Każdy szczyt ma swój Czubaszek

Maria Czubaszek w rozmowie z Arturem Andrusem.

Rozmowa dwóch wybitnych osobowości polskiej sceny kabaretowej - Artur Andrus wnikliwie przepytuje Marię Czubaszek z jej twórczości oraz burzliwego życia towarzyskiego i rodzinnego. W tych wspomnieniach, pełnych przewrotnych anegdot, pojawiają się m.in.: Jonasz Kofta, Jacek Janczarski, Adam Kreczmar, Agnieszka Osiecka, Jerzy Dobrowolski, Stefania Grodzieńska, Bohdan Łazuka i Jerzy Urban... Dowcipnym dopełnieniem tych rozmów są fragmenty satyrycznej i literackiej twórczości Marii Czubaszek oraz liryczne, a zarazem ironiczne, ilustracje Wojciecha Karolaka.

Kobieta instytucja, od wielu lat działająca na terenie kraju, rozśmieszająca bardziej niż gaz rozśmieszający, przeciwstawiana bywa patetycznej instytucji Matki Polki, pierwsza dama polskiej sceny kabaretowej. Wybitna autorka wybitnych skeczy, dosadny przykład na to, że palenie nie zabija, zwłaszcza poczucia humoru.

Krystyna Kofta

Dla Marysi nie był to łatwy czas. Nie cierpi wspomnień! I kiedy zorientowała się, że będę ją do nich zmuszał, bo przecież w tej sprawie ta książka, zaczęła mnie unikać. Nie znosi swojej twórczości! I kiedy było jasne, że będę nalegał, żeby przeczytała coś, co kiedyś napisała, przestawała odbierać telefon. Ma bardzo niefrasobliwy stosunek do swoich tekstów. Nie prowadzi żadnego archiwum, na pytanie "masz?" zazwyczaj odpowiada "gdzieś miałam". To, co udało się tutaj zamieścić, spisane jest z taśm zachowanych w archiwum dawnej Redakcji Rozrywki Programu III Polskiego Radia, kilku nagrań telewizyjnych. Ta rozmowa nie kończy się w jakimś logicznym momencie. Kończy się w momencie koniecznym dla ratowania naszej znajomości. Gdybym jeszcze kilka razy próbował ją zapytać o jakieś wspomnienie z dzieciństwa, znienawidziłaby mnie na zawsze.

Artur Andrus

Każdy szczyt ma swój Czubaszek - opinie o książce

Avatar użytkownika - chimerzasta
chimerzasta
Przeczytane:2017-09-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2017 roku,

Świetnie się czyta, uwielbiam ten rodzaj humoru, uwielbiam taką dozę dystansu do własnej osoby.
Polecam!

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-07-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Każdy kto chociaż kojarzy panią Czubaszek, wie że to nietuzinkowa, skromna i czasem może ciut naiwna postać, z oryginalnym spojrzeniem na życie. Mi zawsze kojarzy się jako jedyna kobieta w polskim show biznesie z nieodłącznym papierosem w ręku. Któż nie zna jej powiedzonka, którym określa siebie: "stara, ale jara"? Pani Maria Czubaszek traktuje siebie z przymrużeniem oka. W wywiadzie opowiada o kobiecości, mężczyznach, związkach partnerskich, zwierzętach które kocha bardziej od ludzi, czy o swoim największym nałogu - paleniu papierosów. Mówi w nim, że chciałaby mało pracować, dużo zarabiać, szybko umrzeć. Wywiad wzbogacany jest tekstami, które Maria Czubaszek pisała dla radia. Przytacza również liczne anegdoty z ludźmi kultury: Janczarskim, Koftą, Osiecką, Urbanem czy Łazuką. Ciekawostką jest to, że Maria Czubaszek to tak naprawdę, z domu Alicja Bacz. Nazwisko przyjęła po tym, jak wyrzucona z domu przez własną matkę, gdy przefarbowała sobie włosy z blond na czarny. Jak mówi, to przez matkę popełniła też krok nierozważny, wychodząc za mąż za dziennikarza o nazwisku Czubaszek (wówczas nazwisko to przyjęła na całe życie). Pisze teksty piosenek dla takich artystów jak: VOX, Trubadurzy, Ewa Bem, Grzegorz Markowski, Ryszard Rynkowski, Krystyna Prońko czy Katarzyna Cerekwicka. Jest ona autorką znanego przeboju "Rycz mała rycz", "Wyszłam za mąż, zaraz wracam". Całość uzupełniają liczne zdjęcia z prywatnego archiwum pani Marii. Jest to rozmowa inteligentna, ciekawa, dowcipna i prawdziwa. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co pani Maria wyznała Arturowi Andrusowi, gorąco polecam tę biografię.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
W dzieciństwie słuchałam skeczy Czubaszkowej, w młodości chodziłam na spotkania kabaretowe, w których konferansjerem był Andrus (mam nawet autograf ;)). Nie mogłam więc ominąć publikacji, w której te dwie nietuzinkowe osobowości rozmawiają. Jest tu sporo z tego, co pamiętam, i trochę nowego, o czym nie wiedziałam. Garść wspomnień, od wojny po współczesność, okraszona przykładowymi dialogami, plejada gwiazd radia i telewizji, przednich aktorów i świetnych autorów. Nie można tego nie przeczytać, nieprawdaż? Prawdaż, niestety. (Ocena: 5/6)
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-03-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Wywiad Artura Andrusa z Marią Czubaszek, przeplatany jej tekstami z dawnych lat. Wywiad pełen humoru, bo Czubaszek właściwie cały czas mówi humorem. Jest mistrzynią zgrabnych zdań. To kobieta z ogromnym dystansem do siebie i powinni się od niej uczyć wszyscy ci, którym tego dystansu brak.
Avatar użytkownika - Danka45
Danka45
Przeczytane:2013-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
Wywiad z Marią Czubaszek , rozmowa z Arturem Andrusem , z humorem , łatwo sie czyta .
Avatar użytkownika - edith013
edith013
Przeczytane:2013-06-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Uwielbiam Marię Czubaszek, za nieprzeciętny umysł, za słynne powiedzonka. Książka to przeprowadzany z Marią wywiad - rozmowy z Arturem Andrusem. Czyta się lekko i przyjemnie, niekiedy z uśmiechem na twarzy. Jaka jest Maria Czubaszek? Najlepiej przedstawił ją Piotr Jasek w wierszu: ONA MARIA wszyscy na nią czekali a ona jak gdyby nigdy nic wyłoniła się z mgły bo ona zamiast się chwalić woli wyjść zapalić
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2012-04-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Pod płaszczykiem żartu inspirujące opinie o kobietach i mężczyznach, czyli samo życie. Kto ciekawy jest ploteczek i tanich sensacji będzie zawiedziony, gdyż jest to wywiad przez duże W, fantastycznie przeprowadzony przez Artura Andrusa. Pani Maria to miłośniczka zwierząt, zwłaszcza piesków i wielka fanka Woody Allena.
Avatar użytkownika - CicheBaBum
CicheBaBum