Nowa książka ze świata „Igrzysk śmierci"! O czym jest i kiedy premiera?

Data: 2024-06-06 15:11:14 | aktualizacja: 2024-06-06 19:34:30 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Igrzyska Śmierci, znane z cyklu książek Suzanne Collins, powracają! Jedna z najpopularniejszych książkowych serii doczeka się kolejnej odsłony. Znamy już datę premiery, tytuł i opis nowej książki z cyklu!

Igrzyska Śmierci: Wschód słońca podczas dożynek grafika

Od premiery Ballady ptaków i węży – najnowszej książki z cyklu Igrzyska Śmierci, stanowiącej prequel całej serii – minęły już 4 lata. W międzyczasie do kin trafił film na podstawie powieści i okazał się wielkim przebojem. Suzanne Collins – autorka książek dla młodych czytelników, w tym popularnej serii dystopii zatytułowanej Igrzyska Śmierci – nie spoczęła jednak na laurach i stale pracowała nad kolejną powieścią z cyklu. Właśnie wydawnictwo Scholastic Books ogłosiło, że już wkrótce trafi ona do czytelników. 

Igrzyska śmierci 5 część – tytuł

Dziś, 6 czerwca 2024, ujawniono oficjalny angielski tytuł nowej książki Suzanne Collins. Kolejna powieść z serii zostanie zatytułowana Sunrise on the Reaping. Na ten moment nieznany jest jeszcze oficjalny tytuł polskiej wersji językowej powieści, natomiast wszystko wskazuje na to, że powinien on brzmieć: Wschód słońca podczas Dożynek.

Co jeszcze wiadomo o książce?

Sunrise on the Reaping – opis

O czym jest najnowsza książka z cyklu Igrzyska Śmierci? Zgodnie z pierwszymi zapowiedziami, nowa powieść Suzanne Collins przedstawiać będzie losy mieszkańców Panem na 24 lata przed wydarzeniami z pierwszej części cyklu i 40 lat po wydarzeniach opisanych w Balladzie Ptaków i Węży. 

Nowa książka Sunrise on the Reaping opowie o 50. Głodowych Igrzyskach, czytelnicy zaś ponownie będą mieli okazję wejść do totalitarnego świata Panem. Jak dotąd pisarka inspirowała się mitologią grecką i rzymskimi igrzyskami gladiatorów. W przypadku Sunrise of the Reaping pisarka wyznała, że zainspirowała ją koncepcja ukrytej uległości brytyjskiego filozofa Oświecenia, Davida Hume. Hume pisał o tym, że każda jednostka w sposób egoistyczny liczy na korzyści ze strony innych, przede wszystkim najbliższych. Jednak gdy istnieje władza, pragnienie osiągnięcia korzyści może sprawić, że obywatel będzie uległy wobec władzy, nawet jeśli ta postępuje w sposób bezprawny. 

Czytaj również: Nowa powieść Katarzyny Grocholi już wkrótce! „Wyluzuj, kobieto!"

Hume pisze o łatwości, z jaką stosunkowo niewielka grupa osób jest w stanie rządzić całymi społeczeństwami. – Zainspirowało mnie to – mówi Suzanne Collins. Pisarka w swojej powieści ma również zastanawiać się nad wykorzystywaniem propagandy przez władzę i sile, jaką daje możliwość kontrolowania narracji. 

– Pytanie: „realne czy nierealne?" z każdym dniem wydaje mi się ważniejsze – mówi Collins. 

Słowo „Dożynki" w tytule odnosi się do corocznej uroczystości, organizowanej w każdym z dystryktów kilka tygodni przed Głodowymi Igrzyskami. To podczas Dożynek losowano trybutów (czyli zazwyczaj po dwie osoby z każdego dystryktu) − chłopaka i dziewczynę w wieku od 12 do 18 lat, który mieli wziąć później udział w Głodowych Igrzyskach.

Wschód słońca podczas Dożynek – kiedy premiera?

To dopiero wstępne zapowiedzi, a od premiery nowej książki Suzanne Collins dzieli nas jeszcze sporo czasu. Na ten moment amerykański wydawca Collins, wydawnictwo Scholastic zaplanowało premierę nowej książki pisarki na 18 marca 2025 roku. Do tej pory, oprócz pierwszego tomu, czytelnicy mogli sięgnąć po dwie inne książki z serii - W pierścieniu ognia oraz Kosogłos oraz prequel cyklu – Balladę Ptaków i Węży. 

W Polsce premiera książki odbędzie się prawdopodobnie w podobnym terminie. Nie wiadomo na razie, kto będzie polskim wydawcą nowej książki Suzanne Collins, można jednak przypuszczać, że będzie to dotychczasowy wydawca serii o Katniss Everdeen, Wydawnictwo Media Rodzina.

Igrzyska śmierci - nowy film

Co ciekawe, kilka godzin po zapowiedzi nowej książki Suzanne Collins, studio Lionsgate oficjalnie potwierdziło, że zajmie się ekranizacją piątej książki z popularnej dystopijnej serii. Na ten moment nieznane są szczegóły, poza faktem, że premiera filmu zaplanowana została na październik przyszłego roku. O reżyserię nowej części stara się także dotychczasowy reżyser filmów - Francis Lawrence.

Więcej na temat ekranizacji książki Sunrise on the Reaping przeczytać możecie tutaj.

Igrzysk Śmierci 5 część – gdzie kupić?

Książki nie ma jeszcze w oficjalnej polskiej dystrybucji, to za oceanem ruszyła już przedsprzedaż amerykańskiego wydania nowej książki z serii.  

Publikację zamówić można między innymi w księgarni Waterstones.com

Podobały Wam się Igrzyska Śmierci? Planujecie sięgnąć po kolejną książkę z cyklu?

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Wschód słońca podczas Dożynek
Suzanne Collins0
Okładka książki - Wschód słońca podczas Dożynek

To piąta powieść wchodząca w skład serii Igrzyska Śmierci. W najnowszej części autorka powraca do Panem, gdzie właśnie zorganizowane mają zostać 50. Głodowe...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje