Opis ksiązki
Kup Teraz

Pierwszy bilans po apokalipsie

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2014-10-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788373924307
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Pierwszy bilans po apokalipsie

E-booki, audiobooki, teksty w Wordzie i pdf-y... Czy książka papierowa przetrwa? A może koszmarny świat przyszłości opisany w powieści Raya Bradbury'ego 451° Fahrenheita z wolna zaczyna się urzeczywistniać? Frédéric Beigbeder uważa, że w tych niebezpiecznych czasach powinien bronić swoich kolegów po piórze, twórców - jak nazywa tradycyjne książki - ,,papierowych tygrysów".

Najpierw, w 2002 roku, w tomie Dernier inventaire avant liquidation (Ostatni inwentarz przed likwidacją) ustosunkował się do wyników przeprowadzonego przez ,,Le Monde" i Fnac plebiscytu, w którym francuscy czytelnicy wybrali pięćdziesiąt najważniejszych, ich zdaniem, dzieł literackich XX wieku. Obecnie postanowił stworzyć własny wykaz. I tak otrzymaliśmy listę jego ,,stu ulubionych książek, które trzeba przeczytać na papierze, zanim będzie za późno".

Czytelnicy znający twórczość Beigbedera z pewnością się domyślają, że tak niespokojny duch jak on nie mógł nam zaserwować przykładnego, tradycyjnego katalogu szacownych klasyków. Kryteria, jakimi się posłużył przy porządkowaniu swojego spisu, obejmującego książki powstałe w XX i na początku XXI wieku, mogą wzbudzić ironiczne uśmieszki - jeśli nie wręcz dreszcz grozy - u literackich ortodoksów. Żeby nie psuć czytelnikom przyjemności, możemy jedynie zdradzić, że pierwszym warunkiem był... wygląd autora. W efekcie otrzymaliśmy frapujący miszmasz, w którym niemal pomnikowi pisarze w rodzaju Hemingwaya, Fitzgeralda, Apollinaire'a czy Gide'a sąsiadują z twórcami, o których wielu z nas być może nigdy nawet nie słyszało. Dowcipną i erudycyjną książkę Beigbedera można potraktować jako nieco zwariowany przewodnik po zaskakującym i przebogatym świecie

Recenzja
catarina78 Linia koment
Przeczytane:2014-11-21, Na półkach: Przeczytałem,

ŚMIERĆ KSIĄŻKI

 

Jako wydawca e-booków i orędowniczka cyfrowej literatury w ogóle nie powinnam tej książki czytać, a jeśli już, to nie pozostawić na niej suchej nitki. Frédéric Beigbeder atakuje bowiem podstawę mojej działalności, ukazując wyraźnie, że e-booki to zło, a książka papierowa to symbol najwyższej kultury. A jednak nie można się na autora gniewać. Krytykuje e-booki w tak fachowy sposób, że nikogo nie obraża, przeciwnie – po prostu nie sposób się z nim nie zgodzić

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
,,Pierwszy bilans po apokalipsie" wbrew pozorom tworzonym przez tytuł nie jest książką z gatunku fantastyki. To esej o książkach papierowych Frédérica Beigbedera, francuskiego pisarza i prezentera telewizyjnego.
Za apokalipsę uważa on zagładę książki papierowej na rzecz elektronicznej, ,,literacki koniec świata", bo ,,piórem pisano inaczej niż na klawiaturze. W pisaniu i czytaniu tekstów na papierze była pewna powolność, która dodawała czynnościom szlachetności". I wspaniale przekonuje do swojej tezy choćby takim zdaniem: ,,Włókna roślinne, tworzące fakturę papieru, świeża farba drukarska i jej wyrafinowane wyziewy... Czym pachnie książka elektroniczna? Metalem."
Beigbeder przedstawia w książce sto tytułów, które według niego należy przeczytać na papierze. I choć jest to lista ,,subiektywna, niesprawiedliwa, kulawa, intymna" (na przykład wysoko punktuje oryginalne życie autora, w tym samobójstwo w młodym wieku) ,,krytyka z bożej łaski", jak sam siebie nazywa, to polecam ją przeczytać. Nawet pomimo tego, że połowa tytułów nie była wydana w języku polskim, pomimo tego że wiele z nich to książki skandalizujące oraz że mało znany w Polsce człowiek nie jest wyrocznią w doborze książek. Ale Beigbeder nie pisze po prostu opinii o swoich ulubionych tytułach i ich autorach, ale snuje o nich niezwykle ciekawe opowieści. Na przykład o jednej z pisarek mówi: ,,Dlaczego umarłaś na raka piersi w 1965 roku? Wycięłaś mi obrzydliwy numer. Zakochać się w zmarłej to jakby dostać kosza na wieki." W ten sposób przekonał mnie np. do ,,Przekleństw niewinności" Eugenidesa. Choć nie przy każdym tytule zgadzałam się z Beigbederem, to niezwykle przyjemnie było go czytać, ponieważ w książce swojej przedstawia ciekawe refleksje o życiu, świecie i ludziach.
W ,,Pierwszym bilansie po apokalipsie" nie znajdziemy klasyków, ponieważ Beigbeder uważa, że ,,istnieje kilka tajemniczych dzieł, które nie potrzebują wielkich nakładów, żeby wstrząsnąć literaturą." I chwała mu za taką postawę. Dzięki temu możemy wyłuskać z książki ,,perełki" dla siebie.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Moleque Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Pierwszy bilans po apokalipsie Słoń
Sławomir Mrożek
Okładka - Pierwszy bilans po apokalipsie Listonosz
Charles Bukowski
Okładka - Pierwszy bilans po apokalipsie Śmierć detektywa
Rhys Bowen
Okładka - Pierwszy bilans po apokalipsie Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce
Franceska Michalska
Okładka - Pierwszy bilans po apokalipsie Oszust
Javier Cercas
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów