Szewcy

Wizjom historycznego kataklizmu nadał Witkacy kształt groteskowego spektaklu, bezlitośnie demaskującego wszelkie społeczne mity i utopijne wizje.

Informacje dodatkowe o Szewcy:

Szewcy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Barso
Barso
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 1, Przeczytałam, 26 książek 2015,
" Kobiety en masse mężczyźnieją". Chaos, zagmatwanie, mordęga.
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-12-22, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Beznadziejna książka, myślałam ,że nie spotkam się z lekturą gorszą niż "Cierpienia młodego Wertera" a tu taka niespodzianka. Nie rozumiem tego, nie ogarniam i nie widzę sensu po co czytać. Może jestem na taką literaturę za głupia ale cóż, chociaż potwierdziła się moja teoria ,że nie lubię dramatów. Naprawdę czytanie "Szewców" wspominam źle i kiedy skończyłam książkę poczułam ulgę.
Avatar użytkownika - kami00000
kami00000
Przeczytane:2013-11-09, Ocena: 1, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Moja opinia : Brak opinii. Ja po prostu nie rozumiem tej książki. Ocena "jeden" to obraza ... Propozycja dla portalu wprowadźcie oceny ujemne
Avatar użytkownika - white_swan
white_swan
Przeczytane:2013-11-04, Ocena: 1, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Po raz kolejny z przykrością stawiam jakiejś książce ocenę 1 - niestety, znowu jest to lektura, choć nigdy nie uprzedzam się do szkolnych pozycji obowiązkowych. Cóż, chyba jednak będę musiała zmienić zdanie, bo im dalej w podstawę programową, tym więcej nietrafionych w mój gust czytelniczy pozycji. W tym miejscu chciałabym zamieścić choć skrótowy opis tego, co działo się w książce - ale nie dam rady. W "Szewcach" nie ma najmniejszego ciągu przyczynowo-skutkowego: ktoś umiera, zaraz potem wygłasza filozoficzne perory, a rewolucji jest tam chyba z 5. Dodatkowo język, jakim posługują się postaci, jest odrażający i niezrozumiały (w czasie czytania nie miało dla mnie znaczenia, czy czytam tekst księżnej, prokuratora (którego nazwisko pominę), czeladników czy Sajetana - wszystko zlewało się w jedną masę). Rozumiem, że takie są założenia Czystej Formy, ale przykro mi, ja jej ni w ząb nie czuję. Proszę tylko układających rozszerzoną maturę, by pod żadnym pozorem "to coś" się na niej nie pojawiło.
Dobry boże, jak się kiedyś pisało... Język pogmatwany, fabuła niezrozumiała, kluczenie, pier***nie, aż głowa boli. Ile ja bym dała za to, aby ci wszyscy pisarze potrafili wprost, jasno i prosto przekazać swoje myśli! Czy naprawdę potrzebne są te wszystkie niestworzone rzeczy do opisania własnej rzeczywistości?? Jakieś papugi, zamiany w psy dobre są dla książek fantasy, a ja chciałabym trafić chociaż na jedną lekturę, która byłabym przyjemna, zrozumiana, która sprawiłaby że aż chciałabym ją ustawić na półce. Gdyby nie matura, gdyby nie (o zgrozo!) prawdopodobieństwo, że "Szewcy" będą na maturze z rozszerzonego polskiego - nigdy, ale to NIGDY nie przeczytałabym więcej niż stronę tego czegoś. Straciłam czas, nic nie zrozumiałam, jestem załamana i nikomu KTO NIE MUSI TEGO CZYTAĆ, nie polecam.

Przeczytane po obejrzeniu sztuki w Teatrze Stu na podstawie dramatu. Ciekawe i intrygujące.

Avatar użytkownika - pobarski
pobarski
Przeczytane:2019-11-05, Przeczytałem,
622 upadki Bunga
Witkiewicz Stanisław Ignacy0
Okładka ksiązki - 622 upadki Bunga

Może to nie wypada pisać przedmowy do swej własnej książki treści beletrystycznej, ale trudno.Opisać kobietę ?od środka" jest nie sposób. Na tym załamują...

622 upadki Bunga czyli demoniczna kobieta
Witkiewicz Stanisław Ignacy0
Okładka ksiązki - 622 upadki Bunga czyli demoniczna kobieta

Debiutancka powieść Witkacego. Jest ona groteskowym przetworzeniem na język literatury trwającego kilka lat romansu pisarza ze znaną aktorką Ireną Solską...