaj już niczego zdradzać nie będę. Nie wiem, co jeszcze mogę napisać. Mam tyle myśli w głowie, ale ciężko mi ubrać je w słowa.

Jeżeli jeszcze nie czytaliście to koniecznie musicie to zmienić. Tę książkę trzeba poznać! Koniecznie. Ja już zabieram się za tom drugi i jestem strasznie ciekawa, co tam na mnie czeka. A później na pewno zobaczę film.
justynab1903 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2013,Mam,
Rewelacja. Odważna, pełna miłości, ciepła i dojrzałości szesnastoletnia Katniss idzie na pewną śmierć by ratować swoją młodszą siostrę Prim. Towarzyszy jej bliższy niż mogłoby się wydawać Peeta - syn piekarza. Oboje pochodzą z jednego z najbiedniejszych dystryktów świata Panem zdominowanego przez Kapitol. Nie chcę zdradzać zbyt wiele - to trzeba przeczytać! Historia odwagi, sprzeciwienia się Kapitolowi i ukazaniu, że nie jest się tylko pionkiem w ich grze. Niesamowite emocje, uczucia (Peeta, Gale, Rue) tej książki nie może zabraknąć w żadnej biblioteczce - daje wiele do myślenia nad tym jacy są ludzie do czego są zdolni - to nie musi być czysta fikcja
alnilam plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Niesamowicie wciągająca książka. Starcza na co najwyżej jeden dzień ;) Z jednej strony wartka akcja porywa czytelnika. A z drugiej... zmusza do myślenia. Czytając, naszła mnie refleksja że cała sytuacja w kraju Panem, dominacja Kapitolu, organizowanie Głodowych Igrzysk...to wcale nie jest aż taka fantazja i abstrakcja. Że ludzie naprawdę mogli by być zdolni do czegoś takiego, do stworzenia takiego piekła innym ludziom...Przerażająca perspektywa od której nie mogłam się uwolnić. Ale jest nadzieja - w osobie Katniss, pokazującej Kapitolowi że wcale nie musi być marionetką w ich ręku. Polecam ;)
erykmisiek plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
przereklamowana zdecydowanie, ale da się przeczytać ;)
lauraw12 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Kocham tę książkę. Jest bardzo wzruszająca.
damonowa plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-09-20, Na półkach: Przeczytałem,
Rewelacyjna książka, świat który w życiu bym sobie nie wyobraziła, niesamowicie wciąga i wzrusza, genialna!
Gosiek plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Suzanne Collins - zachwalana przez wszystkich, amerykańska pisarka. Sukces przyniosły jej porywające "Igrzyska Śmierci" oraz ich kontynuacja. Co takiego jest w tej książce, że sięgnęło po nią tak wiele osób na całym świecie? Otóż to wspaniała i wciągająca historia o miłości, poświęceniu i oddaniu, której akcja rozgrywa się w futurystycznym państwie Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście biednych dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają je do płacenia potwornej daniny: jednego chłopca i jednej dziewczyny rocznie, którzy będą zmuszeni wziąć udział w Wielkich Głodowych Igrzyskach. Z dwudziestu czterech uczestników tylko jeden z nich może wygrać, tylko jeden może przeżyć. Akcja rozpoczyna się w święto dożynek w dwunastym, rodzinnym dystrykcie szesnastoletniej Katniss Everdeen, głównej bohaterki powieści. Jej młodsza siostra, dwunastoletnia Prim zostaje wylosowana do udziału w Igrzyskach. Zdesperowana próbą chronienia młodszej siostry Katniss zgłasza się na jej miejsce. Drugim trybutem wybranym z dwunastego dystryktu jest Peeta Mellark, który parę lat wcześniej uratował Katniss i jej rodzinę od śmierci z głodu, gdy jej ojciec zginął w kopalni. Dziewczyna czuje, że ma wobec niego dług, chłopak też żywi do niej pewne uczucia, ale pozostaje faktem, że tylko jeden z trybutów może wrócić żywy do domu. Jak potoczą się dalsze losy Katniss, można dowiedzieć się tylko w jeden sposób - zagłębiając się w okrutny, pozbawiony skrupułów świat, w którym miłość jest jedynie błahą iluzją, próbującą walczyć z siłami o wiele potężniejszymi od niej. Czyżby śmierć była jedynym rozwiązaniem? "Igrzyska Śmierci" Suzanne Collins.

Pochodzi: blask-ksiazek.blogspot.com
Przeczytane:2014-03-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
patrycja123 Linia koment
Przeczytane:2014-03-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Noelka Linia koment
Przeczytane:2014-03-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Przeczytane,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-04-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Triste Linia koment
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
KasiaKlaudia Linia koment
Na półkach: Czytam,
TrzebaPrzeczytac Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014 ,52 książki 2014 ,Przeczytane,
Sadu Linia koment
Habina Linia koment
agusia97 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Poema Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane w 2014,
karolina_c Linia koment
Przeczytane:2013-11-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ginger150 Linia koment
Przeczytane:2013-11-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
goster Linia koment
Przeczytane:2013-11-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,ebook,IV kwartał 2013,
gosia5 Linia koment
Przeczytane:2013-05-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Muszę mieć,Ulubione,
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Gosia2725 Linia koment
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Okładka - Igrzyska śmierci Gdzie jesteś, Bernadette?
Maria Semple
Okładka - Igrzyska śmierci Ciocia Jadzia w Rzymie
Eliza Piotrowska
Okładka - Igrzyska śmierci Kto sieje wiatr
Nele Neuhaus
To nie jest kraj dla starych ludzi
Czy wikingowie stworzyli Polskę
Czarny Książę