Opis ksiązki
Kup Teraz

Zaklęta

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011-02-04
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7659-164-3
Liczba stron: 470
Dodał/a książkę:Cassidy95

Wychowywana w środku lasu przez ekscentryczna zielarkę dziewczynka nie ma pojęcia o istnieniu innych ludzi. Wzrasta wśród drzew, ziół - posłuszna prawom natury, żyjąca w idealnej harmonii ze wszystkim, co ją otacza. Opiekunka za wszelką cenę próbuję uchronić ją przed zepsutym, zgorzkniałym światem ludzi, pragnąc uczynić z niej istotę czystą, nie zabrudzoną kłamstwem cywilizacji. Uważa, że trzymając dziewczynkę z dala od jej gatunku, daje jej szansę na lepsze życie. Ale czy ma rację Co się stanie, kiedy dziecko lasu na własną rękę zacznie poznawać ten inny świat Świat ludzi... Jak wielki wpływ na to, kim jesteśmy, ma sposób, w jaki nas wychowano A jak wiele mamy trwale zapisane we krwi Akcja "Zaklętej" toczy się w średniowieczu, w burzliwych czasach, gdy nowa religia wypierała stare, a jeszcze nie wszędzie docierała ludzka stopa. Jej głównym tematem jest refleksja nad psychiką człowieka: nad tym, co wrodzone, pierwotne i tym, co wyuczone. Nad odwiecznym konfliktem dwóch światów. Powieść luźno i w sposób przewrotny powiązana jest z jedną z najsławniejszych baśni braci Grimm,Roszpunką", co nadaje jej niepowtarzalny, magiczny klimat. Historia Roszpunki pokazuje, że nie wiemy nic - i może to dobrze...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_52 książki 2015,
Piękna , magiczna książka od której trudno się oderwać.
Czytając jest się niezwykle blisko natury, zdaje się sobie sprawę, że rzeczy materialne są tak na prawdę nieistotne , gdyż w obliczu śmierci i tak nam nic po nich... Młodziutka autorka a tak zdolna. W powieść wplecione są wiersze jej autorstwa, na prawdę niebywały talent. Jedynie na początku powieści miałam wrażenie, że historia jest troszkę pisana ,,na siłę" ale z każdą kolejną kartką było coraz lepiej. Na prawdę polecam.
Faustyna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,powieści,
Wiele już było pomysłów filmów i książek, wiele badań w psychologii co jest dla ludzi naturalne a co jest wytworem kultury. Zaklęta to dla mnie właśnie próba odpowiedzi na to pytanie, próba nie banalna, która trochę prześmiewa nasze ludzkie ,,naleciałości''. Te wszystkie lęki i strachy i wszystkie dylematy wypada czy nie wypada? I czy inne znaczy gorsze? Dziewczyna wychowana w lesie przez kobietę, która doświadczyła wiele cierpienia od ludzi postanawia wychować swą podopieczną tak by ta nie poznała nikogo po za nią, by żyła w zgodzie z przyrodą i by ona była jej światem. Nie nadaje jej imienia nie uczy słowa kocham, tęsknię, pragnę, a jednak dziewczyna odnajduje w sobie wszystkie te uczucia mimo że nie zna ich nazwy. Książka jest wyzwaniem dla wszystkich tych którzy widzą świat na biało-czarno. Dzięki niej na nowo otwierają się pytania czy to w co wierzę, to czym się kieruje w życiu jest na prawdę moje? Czy tylko przejęłam zwyczaje i konwenanse. I czy stać mnie na życie w zgodzie z tym co myślę i czuje, czy poddałam się i kroczę z większością.
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2013),
Przepiękna "baśń" dla dorosłych!
Niezwykła historia, która pokazuje, że czasami wychowanie i narzucone reguły wcale nie są dla człowieka dobre i osoba która wychowała się bez tych zasad jest właściwie lepszym człowiekiem-bez znajomości fałszu, zakłamania, obłudy-kierująca się dobrem jak nieświadome dziecko...

Polecam gorąco wszystkim!
Igara plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-05-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka jest... niesamowita! Nie czytałam jak do tej pory lepszej powieści. To niezwykłe, iż coś tak pięknego wyszło spod pióra osiemnastoletniej dziewczyny... Polecam!
Cassidy95 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Genialna książka :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Zaklęta Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Zaklęta Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Zaklęta Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Zaklęta Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Zaklęta Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów