Okładka książki - Mój przyjaciel Stefan

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje: Eva Lindström
Dodał/a książkę: czytam

Pierwszy raz zobaczyłam go w telewizji w programie przyrodniczym. Potem spotkaliśmy się przed sklepem. Rozerwała mu się torba, więc pomogłam mu pozbierać zakupy z chodnika. Przez jakiś czas zarabiał wierceniem dziur, ale dziury zaczęły mu się śnić po nocach. Ma na imię Stefan. Jesteśmy przyjaciółmi. „Najbardziej codzienna codzienność i kompletny odlot” – tak szwedzki recenzent podsumował tę książkę. Nic dodać, nic ująć. Eva Lindström bez mrugnięcia okiem potrafi opowiadać najbardziej absurdalne historie osadzone w najpospolitszej zwyczajności.

Avatar użytkownika - Scathach
Scathach
Przeczytane:2017-05-10, Przeczytałem,

Mój przyjaciel Stefan to opowieść o tytułowej sowie. Jego historię opowiada dziewczynka, która najpierw zobaczyła go w telewizyjnym programie, później zaś spotkała przed sklepem, gdzie rozerwała mu się torba i gdzie pomogła mu ona pozbierać rozsypane rzeczy, inicjując tym samym znajomość.

Dowiadujemy się, że puszczyk próbuje odnaleźć swoje miejsce w mieście, co okazuje się sprawą wcale nie łatwą. Sprzedając swój dom rodzinny i przenosząc się z południa kraju, wcale nie sądził, że zadomowienie się w nowym miejscu może przysporzyć tyle trudności. Najpierw próbował swoich sił w telewizji, gdzie pracował jako sowa właśnie. Później wiercił dziury pod sklepowe półki, to jednak skończyło się wypadkiem i zwolnieniem. Po tym doświadczeniu Stefan postanowił zmienić swoje życie i otworzyć własny biznes – szkołę latania. Tym oraz innym perypetiom przygląda się dziewczynka, kibicując sowie na każdym kroku i śledząc jej poczynania z dziecięcą ciekawością.

Ich śladami ruszyć ma młody czytelnik, dla którego niczym dziwnym nie powinno się wydawać obserwowanie spersonifikowanej sowy, próbującej swoich sił w ludzkim świecie.  Wrażenie swojskości potęgować mają także ilustracje, przypominające kreskę dziecka – specyficzna fryzura głównej bohaterki, typowy dla najmłodszych zarys liczb, próby dokładnego odzwierciedlenia rzeczywistości i dbałość o szczegóły bardzo dobrze wpisują się w świat dziecięcy, w którym czytelnik, dla którego oka przeznaczona jest książka, doskonale się odnajdzie.

I bawić powinien się przednio.

Eva Lindström to autorka znana już w Polsce dzięki książce Mats i Roj. Ktoś się wprowadza. O ile tamta jednak dedykowana była dzieciom nieco starszym, jej najnowsza wydana u nas powiastka przeznaczona jest dla małego czytelnika powyżej 3 roku życia.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - Scathach
Scathach
Przeczytane:2017-05-10, Przeczytałem,

I bawić powinien się przednio.

Mats i Roj. Ktoś się wprowadza
Eva Lindström0
Okładka ksiązki - Mats i Roj. Ktoś się wprowadza

Roj mieszka z mamą i tatą. Pewnego dnia do domu obok wprowadza się Mats z mamą i młodszą siostrą. Mats i Roj zostają kolegami i razem zastanawiają się...

Mój przyjaciel Stefan
Eva Lindström0