Okładka książki - Ziele na kraterze

Ziele na kraterze

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2007
Dodał/a książkę: Wojciech Polak

Autobiograficzna powieść o życiu ziemiańskiej rodziny wyrzuconej przez splot wydarzeń historycznych na wielkomiejski, warszawski bruk.Choć powieść jest tylko o losach najbliższych stanowi wszechstronny portret tłumu ludzi, przewijających się przez jej karty. Obok skomplikowanych dziejów rodzin ziemiańskich, Wańkowicz szkicuje krótkie, tragiczne życiorysy młodzieży biorącej udział w powstaniu warszawskim, celne portrety rodaków z ich dziwactwami i śmiesznostkami często łagodzonymi bohaterskimi czynami.

Kup książkę

Piękna opowieść, napisana z werwą i humorem, choć chwilami bardzo smutna. Taki poetyczny raport z życia. Podczas czytania oczywiście nasuwają się na myśl treny Kochanowskiego -- żal po śmierci córki znajduje upust w literaturze. Serce się kraje ze współczucia i niedowierzania, że oto żaden z tych ojców-poetów nie umarł z tęsknoty za dzieckiem. Podoba mi się język Wańkowicza -- piękna polszczyzna przetykana tu i ówdzie uroczymi neologizmami. Jego umiłowanie słowa jest wzruszające i zaraźliwe. Muszę jednak przyznać, że są w książce momenty nieco nudnawe, męczące. Nieliczne co prawda, ale gdyby nie ciekawość losów Krysi i Tili, mogłabym nie doczytać.
Avatar użytkownika - aspazjaa
aspazjaa
Przeczytane:2013-09-11, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 tygodnie,
Piękna opowieść o miłości Wańkowicza do dziewczyn jego życia - żony Zofii i córek - Marty i Krystyny. Śledzenie perypetii rodziny Wańkowiczów może wywoływać uśmiech, łzy radości - autor opisuje małe wydarzenia z właściwym sobie humorem. Mogą się pojawić łzy wzruszenia - gdy Marta opisuje poród swojego dziecka oraz łzy najgłębszego smutku - po śmierci Krystyny w powstaniu warszawskim.
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:1984-07-04, Ocena: 6, Przeczytałem, Książki na długi wieczór, Mam,
Autobiograficzna opowieść Melchiora Wańkowicza ukazuje dzieje jego rodziny. Oryginalne, dowcipne portrety ludzi i opisy wydarzeń powodują, że czytelnik nie może przestać czytać tej powieści, a jednocześnie chce aby ta przygoda z książką trwała jak najdłużej.
Avatar użytkownika - astamate
astamate
książka z trudnym tematem. wzruszała mnie i dodawała odwagi.
Avatar użytkownika - maja_klonowska
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
W ślady Kolumba. W pępku Ameryki
Melchior Wańkowicz0
Okładka ksiązki - W ślady Kolumba. W pępku Ameryki

\"W pępku Ameryki\" to trzeci tom (po wcześniejszych \"Atlantyk-Pacyfik\" oraz \"Królik i oceany\") amerykańskiego tryptyku podróżniczego Melchiora Wańkowicza...

Melchior Wańkowicz0
Okładka ksiązki - Dzieła emigracyjne. Klub Trzeciego Miejsca. Kundlizm. Dzieje rodziny Korzeniewskich

"Kundlizm": `Pragnąc przygotować emigrację na życie wśród obcych, poddaje ją surowej krytyce. Pisze m.in. "Kundlizm". Omawia szeroko nasze wady narodowe...