Ostatni wykład

Czy spełniłeś swoje marzenia z dzieciństwa? To miał być zwykły, pożegnalny wykład nieznanego szerzej profesora kończącego pracę na prestiżowym amerykańskim uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu. I pewnie przemówienie zapamiętałaby jedynie grupka najwierniejszych studentów, gdyby nie to, że zostało ono umieszczone w internecie. Ostatni wykład pod tytułem "Jak spełniłem swoje marzenia z dzieciństwa" błyskawicznie stał się jednym z najchętniej oglądanych nagrań w serwisie YouTube. Bo wykład, który uczynił ze skromnego specjalisty od programów komputerowych osobę znaną i podziwianą, nie był jednak całkiem zwykły - pisze Renata Kim, publicystka Dziennika.

Informacje dodatkowe o Ostatni wykład:

Wydawnictwo: Nowa Proza
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7534-052-5

Kup książkę Ostatni wykład

Ostatni wykład - opinie o książce

Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2017-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2017, Mam,
Jakże ta książka jest inna od pozostałych tytułów w księgarniach dotyczących chorych na nieuleczalne choroby. Randy Pausch chciał w ten sposób pozostawić po sobie przekaz przede wszystkim dla swoich dzieci, przy których nie będzie mu dane być gdy dorosną. Piękna, wzruszająca książka, która wprawi Was w nostalgiczny nastrój.
Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-11-13, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2014,
Hmmm. No nie wiem co o tej książce myśleć. Mam po jej przeczytaniu spory bałagan w głowie... Muszę ją przetrawić.
Avatar użytkownika - Eliszeba
Eliszeba
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Na mojej półce,
"Ostatni wykład" to piękna i mądra książka. Randy Pausch rozstaje się życiem z godnością i optymizmem. Nie sposób nie zauważyć, że w swoich ostatnich miesiącach żyje pełniej i szczęśliwiej niż większość z nas. Nie jest to jednak takie proste, o czym opowiada nam autor w krótkich, ale jakże treściwych rozdzialikach. Zdaje nam relację ze swoich przygotowań do odejścia. Stara się jak najlepiej przygotować rodzinę na czas, kiedy zostanie sama. Najbardziej jednak dręczy go fakt, że jego małe dzieci nie zapamiętają go, że będą pozbawione ojca, jego wsparcia i moralnego autorytetu. Wygłasza więc wykład, bezpośrednio skierowany do studentów, a pośrednio do dzieci, którym za jakiś czas może pomóc w odnalezieniu, poznaniu ojca. Autor nie epatuje swoim nieszczęściem, dzieli się z nami po prostu swoim przeżywaniem kresu, gdyż wierzy, że może w ten sposób przyczynić się do naszego rozwoju. I ma rację, bo każdy kto ma otwarty umysł i serce dostrzeże w tej książce niezwykłą siłę prostych i poruszających prawd, dzięki którym możemy lepiej, bardziej żyć. Książka jest napisana bardzo przystępnym, a jednocześnie melodyjnym językiem sprawiającym wrażenie bliskości autora. Każdy z krótkich rozdziałów niesie ze sobą jakiś morał wart przemyślenia i zaadoptowania dla siebie. Znajdziemy tu też dużo dystansu do świata i ciepłego humoru, przez co nie przytłacza nas temat przewodni. Nie współczujemy autorowi, ale podziwiamy go i kibicujemy w jego zamierzeniach. Randy dużo mówi o sile dziecięcych marzeń i chociażby dlatego warto sięgnąć po tę pozycję. Każdemu z nas przyda się przypomnienie, że marzenia są jedną z najważniejszych rzeczy w naszym życiu. A te dziecięce w znacznym stopniu zdecydowały o tym kim jesteśmy dzisiaj. Randy pamiętał o swoich marzeniach, dlatego zachował dziecięca radość życia i pogodził się z nieuniknionym. Chciejemy się od niego uczyć.
Avatar użytkownika - aspazjaa
aspazjaa
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 tygodnie,
Tacy ludzie jak Randy Pausch czy Joanna Sałyga budzą we mnie nieustanny podziw. Postawieni w obliczu śmierci nie poddają się, korzystają z życia w najlepszy z możliwych sposobów: nie płacząc, a działając i jeszcze mają siłę motywować innych. "Ostatni wykład" to dowód na to, że człowiek, jeśli tylko chce, może odkryć w sobie ogromną siłę, a jeśli połączy ją z pracowitością, życzliwością i uczciwością - zawsze osiągnie sukces. Z drugiej trony - to pewnego rodzaju testament wspaniałego człowieka. Przeczytajcie, naprawdę warto!
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2012-11-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
poruszająca, dająca do myślenia pozycja... wspaniała, polecam każdemu, bez względu na wiek, rasę, kolor oczu czy wyznanie... przepis na życie... o TAK!!!

Przedstawiam Wam książkę, której nie można oceniać jako książki. Dziwne, prawda? Gdybyśmy tak to zrobili to „Ostatni wykład” Randy'ego Pauscha otrzymałby niskie bądź średnie noty. Jednak jest to pozycja, którą z czystym sumieniem mogę Wam polecić. Już tłumaczę dlaczego.
Jest to pozycja zakwalifikowana jako literatura faktu, ale nazwałabym ją również poradnikiem, w których jest mnóstwo frazesów i życiowych prawd. Co czyni tę książkę inną na tle reszty? Na zachodnich uczelniach wyższych jest zwyczaj wygłaszania przez wykładowców przed emeryturą „ostatniego wykładu”. Randy Pausch był szanowanym profesorem informatyki. Książka została spisana na podstawie rozmów z autorem podczas codziennych rowerowych przejażdżek. Książka napisana jest prostym i lekkim językiem, ma krótkie, zwięzłe rozdziały. Dobra, wiemy coś więcej, ale co tak naprawdę urzekło mnie w tej książce?
Randy Pausch wygłaszając swój ostatni wykład wiedział, że ma przed sobą kilka miesięcy życia. Rak, który go zabił jest jednym z tych paskudniejszych, ale spokojnie – ta tematyka nie przytłoczy czytelnika. Książka jest zbiorem życiowych doświadczeń i oczywistych prawd, które w wymiarze czasu jaki pozostał autorowi nadają im głębszy sens. Mężczyzna osierocił również trójkę małych dzieci i pragnął, by w wykładzie dostrzegły płynącą do nich lekcję. Są to proste mądrości, które naprawdę mogą uczynić człowieka szczęśliwszym. Dzięki temu czytelnik, w tym ja, ma okazję do przemyśleń, dostrzeżenia rzeczy, które wcześniej umknęły i których nie zdążył należycie docenić.
Randy zmarł krótko po wygłoszeniu wykładu, ale dzięki niemu (można obejrzeć na YouTube!) oraz książce zostanie w pamięci wielu osób. Tytuł „Jak skutecznie spełniać marzenia z dzieciństwa” tylko utwierdza czytelnika w tym jakim był wyjątkowym człowiekiem, który w ostatnich stadiach choroby tryskał energią, entuzjazmem i poczuciem humoru. Nie sądziłam, że ta książka wywrze na mnie aż takie wrażenie, więc polecam ją każdemu z Was.

Ostatni wykład Randy'ego Pauscha. Ostatni dosłownie. Ale co w nim wyjątkowego? Przede wszystkim to, że nie jest skierowany tylko do sali pełnej ludzi, nie tylko do milionów czytelników, ale głównie do 3 osób - Logana, Chloe i Dylana. Jest skierowany do autentycznych ludzi, to swoiste pożegnanie, próba przekazania małym dzieciom, jakim było się człowiekiem i jak bardzo się je kochało. Próba przekonania, że warto wierzyć we własne marzenia, bo one się spełniają, naprawdę. Wzruszający do łez, spędzający sen z oczu, skłaniający do pytania o sens. "Ostatni wykład" potrafi wydobyć najskrytsze emocje...

Avatar użytkownika - alnilam
alnilam
Przeczytane:2013-02-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
Na tę książkę trafiłam zupełnie przypadkiem. Pewnego dnia zobaczyłam ją na półce w księgarni. Nic o niej wcześniej nie słyszałam, nie wiedziałam o czym jest. Ale od razu stwierdziłam, że chcę ją mieć. Warto czasem się zdać na intuicję - teraz jest to jedna z moich ulubionych książek, jeśli nie ulubiona. Niesamowita. Jej autor, Randy Pausch, może być natchnieniem dla każdego człowieka. Mnie z pewnością zaraża optymizmem i chęcią do działania. Często w trakcie lektury po głowie kołatała mi się myśl "Chciałabym być taka jak on"... Umieć tak pokierować swoim życiem, żeby spełniały się dziecięce marzenia. Każda, nawet najbanalniejsza, opisana w książce scena z jego życia niesie ze sobą przesłanie aktualne zawsze i dla każdego. Profesor Pausch uczy jak żyć i jak umierać. Polecam gorąco każdemu tę książkę, bo naprawdę warto!
Avatar użytkownika - madz
madz