Recenzja książki: Siedem grzechów kubańskich

Recenzuje: Justyna Gul

Kuba, wyspa jak wulkan gorąca?

Kuba kojarzy się z turkusowoniebieskim morzem, Cuba Libre, mojito, gorącym tańcem i niepowtarzalnym urokiem okolic. Ta, w oczach turystów rajska wyspa, zupełnie inaczej jest postrzegana przez mieszkańców. Społeczeństwo Kuby, choć  żyjące w atmosferze ciągłego zagrożenia i nieustannych represji ze strony reżimu, rozwija się jednak i z nadzieją patrzy  w przyszłość. Bohaterowie „Siedmiu grzechów kubańskich” wydają się pogodzeni z własnym losem, mało w nich buntu i chęci zmian, natomiast dla czytelnika przedstawiona rzeczywistość jest zbyt toksyczna i ograniczająca, by mógł on zaakceptować ją bez zastrzeżeń.

Yoss, w zbiorze powiązanych ze sobą opowiadań z Kubą w tle, piętnuje siedem grzechów państwa. Wszechobecna kontrola i restrykcje ze strony rządu sprawiły, że obywatele Kuby jawią się jako złamani, pełni pychy, lenistwa, rozwiązłości i zazdrości ludzie. W opowiadaniu „Czekoladowe sto lat” łakoma staruszka umiera z przejedzenia, nie znając granic ani umiaru. „Kamień za kamieniem” to przesycony gniewem mężczyzna, spowiadający się przed komisarzem Gonzagą, natomiast krótka, leniwa opowieść „Dzień X, godzina X, minuta X” zaczyna się w momencie, kiedy „bezsenność z nudy i zmęczenie nicnierobieniem ścierają się w twierdzy snu”. W „Restauracji Los Orishas” czyli rozdziale poświęconym chciwości, mamy świat biznesu restauracyjnego i łapówek wręczanych po to, by interesy można było prowadzić. Historia o rozwiązłości „Kto z kim przestaje” to „higieniczny orgazm” i Alinita, dziwka z wyboru, rozkoszująca się płatnym seksem, kokietująca nas i podniecająca swoją grą. Rozpalone zmysły studzi smutna refleksja nad kwestią niesprawiedliwości życia, a „Ona i ta druga” to historia o zazdrości i losie, który jednym daje wszystko, podczas gdy przeznaczeniem drugich, tak jak Glendy, jest przegrana. Yoss przypomni też, czym jest pycha w opowieści „Upadły anioł” , czyli historii biznesmena Diego Aquilery, który w dążeniu do stanowiska dyrektora generalnego, chwały, wielkości, nigdy nie zrozumie, czym jest twórczość Dürera.

Czytelnikom poruszone tematy opowiadań mogą wydać się znajome, odnoszę bowiem wrażenie, iż wszystkie te grzechy nie mają narodowości. Autor, rodowity Kubańczyk, wybiera jednak Kubę, by obnażyć jej słabości, ograniczenia i plugastwo, będące również udziałem ludzi. „Siedem grzechów kubańskich” to zbiór prawdziwy, w sam raz dla poszukiwaczy ponurych, wciągających  historii z życia wziętych. Książka odbiega znacząco od typowych, lukrowanych pocztówek z Kuby, będąc realistycznym portretem państwa i odbiciem stosunku Yossa do swojego kraju.

 

Kup książkę Siedem grzechów kubańskich

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Siedem grzechów kubańskich
Autor
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy