OPIS KSIĄŻKI:

5.4
Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2007
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Autobiograficzna powieść o życiu ziemiańskiej rodziny wyrzuconej przez splot wydarzeń historycznych na wielkomiejski, warszawski bruk.Choć powieść jest tylko o losach najbliższych stanowi wszechstronny portret tłumu ludzi, przewijających się przez jej karty. Obok skomplikowanych dziejów rodzin ziemiańskich, Wańkowicz szkicuje krótkie, tragiczne życiorysy młodzieży biorącej udział w powstaniu warszawskim, celne portrety rodaków z ich dziwactwami i śmiesznostkami często łagodzonymi bohaterskimi czynami.
nunachopin plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Żywoty (niekoniecznie świętych),
Piękna opowieść, napisana z werwą i humorem, choć chwilami bardzo smutna. Taki poetyczny raport z życia. Podczas czytania oczywiście nasuwają się na myśl treny Kochanowskiego -- żal po śmierci córki znajduje upust w literaturze. Serce się kraje ze współczucia i niedowierzania, że oto żaden z tych ojców-poetów nie umarł z tęsknoty za dzieckiem.

Podoba mi się język Wańkowicza -- piękna polszczyzna przetykana tu i ówdzie uroczymi neologizmami. Jego umiłowanie słowa jest wzruszające i zaraźliwe. Muszę jednak przyznać, że są w książce momenty nieco nudnawe, męczące. Nieliczne co prawda, ale gdyby nie ciekawość losów Krysi i Tili, mogłabym nie doczytać.
aspazjaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 tygodnie,
Piękna opowieść o miłości Wańkowicza do dziewczyn jego życia - żony Zofii i córek - Marty i Krystyny. Śledzenie perypetii rodziny Wańkowiczów może wywoływać uśmiech, łzy radości - autor opisuje małe wydarzenia z właściwym sobie humorem. Mogą się pojawić łzy wzruszenia - gdy Marta opisuje poród swojego dziecka oraz łzy najgłębszego smutku - po śmierci Krystyny w powstaniu warszawskim.

iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:1984-07-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Książki na długi wieczór,Mam,
Autobiograficzna opowieść Melchiora Wańkowicza ukazuje dzieje jego rodziny. Oryginalne, dowcipne portrety ludzi i opisy wydarzeń powodują, że czytelnik nie może przestać czytać tej powieści, a jednocześnie chce aby ta przygoda z książką trwała jak najdłużej.
astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
książka z trudnym tematem. wzruszała mnie i dodawała odwagi.
george-19 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,