Opis ksiązki
Kup Teraz

Walden, czyli życie w lesie

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011-12-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7510-542-1
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę:czytam
Zbiór esejów kontemplacyjnych, będących zapisem eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata żył samotnie nad stawem Walden w stanie Massachusetts

"Walden, czyli życie w lesie" to zbiór wydanych po raz pierwszy w 1854 r. esejów kontemplacyjnych, będących zapisem eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata żył samotnie nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje te są wyznaniem wiary filozoficznej Thoreau, pochwałą życia świadomego, prostego i surowego, w bliskim kontakcie z przyrodą.

"Walden" jest arcydziełem literatury amerykańskiej. To zbiór o znakomitej, misternej konstrukcji, bogatym, erudycyjnym języku i środkach ekspresji, które wzbudziły podziw mistrzów takich, jak Robert Frost czy Marcel Proust. Nie został doceniony za życia autora, ogromną popularność zdobył dopiero w XX wieku. W latach sześćdziesiątych sięgnęła po Walden amerykańska młodzież walcząca z konformizmem i obyczajowością mieszczańską, do myśli Thoreau odwoływali się Martin Luther King i Sinclair Lewis. Rozwój ruchu ekologicznego, odwołującego się do Waldenu, raz jeszcze wywołał falę zainteresowania tym niezwykłym dziełem.

Henry David Thoreau urodził się w 1817r. w Concord - miasteczku, które w pierwszej połowie XIX w. Było jednym z centrów myśli amerykańskiej. Tutaj wokół mędrca - filozofa Ralpha Walda Emersona zgromadzili się młodzi ludzie porwani ideami transcendentalizmu, dla których nadrzędną była idea odrodzonej ludzkości. Wśród nich był Thoreau: asceta, moralista, stoik, "bakałarz natury", "poeta naturalista", buntownik i mistyk - symbol amerykańskiego indywidualizmu. Nazywano go "produktem w stu procentach lokalnym", gdyż rodzinne miasteczko stanowiło dla niego centrum świata. Próbował w życiu kariery nauczyciela, był robotnikiem, pomocnikiem, redaktorem, wykładowcą, a nawet producentem ołówków. Zmarł w 1862 r.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Mandaryn89 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Polecam wszystkim którzy cenią sobie minimalizm na co dzień. Książka pełna głębokich filozoficznych rozważań na wszelkie tematy. Głównie jednak opisuje relacje człowiek - przyroda. Już poluję na kolejne książki tego autora. Polecam
nunachopin plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,Z pomyślunkiem,
Książka-odpoczynek. Utopijna nieco wizja, choć piękna. Chwilami się dłuży, wtedy najlepiej odłożyć i poczekać na moment, gdy się zatęskni do tych myśli, wizji. A zatęskni na pewno. Muszę zacząć czytać od nowa, po kawałku, bo mam wrażenie, że jeszcze dużo treści zostało między wierszami.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
danutka Linia koment
Przeczytane:2015-09-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów