Modlitewnik amerykański/Luizjański blues/Viator

Przedstawiciel amerykańskiego realizmu magicznego, laureat World Fantasy Award przedstawia trzy mikropowieści osadzone w oniryczno-magicznym klimacie amerykańskiego Południa. Wydane w Uczcie Wyobrażni ukazują się 9 sierpnia 2013.

Od pierwszych scen "Modlitewnika amerykańskiego" Lucius Shepard wyraźnie zaznacza swoją obecność w klasycznej amerykańskiej tradycji pamiętnikarskiej. Wardlin Stuart jest amerykańskim mesjaszem, człowiekiem, który (jak się wydaje) ma bezpośrednią łączność z Bogiem - jeśli jednak jest to prawda, to jest to bóstwo zupełnie inne od wszystkich, do jakich się w przeszłości modliliście. Historia Stuarta zaczyna się od zabicia mężczyzny w barze i dziesięcioletniego wyroku za zabójstwo. W więzieniu Stuart zaczyna pisać - tworzy utwory prozatorskie, wiersze i modlitwy, które jednak nie są kierowane do żadnego rozpoznawalnego boga. Za cel stawia sobie osiąganie drobnych sukcesów, nie marzy o cudach, lecz - i to już zakrawa na cud - jego prośby się spełniają, bez względu na to, czy prosi o dziewczynę dla siebie, czy o specjalne przywileje dla współwięźniów. Szybko zostaje uznany za prawdziwego szamana, z więzienia wychodzi w glorii sławy - i sława ta popycha go do konfliktu i nieuniknionej konfrontacji z fanatycznym kaznodzieją.

Luizjański blues

Witajcie w luizjańskim Grail - mieścinie leżącej tuż poza granicami rzeczywistości, gdzie plemienny szaman spotyka się z Jezusem, a miejscowi modlą się do nich obu. Posępna historia odsłania przed czytelnikiem mroczne głębie psychologii Grail i motywacji jego mieszkańców.

Viator

Czterej mężczyźni, zakwaterowani na pokładzie Viatora (frachtowca, który przed dwudziestu laty wbił się w ląd na odludnym odcinku alaskańskiego wybrzeża) i zatrudnieni do oceny jego wartości jako źródła surowców z odzysku, po pewnym czasie zaczynają się dziwacznie zachowywać. Ich domniemany szef, Thomas Willander, trapiony niepokojącymi snami, dochodzi do wniosku, że źródło ekscentrycznych zachowań załogi znajduje się na pokładzie Viatora. Zwraca się o pomoc do mieszkanki pobliskiej wioski Kaliaska i wspólnie zaczynają badać przeszłość statku, próbując ustalić - między innymi - jak to się stało, że wpadł na mieliznę, i kim jest tajemniczy człowiek, który wynajął całą czwórkę.

Informacje dodatkowe o Modlitewnik amerykański/Luizjański blues/Viator :

