Ognisty Bóg

Tom 5 cyklu Cykl egipski

Nad lśniącym Nilem genialny Taita – niewolnik i doradca Faraona – trafia w sam środek splątanych namiętności, intryg i niebezpieczeństw. Zadanie, które mu powierzono – zniszczenie Armii Hyksosa i zawarcie przymierza z Kretą - zmusza go do wyruszenia w górę Nilu, przez Półwysep Arabski do magicznego miasta Babilonu, aż na otwarte morze. Dźwigając na barkach ciężar losów Egiptu, Taita wkracza w świat, w którym granica pomiędzy lojalnością i zdradą jest ruchoma jak piaski pustyni, podstępni wrogowie ukrywają się w cieniu, a w mroku czai się śmierć.

Informacje dodatkowe o Ognisty Bóg:

Ognisty Bóg - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2015-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,

Wilbur Smith to niekwestionowany mistrz powieści historycznej, który poprzez swoje książki ukazuje Nam miniony świat takim, jakim chcielibyśmy go widzieć. To powieści o ludzkich namiętnościach, polityce, magii i wielkich tajemnicach sprzed wieków, które to wciąż rozpalają wyobraźnię czytelników na całym świecie. Wilbur Smith to bowiem nie tylko świetny pisarz, ale także i niezwykły gawędziarz, którego każde zdanie i słowo wydaje się być częścią opowieści z jego własnego życia, tak bardzo prawdziwą, realną, żywą.. To rzadki talent, którego nie sposób nie docenić i nie czerpać z niego jak najwięcej radości i przyjemności.. Dlatego też nie mogłam oprzeć się pokusie sięgnięcia po kolejną powieść w jego dorobku - "Ognisty Bóg", która stanowi kolejną odsłonę niezwykle popularnego i fascynującego "Cyklu egipskiego".

Piąta część cyklu opowiada o wydarzeniach rozgrywających się bezpośrednio po tych przedstawionych w pierwszym tomie cyklu - "Bogu Nilu". Głównym bohaterem tej historii jest Taita, będący niewolnikiem ale także i głównym doradcą i powiernikiem Faraona Tamose. To niezwykle inteligentny, przebiegły i pomysłowy człowiek, którego rady zawsze znajdują posłuch i uznanie u panującego władcy  Starożytnego Egiptu. I oto przed Taitą stanie niezwykle trudne zadanie, które polega na pokonaniu niezwykle groźnych Hyksosów, jak i również zawiązanie sojuszu polityczno - militarnego z Krętą.. W tym celu Taita udaje się w niezwykle niebezpieczną wyprawę wzdłuż Nilu, poprzez zapierające dech w piersi obszary Babilonu, aż do wybrzeży Krety.. Ów podróż na zawsze odmieni życie samego Taity, jak i również losy całego Egiptu..

Powieść  Wilbura Smitha dokonała tego, o czym marzyłam od dawna przy spotkaniu z fabularną historią o Starożytnym Egipcie. Tym czymś jest połączenie ciekawej opowieści ze zrozumiałą, przystępną i prostą formą relacji o tym fantastycznym, starożytnym świecie Czytając "Ognistego Boga" czerpałam autentyczną radość i satysfakcję z lektury tej książki, a przy tym bez trudu odnajdywałam się w realiach polityczno - kulturowo - religijnych "Kraju znad Nilu". Autor ukazał tutaj świat pełen przygody, tajemnic, magii, ale także i zwyczajnego, codziennego  życia, wobec którego to imiona poszczególnych Bogów, władców i kapłanów..,  tracą jakby na znaczeniu.

Pod względem gatunkowym mamy tu do czynienia oczywiście z powieścią historyczną, która jak to zwykle bywa, zawiera w sobie elementy wielu innych gatunków literackich. I tak oto doświadczymy tutaj historii z pogranicza sensacji, kryminału, political fiction (wiem, że w przypadku starożytności brzmi to dziwnie, ale tak jest), romansu, a na fantasy kończąc. Tym samym Nasza przygoda z tą książką wiąże się z nieustającym zaskoczeniem, nieprzewidywalnością i bardzo "szerokim" spojrzeniem na realia tej pradawnej rzeczywistości. Ważne przy tym jest to, iż Wilbur Smith doskonale czuje się i sprawdza w każdym z tych gatunków, dzięki czemu czytając o mrożących krew w żyłach przygodach głównego bohatera, pałacowych intrygach, politycznych mediacjach  czy wielkiej bitwie, zawsze jesteśmy zauroczeni i pochłonięci tą opowieścią:)

W przypadku każdej powieści historycznej ocenie podlegają jej dwie najważniejsze strony - fabuła i świat przedstawiony. W przypadku "Ognistego Boga"  obie stoją na bardzo wysokim poziomie, zachwycając tym samym każdego, nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Fabuła tej historii to opowiadana z pozycji głównego bohatera relacja o jego służbie, politycznych działaniach i militarnych czynach, których to tłem jest niezwykła wyprawa po ówczesnym świecie. Doświadczymy tutaj szpiegowskiej intrygi, pojedynków na śmierć i życie, wielkiej wojny w bitewnym kurzu i szczęku oręża, intelektualnego śledztwa i romansu, którego nigdy byśmy nie spodziewali się tu poznać.. Bardzo dobrym pomysłem był ten, iż wszystkie wydarzenia obserwujemy tu z perspektywy Taity, dzieląc z nim w ten sposób wszelkie emocje i myśli.. To klasyczny sposób prowadzenia powieści przygodowo - historycznej, który w tym przypadku sprawdza się w 100%. Sama akcja tej historii pędzi zaś z zawrotną prędkością, nie pozwalając choć na chwilę oderwać się od lektury, nie mówiąc już o minimalnym poczuciu znudzenia tą opowieścią.

Jeśli chodzi zaś o ukazany tu świat Starożytnego Egiptu, to nie powstydziłby się go chyba nawet sam ojciec literatury - Herodot. Otrzymujemy tutaj niezwykle barwny, szczegółowy i intrygujący obraz wszystkich realiów tej dawnej rzeczywistości, z polityką na pierwszym planie, oraz codziennym życiu Egipcjan w tle. Oczywiście w tekście tym występują autentyczne nazwy, imiona, pojęcia, które dodają nie tylko kolorytu tej opowieści, ale przede wszystkim wiarygodności. To prawdziwa uczta dla miłośników historii starożytnej, w której tak naprawdę wszystko przecież było i wciąż jest fascynujące. Autor doskonale wie o czym pisze, o czym świadczy znajomość nawet najdrobniejszych szczegółów, chociażby tak bardzo widocznych w opisach religijnych wyznań i związanych z nimi czynności. Ponadto nie można zapominać o tym, iż dzięki wielkiej podróży Taity i jego podopiecznych aż do wybrzeży Morza Śródziemnego, poznajemy także świat spoza granic Egiptu, wraz z jego geograficznym i kulturowym pięknem..

Główny bohater tej opowieści - Taita, to człowiek budzący bardzo skrajne emocje. Niewolnik, eunuch, doradca Faraona, którego cechuje niezwykła inteligencja i przebiegłość, ale także i oddanie swojemu władcy. Z drugiej strony jednak jest to człowiek bezwzględny, nie wahający cofnąć się nawet przed najbardziej okrutnymi czynami w imię sukcesu swojej misji. Mimo to bardzo szybko polubiłam tego bohatera, uwierzyłam mu i zaczęłam żyć jego życiem, jakże barwnym i emocjonującym. Myślę, że przyczyniły się do tego niezwykłe poczucie humoru tej postaci, które zachwyca, jak i również jego dramatyczne życie, wobec którego to nie sposób przejść bez współczucia.. Taita to bohater idealny dla tej opowieści, który swoją osobą czyni ją tak wyjątkową i fascynującą.

"Ognisty Bóg" to powieść historyczna przez duże "P", po którą powinni sięgnąć wszyscy miłośnicy gatunku. Powinni uczynić to tym bardziej, iż lektura tej pozycji nie wymaga znajomości poprzednich odsłon cyklu, gdyż można traktować ją jako zupełnie odrębną całość.  To piękna podróż do najdalszych czasów, podczas której to doświadczymy niezwykłych przeżyć i emocji,  tak bardzo oczekiwanych i uwielbianych przez każdego miłośnika literatury.. POLECAM!

Siódmy papirus
Wilbur Smith0
Okładka ksiązki - Siódmy papirus

Angielski arystokrata i poszukiwacz przygód Nicholas i piękna archeolog Royan poszukują grobowca faraona Memose sprzed czterech tysięcy lat. W pełnym...

Kopalnia złota
Wilbur Smith0
Okładka ksiązki - Kopalnia złota

Republika Południowej Afryki, koniec lat 60-tych. ,,Żądam bezwzględnego posłuszeństwa. Będzie pan moim człowiekiem w kopalni". Taki warunek awansu na...