Opis ksiązki
Kup Teraz

Król mieczy

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2011-06-30
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788375066760
Liczba stron: 672
Dodał/a książkę:speedi
Miasto na skraju chaosu. Okrutne rytuały voodoo. Witajcie w Miami! Jest rok 1980. Miami nie jest sielskim obrazkiem z widokówki - to miasto pełne przemocy, uzależnione od narkotyków i rozdzierane rasizmem. Max Mingus i Joe Liston, dwaj detektywi Oddziału Specjalnego Policji w Miami prowadzą rutynowe śledztwo w sprawie ciała odnalezionego w ogrodzie zoologicznym Primate Park. Gdy znajdują w żołądku mężczyzny na wpół strawioną kartę tarota przedstawiająca króla mieczy, a wkrótce potem odkrywają, że cała rodzina ofiary została brutalnie zamordowana, śledczy zdają sobie sprawę z potęgi wroga, z którym przyjdzie im się zmierzyć. Ślady prowadzą do Solomona Boukmana - najbardziej bezwzględnego przestępcy w Miami, człowieka, którego niewielu widziało, a o którym krążą przerażające legendy. Stając przeciwko czarnej magii voodoo i korupcji w szeregach policji, Max i Joe muszą działać na własną rękę. Jednak im bardziej zbliżają się do Solomona Boukmana, tym mocniej odczuwają jego wpływ. A gdy już Boukman przejmie nad tobą władzę, nigdy cię nie puści... Nick Stone (ur. w 1966 roku w Cambridge) - angielski pisarz gatunku kryminał, horror i groza. Zadebiutował w 2006 roku powieścią Pan Klarnet (Zysk i S-ka, 2009). Następnie w 2007 opublikował Króla mieczy, którego polska premiera ma miejsce w czerwcu 2011. W połowie br. ukaże się jego trzecia książka Voodoo Eyes. Stone interesuje się boksem, mieszka w Londynie.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,Ulubione,

Dwóch detektywów, kolorowy zespół, jak na nich mówią z powodu kolorów skóry, prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczych przypadków śmierci. Pierwsze zwłoki, znalezione w ogrodzie zoologicznym, przyciągają uwagę nie tylko miejscem porzucenia, ale również niezwykłą zawartością żołądka. Wkrótce detektywi nie tylko będą musieli walczyć z rasowymi uprzedzeniami, ale również poznać magię płynącą z kart tarota oraz przezwyciężyć korupcję i przekonanie o słuszności strasznych egzekucji dokonywanych przez policjantów. Czy tajemniczego mordercę uda się złapać, zanim wykona swój ostateczny atak?


Król Mieczy to jedna z kart talii tarota. Trudno przypisać jej jedno znaczenie, bo wszystko zależy od rozkładu kart - wiadomo jednak, że w każdym rozkładzie będzie to karta niezwykle istotna. To właśnie Król Mieczy znaleziony jest w żołądkach kolejnych ofiar, których śmierć wydaje się być efektem tajemniczych, haitańskich rytuałów. Sam Król Mieczy w ludzkiej postaci zdaje się jednak jeszcze bardziej nieuchwytny - kokainowy król zarządzający prostytutkami zdobionymi tatuażami w formie oznaczeń z talii kart wciąż ucieka przed policją. Nie znają go nawet ci, którzy robią z nim interesy.


Jest jeszcze jedna warstwa tej powieści - świat policji, który nie jest idealny. Doskonale odwzorowano nastroje z lat 80. ubiegłego wieku - rasowe podziały, które sprawiały, że ludzie nie byli w stanie służyć swojemu gatunkowi, odczuwając chęć odrzucenia tych "innych". Niezwykły oddział specjalny policji, stworzony w celu wybrania najlepszych policjantów i zwalczania najpoważniejszych zbrodni, okazuje się niczym innym, jak prywatną vendettą, która odciska się na sumieniu wszystkich dookoła. Korupcja, interesy z przestępcami - to tylko wstęp do świata, który pokazuje nam Nick Stone.


Mnie jednak najbardziej zafascynował chory związek matki i syna, znanej tarocistki, która jest mistrzem rzucania złych uroków, i jej nieudolnego, poniżanego syna. Sceny, które towarzyszą ich codzienności, łącznie z szorowaniem ciała 30-letniego mężczyzny przez jego matkę, budzą wstręt i oburzenie. Jednocześnie jednak, z jakiegoś powodu, wątek ten wydaje mi się niezwykle ważny dla całej książki, zwłaszcza że to właśnie syn decyduje się na wykonanie pierwszego kroku na drodze do swojego uwolnienia,  a jednocześnie - zakończenia procederu uprawianego przez matkę.


Jestem ogromną fanków thrillerów, w ta książka posiada absolutnie wszystko, aby móc być nazwaną dobrym przedstawicielem tego gatunku. Nie brak tutaj zarówno zaskakującego śledztwa, jak i obrazu prawdziwych charakterów policjantów, ukazania niedoskonałości, a w ramach tego wszystkiego - udziału magii w zwykłych, przyziemnych sprawach. Choć nie porywa od początku i potrzeba kilkudziesięciu stron, aby się do niej przekonać, to z pewnością "Król mieczy" jest książką wartą polecenia.


 


(recenzja pochodzi z bloga: 365ksiazekwrok.pl)

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów