Kuchnia Franceski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2010-07-01
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Recenzja - Kuchnia Franceski
Zabawna i poruszająca książka, z bohaterką, której nie można się oprzeć. "Kuchnia Franceski" to przepyszna historia o dzieleniu się miłością, życiem, radą i - nade wszystko - jedzeniem, autorstwa człowieka, który rozkochał Amerykanów w słonecznej Italii. Francesca, samotna matka dorosłych już dzieci, postanawia podjąć pracę gosposi. Nie chce żyć samotnie, a swoją pasją, czyli gotowaniem pragnie się z kimś podzielić. Jej pracodawczyni, Loretta, początkowo nie jest zachwycona surową, starszą panią. Powoli jednak, przysmaki gotowane przez Franceskę, jej mądrość i życzliwość sprawiają, że dom Loretty staje się prawdziwym domem, gdzie znajdzie się miejsce na przyjaźń, życzliwość, a może nawet na miłość?
Recenzja
madak Linia koment
Na półkach:

Wielokrotnie na rynku księgarskim pojawiają się ciekawe publikacje z gatunku literatury pięknej, niejako zahaczające o tematykę kulinarną, opisujące zmagania zapalonych kucharzyz menu francuskim, chińskim, meksykańskim czy włoskim. Jedną z takich książek bez wątpienia jest „Kuchnia Franceski” Petera Pezzelli’ego, publikacja pachnąca ciepłym, smakowitym spaghetti jedzonym w gronie najbliższych, ukochanych osób.Francesca to starsza już kobieta, matka dorosłych dzieci, która postanawia zatrudnić się jako gospod

aeljot plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek w 2015 roku,
Miła i przyjemna w lekturze książka. Łatwo się ją czyta. Jej akcja jest nieco przewidywalna wraz z pojawianiem się nowych postaci. Stwarza pozytywny obraz rodziny i bliskości. Pozwala także zwrócić uwagę na samotność z punktu widzenia osób w różnym wieku. Mówi także o tym aby nie oceniać ludzi po pozorach i wyuczonych stereotypach.
la_pinguin plusminus Linia koment
Spotykacie czasem książki, podczas lektury których macie wrażenie, że ktoś okrył Was ciepłym kocem, dał kubek z herbatą i sprawił, że wokół zapanował spokój? Dla mnie jedną z takich stała się właśnie Kuchnia Franceski.

Franceskę poznajemy w nietypowych okolicznościach. W samolocie. Jest przerażoną starszą panią, która wraca z wizyty u córki i wnuków. Boi się latać, więc w ręku trzyma różaniec i rodzinne zdjęcia. Wydaje się być krucha. Ten pogląd na jej temat zmieniłam dość szybko. Gdyż okazało się, że kiedy Franceska ma pod stopami ziemię jest wręcz nie do zdarcia. Mieszka w Nowej Anglii, z trójki dzieci w pobliżu zamieszkuje jedynie jej syn, czuje się samotna i strasznie się nudzi. I to właśnie nuda popchnęła ją do tego, żeby zostać nianią dla dwójki dzieci. Wychowywanych przez samotną matkę Lorettę: 9-letniego Willa i 12-letniej Penny.

Początki współpracy do najłatwiejszych nie należą. Dzieciom trudno jest zaakceptować fakt, że opiekuje się nimi starsza pani, zaś Franceska nie może się pogodzić z tym, że Lotta karmi rodzinę mrożonkami, a ona, nie chcąc być namolną, nie może nic ugotować. Zmienia się to z upływem czasu.

Franceska staje się dla spragnionych uczucia dzieci wymarzoną babcią. Piecze ciasteczka, gotuje pyszne, włoskie dania, wysłuchuje zwierzeń, doradza, koi awantury. A przy tym jednocześnie jest osobą z charakterkiem. Ma nietypową umowę ze swoimi podopiecznymi: ona piecze pyszności, oni sprzątają pokoje/odkurzają/zmywają itd. Z dnia na dzień stają się dla siebie rodziną. Również dla Lotty jest ona kimś ważnym, kimś kto pomaga jej uporządkować życie.

Tytułowa bohaterka mnie zachwycała. Jej spowiedzi (i nieodłączna i niezmienna pokuta) poprawiały mi humor. Podobnie zresztą jak fakt, że zauważała rzeczy, których miała nie zauważyć i stwarzała przedziwne sytuacje. Zapewne życie z nią nie byłoby takie łatwe (możliwe wręcz, że byłoby bardzo trudne), ale czytając Kuchnię Franceski pozazdrościłam dzieciom takiej nonny.

Kuchnia Franceski jest jak włoska kuchnia: różnorodna. I bawi i smuci, skłania do zatrzymania się w biegu i odłożenia mrożonek z powrotem do zamrażalnika. Oczywiście nie jest to powieść, która zaskoczy zakończeniem. Tego czytelnik może domyślić się już po kilku stronach. Za to potrafi zadziwić sposobami, jakimi do tego zakończenia dotrzemy.

Jakiś czas temu natknęłam się na niepochlebną opinię o jednej z książek Petera Pezzeli. Mianowicie chodziło o Lekcje włoskiego. Była ona na tyle odstraszająca, że zrezygnowałam z lektury. Teraz cieszę się, że przypadkiem w moje ręce trafiła Kuchnia Franceski. I jestem zdecydowana sięgnąć po inne książki autorstwa Pezzelego. Lubię jak ktoś robi mi herbatę i otula kocem.

damawsalonie.blogspot.com
wages plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Włoskie smaki w amerykańskim wydaniu. Sympatyczna starsza pani wprowadza ład i harmonię w życiu swojej, i nie tylko ,rodziny.
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Co mogę napisać? Lekka , łatwa i całkiem przyjemna. Dla mnie jednak za łatwa, za lekka. I tyle.
Sylwia-T plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo ciepła, wzruszająca i zabawna powieść. Tak jak poprzednia tego autora bardzo mnie zrelaksowała i oderwała od wszelkich stresów.
Tym razem to historia starszej kobiety, która wychowała już własne dzieci, doczekała się wnuków, została wdową. Jednak z powodu dużych odległości nie widuje swoich najbliższych zbyt często i bardzo za nimi tęskni. Zaczyna dopadać ją samotność, poczucie nieprzydatności nikomu. Zawsze prowadziła ciepły i pełen miłości dom, aż w końcu została w nim sama. Postanawia nie poddać się i znajduje pracę jako opiekunka. I tak jej ciepło, cierpliwość, poczucie humoru, a także talent kulinarny staje się tratwą ratunkową dla samotnej matki i jej dwójki dzieci. Franceska w magiczny sposób i przy pomocy różnych przysmaków pomaga poukładać życie Loretty. Dzięki niej również jej syn odnajduje w życiu szczęście. Jej dom znów jest pełen dzieci, ciepły i pachnący włoską kuchnią.
Przyjemna lektura, dobry przerywnik między trudniejszymi "klimatami".
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Habina Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,