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2013-08-09

Kup książkę Modlitewnik amerykański/Luizjański blues/Viator

Modlitewnik amerykański/Luizjański blues/Viator - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2013-10-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Książkę składa się z trzech krótkich powieści, pozornie niczym ze sobą nie powiązanych. Co ciekawe, w oryginalnej wersji owe mini powieści ukazały się na amerykańskim rynku osobno, zaś wydanie ich jako całości, jest wyłącznie inicjatywą Wydawnictwa MAG. Inicjatywą jak najbardziej słuszną, gdyż z całą pewnością czytanie osobno poszczególnych powieści, nie mogłoby wywołać tak szerokiej gamy odczuć u czytelnika, jaką wywołuje niniejszy zbiór. Skoro mowa o owych odczuciach, należałoby przyjrzeć się bliżej treści każdej z tych opowieści, które to są za nie odpowiedzialne. "Modlitewnik amerykański" jest opowieścią o Wardlinie Stuarcie - zwykłym mężczyźnie, który na wskutek niefortunnego zbiegu okoliczności trafia do więzienia za zabójstwo. Tam, odkrywa w sobie niezwykłą umiejętność dobierana słów, składających się na krótkie modlitwy, kierowane do bliżej nie określonego "czegoś", a które to posiadają moc sprawczą, spełniając zawierane w nich prośby i błagania. Sława mężczyzny rozszerza się na cały kraj, wraz z wydaniem książkowego zbioru owych modlitw. Po opuszczeniu więzienia, związaniu się z piękną kobietą i przeprowadzce do małego, pustynnego miasteczka gdzieś na południu Stanów, wydaje się, że wszystko to co złe, ma już dawno za sobą. Niestety niespodziewana sława związana z popularnością "Modlitewnika", tłumy fanów i fanatycznych wyznawców oraz liczni wrogowie, widzący w Nim urzeczywistnienie biblijnego "Antychrysta", burzą ów porządek, zmieniając na zawsze całe jego życie. Co więcej.., pojawia się pewna tajemnicza postać, która wydaje się być ludzką formą bóstwa, boga, tajemniczej siły, odpowiedzialnej za spełnianie się modlitw Wardlina.. "Luizjański blues" - druga z proponowanych mini powieści, najkrótsza w formie ale i jednocześnie najbardziej interesująca. Jest to historia mieszkańców malutkiego miasteczka Grail, miasteczka przepełnionego swoistą magią i nierzeczywistością, której źródłem i zarazem punktem oparcia, jest wiara mieszkańców w ochronną moc tajemniczego "Dobrego Szarego Człowieka". Ową niezwykła mieścinę poznajemy wraz z przypadkowym turystą - Jackiem Mustainem, którego do pozostania w mieście zmusza awaria jego samochodu. Pech, a być może przeznaczenie losu, sprawia, że dzieje się w przeddzień święta Nocy Świętojańskiej, podczas to której mieszkańcy wybierają młodą dziewczynę na "królowa", na głowę to której to przez najbliższe 20 lat, będą spadały wszelkie nieszczęścia wszystkich mieszkańców Grail. Jak by tego było mało, Jack zakochuje się w kończącej swoją kadencję królowej - Violi, która w nadchodzącą noc musi oddać swoją "koronę".. I wreszcie "Viator", ostatnia ze zbioru opowieści. Najbardziej mroczna, szalona i nie podająca się żadnym regułom historia, która jest na tyleż realna, co i baśniowa. Viator to nazwa statku, który na wskutek tajemniczych wydarzeń osiadł na mieliźnie i wbił się głęboko w leśny brzeg Alaski, w pobliżu miasteczka Kaliaska. Thomas Willander, wraz z grupą trzech innych mężczyzn, dostaje angaż od tajemniczego pracodawcy, który stawia przed mężczyznami zadanie zamieszkania na opuszczonym i niszczejącym okręcie, pod pretekstem oszacowania strat i kosztów złomowania statku. Po pewnym czasie Thomas zaczyna być światkiem dziwnym, tajemniczych wydarzeń, które wiążą się nierozerwalnie z okrętem. Każdy z mężczyzn zaczyna pogrążać się we własnym, zamkniętym świecie, a rzeczywistość nierozerwalnie mieszać z fikcją i halucynacjami. Jedyną szansą dla Thomasa wydaje się być poznana w miasteczku kobieta, z którą połączył go gorący romans.Czy jednak owa miłość będzie silniejsza niż moc "Viatora".. Modlitewnik amerykański/Luizjański blues/Viator" to książka tyleż ciekawa, co i trudna w odbiorze. Z pewnością jej lektura niejednokrotnie zafascynuje czytelnika, zaskoczy, wprawi w dziwny nastrój, wywoła mieszane uczucia, ale i jednocześnie nie pozwoli o sobie zapomnieć na bardzo długo. To opowieść o niezwykłym świecie i jego zwykłych mieszkańcach, lub jak kto woli, zwykłym świecie i zamieszkujących go niezwykłych ludziach. Jestem przekonana, że książka ta będzie inną dla każdego czytelnika, gdyż każdy odnajdzie w niej odmienne wartości, przesłanie, treści, które go zafascynują. Nie pozostaje mi zatem nic innego, niż zaprosić wszystkich w ten niezwykle klimatyczny świat amerykańskiej prowincji.., gdzie rzeczywistość i fikcja często mają wspólne imię..
Uwielbiam opowieści przedstawiające świat tak inny od naszej rzeczywistości. Książkę poleciła mi moja koleżanka, dlatego zamierzam ją na pewno przeczytać:)
Krokodylowa skała
Lucius Shepard0
Okładka ksiązki - Krokodylowa skała

Wybór piętnastu najlepszych opowiadań i krótkich powieści Luciusa Sheparda. Laureata Hugo, Nebuli, Locusa, World Fantasy i nagrody Brama Stokera. Gwiazdy...

Smok Griaule
Lucius Shepard0
Okładka ksiązki - Smok Griaule

Minęło z górą ćwierć wieku, odkąd Lucius Shepard wprowadził nas w niezwykły fikcyjny świat, oddzielony od naszego tylko "najcieńszym z możliwych marginesem...