OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Mój przyjaciel Stefan

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2017-04-03
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7776-115-1
Liczba stron: 28
Ilustracje: Eva Lindström
Dodał/a książkę:czytam
Pierwszy raz zobaczyłam go w telewizji w programie przyrodniczym. Potem spotkaliśmy się przed sklepem. Rozerwała mu się torba, więc pomogłam mu pozbierać zakupy z chodnika. Przez jakiś czas zarabiał wierceniem dziur, ale dziury zaczęły mu się śnić po nocach. Ma na imię Stefan. Jesteśmy przyjaciółmi.

„Najbardziej codzienna codzienność i kompletny odlot” – tak szwedzki recenzent podsumował tę książkę. Nic dodać, nic ująć. Eva Lindström bez mrugnięcia okiem potrafi opowiadać najbardziej absurdalne historie osadzone w najpospolitszej zwyczajności.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Scathach plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-05-10, Na półkach: Przeczytałem,

Mój przyjaciel Stefan to opowieść o tytułowej sowie. Jego historię opowiada dziewczynka, która najpierw zobaczyła go w telewizyjnym programie, później zaś spotkała przed sklepem, gdzie rozerwała mu się torba i gdzie pomogła mu ona pozbierać rozsypane rzeczy, inicjując tym samym znajomość.


Dowiadujemy się, że puszczyk próbuje odnaleźć swoje miejsce w mieście, co okazuje się sprawą wcale nie łatwą. Sprzedając swój dom rodzinny i przenosząc się z południa kraju, wcale nie sądził, że zadomowienie się w nowym miejscu może przysporzyć tyle trudności. Najpierw próbował swoich sił w telewizji, gdzie pracował jako sowa właśnie. Później wiercił dziury pod sklepowe półki, to jednak skończyło się wypadkiem i zwolnieniem. Po tym doświadczeniu Stefan postanowił zmienić swoje życie i otworzyć własny biznes – szkołę latania. Tym oraz innym perypetiom przygląda się dziewczynka, kibicując sowie na każdym kroku i śledząc jej poczynania z dziecięcą ciekawością.


Ich śladami ruszyć ma młody czytelnik, dla którego niczym dziwnym nie powinno się wydawać obserwowanie spersonifikowanej sowy, próbującej swoich sił w ludzkim świecie.  Wrażenie swojskości potęgować mają także ilustracje, przypominające kreskę dziecka – specyficzna fryzura głównej bohaterki, typowy dla najmłodszych zarys liczb, próby dokładnego odzwierciedlenia rzeczywistości i dbałość o szczegóły bardzo dobrze wpisują się w świat dziecięcy, w którym czytelnik, dla którego oka przeznaczona jest książka, doskonale się odnajdzie.


I bawić powinien się przednio.


Eva Lindström to autorka znana już w Polsce dzięki książce Mats i Roj. Ktoś się wprowadza. O ile tamta jednak dedykowana była dzieciom nieco starszym, jej najnowsza wydana u nas powiastka przeznaczona jest dla małego czytelnika powyżej 3 roku życia. 


 

mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów