Opis ksiązki
Kup Teraz

Okularnik

Ocena ( 28 osób )
4.9
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2015-05-20
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788377589809
Liczba stron: 848
Dodał/a książkę:dayna15
Sasza Załuska postanawia wrócić do policji. Najpierw jednak wyjeżdża na Podlasie do Hajnówki, by raz na zawsze uporządkować swoje życie osobiste. Profilerka uczestniczy w tradycyjnym białoruskim weselu i staje się świadkiem dramatycznych wydarzeń. Uprowadzona panna młoda to kolejna kobieta, związana z lokalnym przedsiębiorcą, która zaginęła bez śladu. Tymczasem w okolicznych lasach wciąż znajdowane są ludzkie szczątki. W każdej z tych niewyjaśnionych spraw przewija się auto – mercedes okularnik. Na jaw wychodzą także mroczne sekrety mieszkańców miasta silnie związane z przeszłością. W 1946 roku na terenach Podlasia oddział jednego z „żołnierzy wyklętych” – Romualda Rajsa „Burego” – dokonał pogromu wsi prawosławnych. Na oczach Saszy sielskie miasteczko zmienia się w arenę krwawych porachunków, podczas których z pełną siłą odżywają polsko-białoruskie antagonizmy.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
OkiemMK + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Okularnik to II część tetralogii kryminalnej z profilerką Saszą Załuską w roli głównej. Czy podobnie jak w jej poprzedniczce Pochłaniaczu analiza i dedukcja grają pierwsze skrzypce? Co jest atutem tej powieści i czy jest lepsza od I części cyklu? Zapraszam Was do poznania mojego zdania o tej książce.

Fabuła. Sasza wyjeżdża na Podlasie do Hajnówki, by uporządkować swoje życie osobiste przed powrotem do policji. Staje się świadkiem uprowadzenia panny młodej oraz wielu lokalnych dramatycznych wydarzeń, w tym tych powiązanych z tragiczną przeszłości Podlasia. Odżywają polsko-białorukie antagonizmy. Jak każdy z tych elementów łączy się ze sobą? I czy przewijający w każdej z tych spraw mercedes zwany ,,okularnikiem" naprowadzi profilerkę na właściwe tropy?

Świat przedstawiony. Okularnik to kryminał z wątkami psychologicznymi, kulturowymi i obyczajowymi. To także opowieść o zbrodniach, których lata nie są w stanie wymazać. Waga ZIEMI, dziedzictwo kulturowe, pamięć o przodkach liczą się tutaj równie bardzo jak teraźniejszość. Przez co historia jest bardzo spójna. Czytelnik ma możliwość stopniowego odkrywania tego jak przeszłość łączy się z teraźniejszością, a sploty wydarzeń zadziwiają. Otrzymuje także obszerny opis miejscowości Hajnówki, jej mieszkańców, zwyczajów czy wzajemnej niechęci, wrogości i różnicy poglądów społeczności polskiej i białoruskiej. Katarzyna Bonda prowadząc nas przez tę historię nie szczędzi nam retrospekcji, porządnego tła historycznego, dramatycznych zwrotów akcji i możliwości analizy zebranych ,,dowodów", sprawiając, iż fabuła zorganizowana jest wokół zbrodni, a my wraz z Załuską poznajemy okoliczności, odkrywamy prawdę. Wszystko to w atmosferze lęku i niepewności, ale także w mrocznym i ponurym klimacie. Hajnówka w Okularniku to przede wszystkim szarość, smutek, żal i przygnębienie, które udziela się podczas czytania lektury. To także chęć wymazania za wszelką cenę grzechów przeszłości i mrocznych tajemnic posiadanych przez mieszkańców miasteczka. Historie, które poruszyły mnie i wgryzły się głęboko w świadomość, gdy tylko je poznałam.

Bohaterowie. Okularnik to pełna gama niejednoznacznych postaci. Zawistni, smutni, twardzi, pamiętliwi, złośliwi, pewni siebie, ponurzy, tchórzliwi. Występuje tu wielu bohaterów, których większość z nas wolałaby nie spotkać w realnym świecie. Są też tacy, których ciężko określić czy są dobrzy czy źli. Z drugiej strony spore ich grono mogłoby opowiedzieć historie, które wstrząsnęłyby naszym jestestwem. Historie, które powinny ujrzeć światło dzienne. Wpisują się oni idealnie w otoczenie, tworząc swego rodzaju tło - zapewnia to wielowątkowość i duża ilość, szczegółowo opisanych bohaterów. Wyróżnić możemy tutaj postacie główne, drugorzędne i epizodyczne. Jednocześnie ich losy i życia jakoś łączą się ze sobą. Sasza nadal wykazuje się determinacją, korzysta ze swoich umiejętności, sprawia jednak wrażenie osoby odrobinę zagubionej, walczącej samotnie z całym światem i z przeciwnościami, jakie piętrzą się podczas jej pobytu w Hajnówce. Śledząc jej losy czułam, iż znalazła się ona dalej od rozwiązania swoich problemów, niż na początku tej historii. Czekam na ciąg dalszy z niecierpliwością.

Wrażenia. Okularnik to naprawdę bardzo dobra książka z masą atutów, jednak odnalazłam w niej kilka elementów, które spowodowały, iż powieść przytłoczyła mnie i pozostawiła w stanie lekkiego zagubienia. Jej głównymi plusami są: skomplikowana, dopracowana i spójna fabuła, dramatyczne zwroty akcji na każdym etapie powieści, misternie utkane postacie, brak przypadkowości czy przerażająca prawda z przeszłości, którą odkrywamy stopniowo, i która skłania do przemyśleń. Ponadto złowrogi klimat powieści, szybkość i płynność czytania czy dialogi bez dłużyzn sprawiły, iż na długo ją zapamiętam. Ni mniej brak pozytywnych wydarzeń w życiu bohaterów, ciągła atmosfera smutku, żalu i przygnębienia czy niepasujący wg mnie do fabuły, lekko fantastyczny końcowy wątek zaburzyły mi odbiór utworu. Po jej przeczytaniu miałam wrażenie, iż nie ma nadziei na to, że po złych doświadczeniach czy przeżyciach przyjdą dobre chwile, a świat przedstawiony wydał mi się zbyt mdły i smutny. Jednocześnie warto zaznaczyć, iż to, co przytłoczyło mnie wielu czytelniom może przypaść do gustu. Na jej tle Pochłaniacz wypadł w moich oczach lepiej - był bardziej dynamiczny, wywarzony, jeśli chodzi o ilość szczegółów i natężenie przygnębiającego klimatu. Mam nadzieje, iż trzeci żywioł Saszy Załuskiej - Ogień, czyli książka Lampiony, będą lekturą, która mnie zachwyci w 100%.

Podsumowując Okularnik to skomplikowany, konkretny i dopracowany kryminał łączący w sobie przeszłość z teraźniejszością, który polecę wielbicielom gatunku. Powieść niepozbawiona nadmiernej szarości, smutku i przygnębienia, jednakże godna polecenia ze względu na: niejednoznaczne i charakterne postacie, obszerne opisy najbliższego otoczenia, mieszkańców i relacji, jakie pomiędzy nimi panują. Czy mroczne sekrety i przerażające zbrodnie z teraźniejszości i przeszłości, które zawierają w sobie ziarna prawdy, a które mamy możliwość odkrywać stopniowo wraz z profilerką. Katarzyna Bonda to autorka, która nie tylko posiada warsztat, ale i wypracowała sobie specyficzny styl. Czytanie jej powieści to czysta przyjemność, nawet, jeżeli nie wszystkie elementy mi odpowiadają. Do tej pory wspominam Polskie morderczynie, które bardzo mną wstrząsnęły. Pozostają one podobnie jak Zbrodnia [nie] doskonała moimi ulubionymi publikacjami tej pisarki.

,,Każda prawda jest lepsza niż złudny spokój ducha."

Hajnówka to rodzinna miejscowość autorki, a powieść zawiera nie tylko wiele inspiracji autentycznymi wydarzeniami dotyczącymi pogromu wsi prawosławnych przez oddział jednego z ,,wyklętych żołnierzy", ale także kilka elementów dotyczących historii rodzinnej Katarzyny Bondy.
http://okiemmk.com/opinia-okularnik-katarzyna-bonda/
flokete plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Moje odczucia podczas czytania
Z początku pojawia się dosyć nietypowa scena, która w dalszym ciągu nie wiem dlaczego została tam osadzona. Być może ma kluczowe znaczenie, ale nie zagłębiałam się w tym. Książka sama w sobie jest obszerna, a fabuła wbiega na właściwy tor dopiero po solidnym początku, około 200 strony. W tym kryminale potwierdziły się moje refleksje o kreatywnym wydealizowaniu sylwetek postaci, bowiem Katarzyna Bonda znowu zasypuje nas historiami ludzi, niekoniecznie ze sobą powiązanych. Zaczynając na małżeństwie z rozsądku, a kończąc na wyjaśnieniu motywów zbrodniarza. Wszystko jednak okazuje się być inne niż się zapowiadało. Tak naprawdę nie wiemy, gdzie mamy szukać winnego, gdyż pojawia się wiele postaci, które za każdym razem rzucają nowe światło na sprawę. Bohaterów bardzo polubiłam, ale ci z Pochłaniacza byli bardziej żywi. Szczególną uwagę poświęciłam Piotrowi Bondurakowi, bardzo ważnej dla sprawy osobie. Na początku pomyślałam - stary dziad, lecz potem ukazuje nam się jego cała historia, która pokazuje, że nie miał takiego kolorowego życia.
Tropów w sprawie jest wiele. A naprawdę świetnym pomysłem, według mnie, było wprowadzenie wątku historycznego i wojennego z połączeniem prześladowania na tle nacji. Dzięki temu możemy zapoznać się też z historią innych, pobocznych postaci oraz co nieco o samej przeszłości Hajnówki i okolic. Również podobało mi się postawienie czytelnika z nowej perspektywy, gdzie to Sasza Załuska była podejrzaną, a nie dochodzeniowcem. Zbrodnia od razu wydawała mi się mistyczna. Ludojad, czaszki głów - ciekawie. Powiem szczerze, że przez połowę książki nie skupiałam się na szukaniu zabójcy, lecz przeżywania dramatycznych historii. Kiedy dochodzimy do trzeciej czwartej książki sprawa zbrodni, a raczej dwóch, szybko wypływa na powierzchnię.
W końcu zakończenie. No tego to się nie spodziewałam! Chciałabym tutaj podzielić się szczegółami, ale nie! Wiem kto jest zabójcą - szok. Osoby z pozory normalne okazały się psychopatyczne, zaś tamci na odwrót. Mamy tutaj typowy motyw zabójstwa sięgający do odległej przeszłości. No i samiuśkie zakończenie - jeszcze większy szok. To co się wydarzyło długo zostanie w mojej pamięci.

Moje odczucia po przeczytaniu
Okularnik to świetny kryminał z intrygującą i godną odkrycia zbrodnią, który jest połączony z dawnymi antagonizmami na tle rasowym. Jeszcze większa dawka ujmujących serca postaci i ich niewiarygodne historie. I Hajnówka - z pewnością konieczne odwiedzenia miejsce, które zostało przedstawione nie mniej ujmująco niż bohaterowie.

Gorąco polecam! Ode mnie 10/10
Recenzja pochodzi z http://flokete-libro.blogspot.com
czarniutka21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,kryminały,Wyzwanie - 52 książki 2016,
Książki Katarzyny Bondy pochłaniam w ciemno, gdyż jest to dla mnie autorka genialna! "Okularnik" to druga część serii o Saszy Załuskiej. Według mnie jest to powieść jeszcze lepsza niż "Pochłaniacz". Świadczy to o rozwoju pisarki, także bardzo duży plus. Główna bohaterka powoli układa sobie życie, postanawia wrócić do policji a w nadchodzącej przyszłości czeka ją egzamin, który ma być właściwie tylko formalnością. Jednak wcześniej kobieta wybiera się na Podlasie, do wsi Hajnówka w związku ze swoimi sprawami z przeszłości. Tam zostaje wplątana w bardzo dziwną aferę kryminalną z przed lat. Historia jest bardzo ciekawa, opowieści o białoruskich kobietach, wojnie i sytuacji na Podlasiu z przed wielu lat wciągnęły mnie bez reszty. Dodatkowym atutem jest styl pisania autorki, dzięki któremu książkę czyta się bardzo łatwo. Akcja toczy się bardzo szybko, szczególnie ostatnie strony wbijają w fotel. Nie jest to lekka i przyjemna opowieść, ale na prawdę warto ją przeczytać!
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2015 (181),
Żałuję, że przeczytałam "Okularnika". Jak można rzucić tak mocne zakończenie 2 tomu i kazać czytelnikom czekać ponad rok na kolejny? Ostatnia scena dosłownie mnie rozwaliła na kawałki i skręca mnie z ciekawości, żeby poznać dalsze losy Załuskiej i Duchnowskiego. Czy mężczyzna przeżyje? To pytanie dręczy mnie po nocach. Brakowało mi dłuższego wspólnego działania tego teamu. Załuska to typowa indywidualistka, która co rusz pakuje się w tarapaty. Ponownie samego profilowania trochę mało, za to sporo ciekawych rozmów i typowo detektywistycznej dedukcji. Barwna postać Piotra "Okularnika" Bondaruka, człowiek kontrowersyjny, wpływowy i nietuzinkowy. Spotkanie po latach Saszy z Łukaszem trochę pobieżne, liczyłam na większe emocje. Scena Duchnowski z Duchem na smyczy - istna komedia, prawie się popłakałam ze śmiechu.
Co do historii w tle - niektóre wstępy przydługie i nudne, najbardziej wciągnęły mnie zaginione kobiety Bondaruka i powojenny atak na wieś. Również przygotowania do wesela mnie wynudziły,a wstawki po białorusku równie dobrze mogłam pominąć. Głowa w beczce z kapustą była na tyle obleśna, że jeszcze długo będę omijać beczki w sklepie szerokim łukiem. Umieszczenie akcji powieści w małej miejscowości, na krańcu Polski - Hajnówce - dodatkowo podnosi atrakcyjność "Okularnika". Fascynują mnie małe społeczności, gdzie pozornie wszyscy wszystko o sobie wiedzą, a tak naprawdę każdy ma jakiegoś trupa ukrytego w szafie, skorumpowani śledczy, układy panujące między starszymi mieszkańcami i mroczny szpital psychiatryczny z kontrowersyjnym personelem.
Ogólnie solidnie napisana książka, precyzyjna dbałość o szczegóły. Po raz kolejny autorka wysyła przekaz, że wydarzenia z przeszłości nie znikają bez echa, ale wpływają na losy kolejnych pokoleń. Z niecierpliwością czekam na 2 pozostałe tomy i mam nadzieję, że autorka utrzyma wysoki poziom.
martaper91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Niestety przypadkiem zaczęłam znajomość z Saszą od środka serii. Szczęście w nieszczęściu, że zupełnie nie przeszkadza to w zrozumieniu fabuły. Całość historii wciąga i trzyma w napięciu. Jak dla mnie jednak za dużo grzybów w jednym barszczu. Z tylu wątków, postaci i stron można spokojnie zmontować przynajmniej 2 oddzielne powieści (np. Okularnik i Prus) i wyszłoby to zdecydowanie bardziej na plus. Mimo to po kolejne książki Katarzyny Bondy sięgnę z nieskrywaną ciekawością :)
iwlin666 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,Mam,
Doszłam do jednego wniosku: czego nie nauczyła mnie szkoła, tego nauczy mnie Bonda! Niby kryminał, ale osadzony w historii Podlasia. Od razu zaczęłam poszukiwania szczegółów historycznych, informacji o żołnierzach wyklętych. Po prostu niesamowite! Do samego końca pojawiają się nowe postaci. Stare morderstwa łączą się z tymi, które dopiero nastąpią. Dodatkowo ciekawym zabiegiem jest przemieszczanie się pomiędzy kartami historii. Praca profilerki Saszy Załuskiej na pewno nie należy do nudnych, ba! jest niebezpieczna! Czuje się, że książka napisana od serca :)
Przykre jest tylko to, że na kolejną część "Lampiony" trzeba czekać do listopada 2016
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2016r,
Trochę trwało nim "weszłam w książkę" i przestałam nerwowo zastanawiać się co z czym połączyć i dlaczego tyle wątków znalazło się w jednym tomie. Zamiast kryminału, który ze strony na stronę coraz mniej mnie interesował zaczęłam odkrywać Hajnówkę i jej okolicę, trudną historię wojenno - powojenną i trudne współżycie narodów mieszkających w tym regionie. Z przerażeniem uświadomiłam sobie zjawisko "dziedziczenia" władzy, koneksji. Tak więc to nie wątek kryminalny a historyczno-socjologiczny stał się tym co sprawiło, że z zainteresowaniem przeczytałam "Okularnika" do końca. Ale czy takie było zamierzenie Autorki? Wątpię.
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,polskie czytanie,Z własnej biblioteczki,
Kolejna część opowieści o Saszy Załuskiej, profilerce, która jednak postanawia wrócić do pracy w policji. Zanim to jednak uczyni, postanawia odwiedzić w szpitalu psychiatrycznym w Hajnówce, ojca swojej córki. Wplątuje się w szereg niebezpiecznych sytuacji, które stawiają ją pośród podejrzanych o morderstwa, które tam miały miejsce. Bonda oprócz bieżących wydarzeń, wprowadza nas w świat polsko-białoruskich zaszłości. I to jest w tej książce pasjonujące, opowiadanie o sprawach dla nas, Polaków niewygodnych, a które jednak miały miejsce.
Bardzo dobra lektura, zwłaszcza na nadchodzące wakacje.
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Kolejne spotkanie z Saszą Załuską. która teraz chce rozliczyć się z przeszłością i trafia do Hajnówki. Jak to zwykle bywa przypadki chodzą po ludziach i ona zamiast rozwiązać jeden problem popada w kolejne zagmatwane historie. Znów mnóstwo wątków, postaci. A jednak sięgnę po kolejny tom, aby dowiedzieć się co się stanie z Duchnowskim
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle,
Książka pokonała mnie ilością postaci i poruszanych równolegle wątków. Nie do końca odczułam, że wytłumaczono każde prawie zabójstwo, poplątałam się kto jest kim i jaką ma rolę w tej książke. Trzeba jednak przyznać pani Bondzie plusa za dobrego cliff hangera i liczę, że to wszystko co mnie przygniotło w "Okularniku" może jeszcze jakoś się rozwiąże w kolejnej książce. Ponadto niewiele tu profilowania, a więcej szperania po starych dokumetach przez Saszę i opowieści z przeszłości. Sam pomysł świetny: kolejny raz niesłychanie przypadł mi do gustu fakt, że to co dzieje się teraz to echa przeszłości, skutki dawnych zbrodni. Hajnówka jako miejsce konfliktu białorusko-polskiego, puszcza i bezimienne czaszki zdecydowanie robią klimat.
Luxfan plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2015 roku,Mam,
Genialna! Po Pochłaniaczu wiedziałam, że Pani Bonda z pewnością nie obniży lotów w kolejnym tomie. Historia przedstawiona w ciekawy, intrygujący sposób. Wszystko układa się w logiczną całość. Nic nie dzieje się przypadkiem. Świetne łączenie wątków. Sytuacja z pozoru bardzo zawiła powoli się klaruje. Jestem pod niesamowitym wrażeniem. Jedyne co może mi przeszkadzać, to czas jaki muszę czekać na kolejny tom. Zakończenie Okularnika pozostawiło spory niedosyt!
awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
"Ziemia. Nasza pramatka, wchłania krew, czyści sumienia i zostawia ślad tylko w ludzkiej pamięci. Nawet jeśli ludzie milczą, ziemia wie. Ona skrywa wszystkie nasze tajemnice".


Prawie dziewięćset stron prozy książki, która nawet w mojej wielkiej torbie ledwo się zmieściła, ze względu na swoje gabaryty. Kontynuacja bestsellerowego "Pochłaniacza", z podtytułem na okładce "Nie ma ciała, nie ma zbrodni". Tyle z wierzchu. A w środku? Pełne zaskoczenie, konsternacja i duży szacunek dla autorki za poruszenie tematu, który w pewnych kręgach już na zawsze naznaczy ją określeniem "persona non grata".

Katarzyna Bonda to scenarzystka i dokumentalistka, z wykształcenia dziennikarka. Pracowała w "Super Expressie", "Newsweeku czy "Wprost", była sprawozdawcą sądowym, tworzyła również krótkie formy telewizyjne dla Telewizji Polskiej. Jako pisarka zadebiutowała powieścią kryminalną wydaną w 2007 r. pt. "Sprawa Niny Frank", która została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Jest również twórczynią portalu o pisaniu i szkoły kreatywnego pisania. "Okularnik" to druga część kryminalnej tetralogii zatytułowanej "Cztery żywioły Saszy Załuskiej".

Sasza Załuska, profilerka policyjna, znana czytelnikom z pierwszej części, przyjeżdża do Hajnówki - małego miasteczka zlokalizowanego przy Puszczy Białowieskiej, by spotkać się z Łukaszem Polakiem, głównym podejrzanym w sprawie "Czarny Pająk", a także ojcem jej dziecka. Nie dane jest jej jednak porozmawiać z byłym kochankiem, bowiem okazuje się, iż został on zwolniony z kliniki psychiatrycznej, w której przebywał. Tymczasem w miasteczku dochodzi do porwania panny młodej, która została żoną lokalnego biznesmena - Piotra Bondaruka. Biznesmena, któremu zaginęła już trzecia kobieta.

Muszę się Wam przyznać, iż bardzo trudno było mi opisać jedynie w kilku zdaniach, o czym jest najnowsza książka Katarzyny Bondy, bowiem jej przeogromna wielowątkowość pozwoliłaby z pewnością zająć całą przestrzeń strony formatu A-4. I trudno się dziwić, skoro książka ta, to prawie dziewięćset stron. Pierwsza część tetralogii, czyli "Pochłaniacz" z zawrotną ilością stron, bo prawie siedemset, wydawał mi się już dość obszerną lekturą, jednak to właśnie "Okularnik" przebił pierwszy tom, udowadniając, że Katarzyna Bonda potrafi zaskoczyć. Zaskoczyć nie tylko sporą ilością pobocznych bohaterów, poruszanych wątków czy nagłych zwrotów akcji, ale również tym, iż jej książka to nie tylko kryminał. Owszem, warstwa kryminalna jest obecna, jednak oprócz niej autorka bardzo dosadnie zaakcentowała także warstwę obyczajową, psychologiczną i historyczną, nie pozwalając zakwalifikować jej książki, jako wyłącznie kryminału, gdyż byłoby to zwykłe przekłamanie. Jeśli więc, ktoś z Was oczekuje jedynie wciągającej intrygi kryminalnej z imponującym śledztwem, niech wybierze inną książkę. "Okularnik" to bowiem powieść, która reprezentuje o wiele, wiele więcej. I mnie się to spodobało, o czym świadczy pochłonięcie tego dzieła w iście zawrotnym tempie.

Katarzyna Bonda to autorka, która nie boi się poruszać trudnych historycznie tematów, jakie już na zawsze będę dzielić Polaków. Poprzez zabieg retrospekcji, autorka bowiem przenosi czytelnika do niezbyt odległej przeszłości, jaką pamiętają jeszcze nasi dziadkowie. Historii, która pokazuje małą znaną twarz gloryfikowanych obecnie Żołnierzy Wyklętych, a w szczególności Romualda Rajsa ps. Bury i jego oddziału. Historia o jego napadzie i brutalnym wymordowaniu niczemu niewinnych prawosławnych mieszkańców wsi po prostu szokuje. I przyznam, że w życiu nie spodziewałabym się, iż Bonda w swojej książce dotknie tak ważnego i drażliwego tematu ukazując tym samym, że w czasach wojny pojęcie dobra i zła zostało totalnie wypaczone, a bohaterowie nie zawsze byli bohaterami. Cala scena tego brutalnego, masowego mordu wstrząsnęła mną do głębi, a informacje zawarte w Posłowiu ukazały mi, że "Okularnik" to dla autorki książka bardzo osobista, bowiem zawiera jej własną, rodzinną historię. Chylę czoła Katarzynie Bondzie, iż nie bała się poruszyć tematu, który do dziś wywołuje wiele emocji, udowadniając, iż przeszłość jest nadal żywa i wpływa na naszą obecną rzeczywistość, a winy przodków przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Czy "Okularnik" jest nieco przegadany? Skłamałabym, gdybym odpowiedziała przecząco, jednak muszę powiedzieć, iż wielość bohaterów, wielowątkowość i mnogość poruszanych tematów, została ubrana w tak przystępną formę, iż nie pogubiłam się w fabule i od początku śledziłam małomiasteczkową mentalność mieszkańców, gdzie niczym w kotle mieszały się różne narodowości z trudnym bagażem wojennych doświadczeń. Temat przewodni drugiej części, czyli antroposkopia ukazująca metody rekonstrukcji twarzy na podstawie czaszki, jak zawsze w przypadku Katarzyny Bondy, został potraktowany z wielką dbałością o szczegóły i widocznym przygotowaniem merytorycznym.

Katarzyna Bonda, którą miałam okazję niedawno poznać, to osoba, którą albo się lubi albo nie znosi. Ja zdecydowanie dołączam do tej pierwszej grupy. Myślę, że podobnie jest z jej książkami, które albo wielbi się z całym dobrodziejstwem inwentarza, albo i nie. Autorka "Pochłaniaczem" zaakcentowała swoją pozycję na rynku książki w Polsce, jednak to "Okularnik" tę pozycję umocnił. Jestem pod wielkim wrażeniem tego tomu, a przede wszystkim pracy, jaką autorka włożyła w jego napisanie oraz w jej widoczną bezkompromisowość. Czekam teraz z niecierpliwością na trzecią część.

"Pamięć ludzka musi znać historię, by decydować o przyszłości".
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Mam,
Nie ma ciała, nie ma zbrodni.

Druga z serii czterech książek o profilerce Saszy Załuskiej. Po Pochłaniaczu przyszedł czas na Okularnika i dzieje się wiele, bo autorka nie poprzestaje tym razem na wątku kryminalnym. W tym tomie Bonda zagłębia się w historię sięgającą końca II wojny światowej.

Sasza Załuska postanawia wrócić do policji. Najpierw jednak wyjeżdża na Podlasie do Hajnówki, by raz na zawsze uporządkować swoje życie osobiste.

Mająca wyjątkowy talent do wpakowywania się w różne kabały i kłopoty Sasza trafia do Hajnówki, gdzie jest świadkiem dramatycznych wydarzeń. Sielskie miasteczko zmienia się w arenę krwawych porachunków, podczas których z pełną siłą ożywają polsko-białoruskie antagonizmy.

Załuska chce spotkać się z Łukaszem Polakiem, ojcem swojego dziecka, a także podejrzanego we wcześniejszej sprawie o kryptonimie ,,Czerwony Pająk". Na terenie prywatnej kliniki psychiatrycznej, gdzie miał przebywać Polak - miał, bo już opuścił ten przybytek - ma ,,przyjemność" rozmawiać z lekarzem prowadzącym, Magdaleną Prus. Na terenie placówki ktoś kradnie Saszy saszetkę z dokumentami. Bardzo szybko okazuje się, że odpowiedzialna za to pacjentka nie żyje, a zostaje znaleziona w pokoju wynajmowanym przez Łukasza. Chcąc dowiedzieć się więcej o Polaku, kobieta udaje się na wesele, by porozmawiać z dyrektorem ośrodka, dr. Saczką. Po drodze staje się świadkiem uprowadzenia panny młodej.

Im więcej w las, tym więcej drzew. Tak można opisać pojawienie się Załuskiej w Hajnówce. Gdzie tylko zjawia się kobieta, tam mamy trupy, czaszki, niewyjaśnione od lat porwania. I mogłoby być naprawdę dobrze, bo zapowiadało się całkiem nieźle. Ale... no tak, muszę mieć jakieś ale...

Ziemia, nasza pramatka, wchłania krew, czyści sumienia i zostawia ślad tylko w ludzkiej pamięci. Nawet jeśli ludzie milczą, ziemia wie. Ona skrywa wszystkie nasze tajemnice.

Okularnik jest lepszy i ciekawszy od Pochłaniacza. Ale mamy tu mnóstwo wątków i taką mnogość postaci, że nie sposób się nie pogubić. Wprowadza to niebywały chaos i naprawdę trzeba wysilać mózg do pracy, żeby się nie pogubić. Co prawda wątki, które na początku wydają się ni przypiął, ni przyłatał, zaczynają się krzyżować, tworząc w miarę sensowną i spójną całość.

Czego w Okularniku nie ma? Jest wszystko, co można wrzucić do jednej powieści, żeby była jeszcze obszerniejsza niż pierwsza. Mamy więc morderstwa - dużo morderstw rozłożonych w czasie, bo pierwsze z nich sięgają 1946 roku. Mamy polityczne układy; nie do końca sprawną policję; Narodową Hajnówkę, związek hołdujący treści Polska dla Polaków; waśnie na tle narodowościowym, Polacy-Białorusini i w końcu żołnierzy wyklętych - oddział zbrojnego podziemia antykomunistycznego, który ponosi odpowiedzialność za zbrodnie na ludności cywilnej. A także odkrywamy sekret wiecznej młodości...
Chcesz przeczytać więcej - http://monweg.blog.onet.pl/2015/05/30/okularnik-tetralogii-kryminalnej-czesc-druga/
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2016-09-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
GRZADA Linia koment
Przeczytane:2016-07-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 r.,Mam,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
basia02033 Linia koment
Przeczytane:2016-03-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2016,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2016-02-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2015-09-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Iszka Linia koment
Przeczytane:2015-12-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
wdowa86 Linia koment
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015 ,Mam,
Iqko Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,52 książki w 2015,
eti Linia koment
Na półkach: Czytam,
jusia Linia koment
Przeczytane:2015-07-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
villemo47 Linia koment
Przeczytane:2015-05-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015 ,Mam,
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
majeczka79 Linia koment
Przeczytane:2015-10-29, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2015 r.,
AlaniemaKota Linia koment
Przeczytane:2015-06-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
slk Linia koment
Przeczytane:2015-06-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Czytam z Legimi ,Do zrecenzowania,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Isgenaroth Linia koment
Przeczytane:2015-05-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,E-book,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów