Opis ksiązki
Kup Teraz

Zrób sobie raj

Ocena ( 9 osób )
5.0
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2011-09-14
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7536-223-7
Liczba stron: 292
Dodał/a książkę:czytam
Ze wstępu autora: "Marzyła mi się książka o moim ulubionym kraju bez napinania się. Żeby nie musiała odzwierciedlać, obiektywizować, syntetyzować. Jestem niechlujnym czechofilem, ta książka nie jest ani kompetentnym przewodnikiem po kulturze czeskiej, ani po Czechach. Nie jest obiektywna. Nie rości sobie pretensji do niczego. Jest wyłącznie o tym, co mnie zafascynowało przez ostatnich 10 lat, od kiedy pierwszy raz przyjechałem do tego kraju. Jest wielką notatką z lektur i ze spotkań z ludźmi, których chciałemtam spotkać. Słowem, jest o miłości przedstawiciela jednego kraju do innego kraju.Może jest jeszcze o czymś, ale to już zostawiam Państwu".Poprzednia książka Mariusza Szczygła o Czechach - Gottland - została przełożona na dziesięć języków, zdobyła w Brukseli nagrodę dla najlepszej europejskiej książki roku, w Polsce otrzymała pięć nagród, z Nike Czytelników na czele, a dziennik "Le Figaro" napisał: "To nie jest książka, to klejnot".W przeciwieństwie do Gottlandu, który opowiadał o Czechach między rokiem 1882 a 2003, Zrób sobie raj jest książką przede wszystkim o Czechach współczesnych. To opowieść o narodzie, który stworzył sobie kulturę jako antydepresant. Jeśli - jak twierdzi Michel Houellebecq - nasze czasy najlepiej charakteryzuje słowo "posępność", to Czesi w interpretacji Szczygła są społeczeństwem, które tę posępność umie imponująco usunąć z pola widzenia.Zrób sobie raj jest opowieścią o tym, co zafascynowało autora w czeskiej kulturze. W kulturze radości smutku. Śmiech jest tu pokazany jako maska tragicznej bezradności. Reportera Szczygła najbardziej fascynują Czesi, którzy nie wierzą w Boga. ,,Jak się państwu żyje bez Boga?" - to pytanie, czasem wyrażone wprost, a czasem ukryte, jest refrenem tej książki, łączącej osobisty pamiętnik z esejem, felietonem i reportażem.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Anna_Valerious plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-18, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Byłam bardzo zainteresowana twórczością prawdopodobnie największego Czechofila w Polsce. Możliwe że moje oczekiwania były zbyt wygórowane. Sam pomysł super, wykonanie już nie. Ni to wywiady, ni to opowieści z podróży, tak naprawdę shake wszystkiego. Bardzo podobały mi się części poświęcone Bondiemu i Pawlowskiej, reszta już mnie nudziła. Jednakże, nie wykluczam, że innym podobałyby się inne anegdoty i postacie tutaj przedstawione. Moim największym problemem było to, że Szczygieł opowiadał mi o rzeczach, które ja już znałam, więc zakładam że każdy bohemista z jakąkolwiek wiedzą wynudzi się tak, jak ja, ale za to osoba, która nie miała nigdy styczności z tą kulturą będzie zaciekawiona. Dla mnie było to powtarzanie wydarzeń i biografii ludzi, które ja już znałam. Dla innych może to być świetny początek z Czechofilstwem.
Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
Oto kolejna książka Mariusza Szczygła opisująca kraj naszych południowych sąsiadów, która przypadła mi do gustu. Dzięki tym książkom dowiaduję się coraz więcej, oraz mam coraz większą ochotę odwiedzić ten kraj. Kraj w którym przyjazd papieża nie wywołuje poruszenia, oraz w brukowcach interesują się nie tylko gwiazdami telewizji, ale też na przykład pisarzami. Gorąco polecam.
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - literatura faktu",
Fascynujący zbiór reportaży poświęcony Czechom, którego autorem jest najbardziej "czeski" spośród wszystkich Polaków - Mariusz Szczygieł. Książka skupia się na obrazie współczesnych Czechów, ich mentalności, sposobie postrzegania świata i przede wszystkim tym, co wyróżnia ich spośród wszystkich innych narodów Europy. A, czego dowiadujemy się z lektury książki, wyróżnia wiele.., począwszy od podejścia do roli religii w życiu człowieka, a skończywszy na takich kwestiach jak znaczenie pieniądza, kariery, sukcesu.

"Zrób sobie raj" to piękna podróż do kraju geograficznie tak przecież bardzo bliskiego, jednakże mentalnie tak bardzo Nam odległego. Tym samym ciekawego i wartego poznania
moniapili Linia koment
Na półkach: Czytam,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
hania22 Linia koment
Przeczytane:2014-08-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
nutka Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Birgitta Linia koment
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
OlaManola Linia koment
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
agoosiaczek Linia koment
Na półkach: Czytam,
Olena Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2011),
break
Okładka - Zrób sobie raj Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - Zrób sobie raj Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - Zrób sobie raj Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - Zrób sobie raj Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - Zrób sobie raj Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów