Recenzja książki: Baśnie braci Grimm

Recenzuje: Danuta Szelejewska

O życiu braci Jakuba i Wilhelma Grimmów wiadomo niewiele. Oprócz dat przynależnych każdemu człowiekowi (urodzenia i śmierci) pewnym jest, że obaj jako językoznawcy zajmowali się pracami naukowymi w zakresie niemieckiej gramatyki i mitologii. I tak właśnie długoletnie badania znanych w kulturze europejskiej i światowej opowieści ludowych, podań i mitów, zaowocowały powstaniem przetłumaczonej na wiele języków dziecięcej klasyki Baśnie braci Grimm. Sięgając po nie, czytelnik z pewnością nie będzie zawiedziony.

Wszystkie utwory zaprezentowane w zbiorze cechuje ogromna wartość edukacyjna, której nie da się po prostu zastąpić. W sposób najczęściej metaforyczny baśnie uczą, jak należy żyć: uwrażliwiają na dobro i zło, pokazują, jak powinno wyglądać postępowanie w różnych sytuacjach, uświadamiają konieczność pokonywania zagrożeń, przeszkód i życiowych przeciwności, uczą dokonywać dobrych wyborów oraz podejmować właściwe decyzje. Umożliwiają również poznawanie świata i siebie samego. Wreszcie: oswajają z nieuchronnymi sytuacjami, z jakimi styka się każdy człowiek.

Baśnie zostały opowiedziane na nowo, w sposób przeznaczony specjalnie dla współczesnego czytelnika. Na kartach książki można spotkać bohaterów ulubionych nie tylko przez dzieci. Czytelnik ma okazję podziwiać białą koronkową sukienkę i złote pantofelki pracowitego Kopciuszka. Denerwuje się na podstępnego wilka, który bez skrępowania połknął babcię i Czerwonego Kapturka. Towarzyszy młodemu królewiczowi, śmiało zmierzającemu w kierunku zamku, obrośniętego kolczastym żywopłotem. Przygląda się białemu wężowi, złotemu ptakowi oraz żabiemu królowi. Te i wiele jeszcze innych ciekawych wydarzeń stanie się udziałem czytelnika.

To, co było przekazywane z pokolenia na pokolenie, bracia Grimm spisali. Ich zbiór dwustu baśni i sześciuset legend z powodzeniem można nazwać ponadczasowym i ponadnarodowościowym. Jeżeli bowiem od ich śmierci upłynęło ponad sto pięćdziesiąt lat, a zebrane przez nich baśnie nadal cieszą się powodzeniem, to trudno opisać je inaczej. Cieszy fakt, że długoletnia praca braci Grimm nie poszła na marne. Warto dodać, że w 2005 roku  Baśnie braci Grimm zostały uznane przez UNESCO za część światowego dziedzictwa kultury i wpisane do rejestru „Pamięci świata”.

Książka, oddana do rąk czytelników, została pięknie zilustrowana. Czarno-białe grafiki autorstwa Suren Vardanian doskonale zdobią całość. Wszyscy, którzy sięgną po opublikowany zbiór, bez wątpienia będą zadowoleni: dzieci nauczą się zasad wypełniających skarbiec „mądrości świata”, natomiast dorośli utwierdzą się w przekonaniu, że „złotych myśli” zawartych w baśniach nie może zabraknąć w codziennym życiu.

Kup książkę Baśnie braci Grimm

Zobacz opinie o książce Baśnie braci Grimm